Právě kvůli patentovému řízení zatím tvůrci nenabídli snímky svého nového přístroje. Jeho cílem je sledování míry akustické odezvy neboli křupnutí na mechanické narušení určitých typů potravin, tedy jejich rozlomení.
„Míru křupavosti testujeme nejen na úrovni běžně slyšitelné, ale i na výrazně vyšších frekvencích, které lidské smysly dokážou stěží rozeznat,“ uvedl Petr Dostál z Ústavu techniky a automobilové dopravy Agronomické fakulty Mendelovy univerzity.
Přístroj zvuk rozlomeného jídla zesiluje a vizualizuje. Zároveň se vědci snaží křupnutí normalizovat, aby mohli měření opakovat a zároveň porovnávat jeho výsledky.
„Díky záznamu různých parametrů můžeme následně srovnávat jednotlivé potraviny mezi sebou. Je to něco nového, neobvyklého a standardně se tento parametr nehodnotí. Přístroj může být přínosný zejména pro výrobce potravin, kteří potřebují křupavost sledovat,“ nastiňuje Dostál.
Míra křupavosti podle něj může hrát roli u pochutin jako chipsy, oplatky, sušenky, čokoláda nebo nachos, měřit se však dá i u masných výrobků jako párky či klobásy.
Křupavost zmíněných potravin je přitom dána nejen recepturou, ale i časem. „S časem se křupavost mění. Výrobce potřebuje znát rychlost změny a také ovlivnění křupavosti změnou receptury,“ míní Dostál.