Primátor Onderka a náměstkyně Javorová: Jsme partneři

  6:00aktualizováno  11:24
Primátor Roman Onderka a jeho zástupkyně Barbora Javorová jsou životní partneři. MF DNES to včera potvrdili ve společném prohlášení. Zároveň oznámili, že se oba hodlají rozvést se svými partnery. Právě kvůli vztahu s nejvyšším představitelem města Barbora Javorová před týdnem rezignovala na post náměstkyně primátora.

Náměstkyně Barbora Javorová a primátor Brna Roman Onderka během hlasování. | foto: Monika Tomášková, Monika Tomášková,  MF DNES

Vrcholní brněnští politici navíc nepocházejí ze stejných stran. Onderka je sociální demokrat, Javorová je členkou křesťanských demokratů.

"Po mnoha měsících společné práce ve vedení statutárního města Brna jsme zjistili, že mezi námi vznikl vztah nejen přátelský a kolegiální, ale také osobní, partnerský," napsali politici v prohlášení, které má MF DNES k dispozici. Podle dokumentu odešli oba od svých partnerů v "minulých dnech".

Politici jím potvrdili spekulace o jejich vztahu, které se objevovaly už několik měsíců a ke kterým se oba dosud odmítali vyjadřovat.

V prohlášení také nepřímo popřeli, že by jejich vztah byl jen krátkodobý "flirt". "V budoucnosti jsme oba rozhodnuti dosáhnout rozvodu. Považujeme to za čestné řešení před veřejností a především před dětmi a našimi blízkými," napsal pár v prohlášení.

Onderka odejde od své ženy, se kterou má takřka tříletého syna, Javorová opouští manžela, se kterým vychovává dva dospívající syny.

Podle prohlášení měli oba politici ve vztazích delší dobu problémy. "Oba velmi lpíme na našich dětech, a i když naše stávající manželské vztahy procházely v obou případech dlouhou krizí, vážíme si svých partnerů," píše se v prohlášení.

To oba politici vydali týden poté, co MF DNES informovala o plánu náměstkyně Javorové rezignovat na svou funkci. Politička nyní potvrdila, že to opravdu bylo kvůli vztahu s Romanem Onderkou.

"Z pracovního i politického hlediska náš partnerský vztah žádným způsobem nezasahoval a nezasahuje do práce ve vedení statutárního města Brna. Abychom i přesto vyloučili jakékoliv pochybnosti ze strany kolegů i veřejnosti, rozhodla se Barbora Javorová rezignovat na post první náměstkyně primátora města Brna," uzavírají Onderka s Javorovou společné prohlášení.

. Prohlášení Barbory Javorové a Romana Onderky


Po mnoha měsících společné práce ve vedení statutárního města Brna jsme zjistili, že mezi námi vznikl vztah nejen přátelský a kolegiální, ale také osobní, partnerský. Postavil nás před opravdu těžké rozhodování, které vyvrcholilo v minulých dnech, kdy jsme oba odešli od svých partnerů.

Musíme připustit, že tento krok je proti našim zásadám, avšak vztah, který mezi námi vznikl, je silný a neumožňuje nám jednat jinak. Oba velmi lpíme na našich dětech, a i když naše stávající manželské vztahy procházely v obou případech dlouhou krizí, vážíme si svých partnerů. Učiníme maximum pro to, aby naše vztahy zůstaly korektní.

V budoucnosti jsme oba rozhodnuti dosáhnout rozvodu. Považujeme to za čestné řešení před veřejností a především před dětmi a našimi blízkými.

Jsme přesvědčeni, že tato cesta je sice krátkodobě velmi bolestivá, ale do budoucna daleko přijatelnější pro všechny.

Z pracovního i politického hlediska náš partnerský vztah žádným způsobem nezasahoval a nezasahuje do práce ve vedení statutárního města Brna. Abychom i přesto vyloučili jakékoliv pochybnosti ze strany kolegů i veřejnosti, rozhodla se Barbora Javorová rezignovat na post první náměstkyně primátora města Brna.

BARBORA JAVOROVÁ, první náměstkyně primátora města Brna, (KDU-ČSL) a ROMAN ONDERKA primátor města Brna, (ČSSD)

Že je z hlediska právního vztah mezi primátorem a jeho zástupkyní v pořádku, potvrdil i politolog olomoucké Univerzity Palackého Pavel Šaradín. "Pokud bychom se drželi práva, náměstkyně rezignovat nemusela. Z hlediska politické kultury je to velice vstřícný krok," ocenil odstoupení političky.

A dodal, že vztah obou politiků zřejmě ani nezasahoval do politického rozhodování. "I když šlo o dva vysoce postavené politiky, pořád mají jen dva hlasy," podotkl Šaradín.

Čtěte ve čtvrteční MF DNES

Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) a jeho náměstkyně Barbora Javorová (KDU-ČSL), která minulý týden rezignovala, jsou životní partneři. Čtěte víc v brněnské a jihomoravské příloze MF DNES.

.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Mikulovský kostel ukrýval tajemný sklep. Dosud o něm nikdo neměl tušení

V mikulovském kostele svatého Jana Křtitele při rekonstrukci objevili tajemnou...

Pocity podobné těm, jaké měli archeologové při vstupu do neprobádaných útrob pyramid, mohli nyní zažít vědci v...

Na dolním brněnském nádraží přibude malé parkoviště i dodávky s jídlem

Většina cestujících vlakem od neděle vystupuje a nastupuje na dolním nádraží v...

Cestující, kteří musí kvůli výluce hlavního brněnského nádraží docházet za vlakovými spoji na vytížené dolní nádraží,...

Zrušenou leteckou linku do Mnichova chtějí v Brně obnovit už v září

Brněnské letiště v Tuřanech.

Náhlý konec letecké linky z Brna do Mnichova po sobotním ohlášeném krachu britského dopravce BMI Regional zaskočil...

Najdete na iDNES.cz