Vůz zde jízdu končí. Kdo to řekne Brnu, rozhodují lidé na internetu

  15:50aktualizováno  15:50
Už několik dní cestujícím v brněnské MHD občas přeje vše nejlepší do roku 2015 roztomilý dětský hlas. I sedmiletá Stella se totiž přihlásila do soutěže Příští zastávka, v níž dopravní podnik hledá nového hlasatele pro svoje vozy. Pro favorita, jehož hlas bude znít éterem, mohou lidé nyní hlasovat na webu.

„Tohle je brutální, takový bručák!“ „Tahle je moc hrrr.“ „Přesné robotické.“

I takhle komentují uživatelé na facebookovém účtu Dopravního podniku města Brna (DPMB) nahrávky, z nichž vzejde příští rok nový hlasatel pro brněnskou MHD.

Dopravce se totiž inspiroval televizními show a na podzim vyhlásil soutěž Příští zastávka, v němž hledá nového člověka, který namluví nová hlášení do všech jeho vozidel (více o soutěži najdete zde). Do nevšední akce se přihlásilo 256 zájemců, podnik ve středu zveřejnil pětadvacítku postupujících.

Vybírejte nového hlasatele v brněnské MHD

Účastníci se podle mluvčí DPMB Lindy Hailichová rekrutovali především z profesí, jejichž obživou je právě mluvené slovo.

„Přihlásilo se nám hodně herců, moderátorů a hlasatelů,“ podotkla Hailichová, podle níž byla rovnovážně zastoupena obě pohlaví.

Lidé „lajkují“ čísla, nikoliv jména

Mimo to se do soutěže přihlásilo i několik náctiletých, u nichž bylo poznat, že zrovna mutují. „A bylo tam i několik dětských hlásků. Právě hlas holčičky Stelly se nám zdál čistý a kvalitní, proto je slyšet už v dopravních prostředcích nyní,“ doplnila Hailichová (dívenčino vánoční přání znějící v MHD si můžete poslechnout na Facebooku).

Preferovaný hlas mohou podpořit uživatelé Facebooku „lajkem“, hlasovat lze i na webu podniku. Nahrávky jsou anonymní, označují je pouze čísla.

Dopravní podnik se totiž chtěl vyvarovat toho, aby lidé hlasovali jen podle jména nebo známosti na sociálních sítích.  „Pro nás je nejdůležitější samotný hlasový projev, proto je průkaznější anonymní hlasování,“ vysvětlila Hailichová.

Pro svého favorita mohou lidé hlasovat do konce ledna, poté pětice semifinalistů postoupí do závěrečného kola. V něm pak konečného vítěze určí komise složená ze zástupců dopravního podniku a společnosti Kordis zabezpečující dopravu v kraji.

Kromě nového hlasatele i nový jízdní řád a placení kartou

Brněnský dopravní podnik donutily k hledání nového hlasatele smutné okolnosti. V květnu totiž zemřela rozhlasová hlasatelka Jarmila Černocká, jejíž hlas v dopravních prostředcích zní od roku 2003 (více o úmrtí čtěte zde).

Není to však jediná novinka v brněnské MHD, která se příští rok dotkne cestujících. Kromě nedávných menších změn v jízdních řádech bude možné ve vybraných autobusech zaplatit jízdenku platební kartou. Něco podobného v tuzemsku funguje například v Liberci a Jablonci nad Nisou.

„Plánujeme nainstalovat čtečky bezkontaktních karet do 16 autobusů, mimo jiné do vozů, které obsluhují letiště. Očekáváme, že nákup jízdenky platební kartou bude pro zahraniční cestující ideální varianta,“ uvedla Hailichová.

Autor:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Zapomenutý atentát. V Brně na konci války zastřelili esesáckého účetního

August Gölzer byl jedním z velitelů a účetním XXXIX. úseku SS v Brně. Zemřel na...

Byl to večer jako každý jiný. V ulicích Brna jezdila auta a tramvaje, lidé spěchali domů. Do historie se 7. únor 1945...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Osobní vlak poblíž Brna srazil nezletilou dívku, na místě zemřela

Ilustrační foto

Střet s osobním vlakem u Tetčic nedaleko Brna nepřežila nezletilá dívka. Příčiny neštěstí na místě vyšetřují policisté,...

Další z rubriky

Vědecký park za čtvrt miliardy je na obtíž, prodělává a spolupráce vázne

Budova v Králově Poli nabízí zázemí technologickým firmám. VUT očekávalo, že...

Vysoké učení technické v Brně začíná dávat ruce pryč od soukromého vědecko–technologického parku u výzkumného institutu...

Vstupenky pověsili ve foyeru divadla, rozebraly si je děti z chudých rodin

„Padělání vstupenky je trestné. Budou-li předloženy při kontrole dvě vstupenky...

Více než devadesát vstupenek už zavěsili návštěvníci brněnského divadla Polárka ve foyeru. Udělali tak radost dětem z...

Brněnský policista vzal 20 tisíc od ženy, která kradla v obchodě

GIBS zadržela 9 lidí, tři z nich byli policisté

Generální inspekce bezpečnostních sborů se zabývá případem brněnského kriminalisty, který za úplatu nabízel ovlivnění...

Najdete na iDNES.cz