Vlivní, kterým podle spisu Přikryl promíjel pokuty, si nic nepamatují

  16:08aktualizováno  16:08
V obžalobě Jaroslava Přikryla, která popisuje nezákonnou vstřícnost nyní už bývalého šéfa brněnských strážníků k přestupkům vlivných lidí, figuruje kolem dvou desítek jmen. Jde především o významné jihomoravské politiky či podnikatele a spojuje je ještě jedna věc - ztráta paměti.

Ředitel brněnské městské policie Jaroslav Přikryl u soudu kvůli obžalobě ze zneužití pravomoci (13. února). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Například zastupiteli Brna a místostarostovi Brna-střed Pavlu Sázavskému pomohl podle obžaloby Přikryl hned třikrát. Že by po šéfovi brněnských strážníků zahlazení pokuty sám žádal, si ale důležitý muž brněnské ČSSD nevybavuje.

"Maximálně mě mohl někde chytit, udělat ty, ty, ty. Už to nedělej. Vybavuji si jen jednu takovou nešťastnou záležitost, že mně někde odtáhli auto. A jsou pak záležitosti, které svědčí spíše o blbé práci policie. Jsou to hrozné věci, které když se teď budu obhajovat, budou vždycky vypadat hloupě vůči mně i vůči panu řediteli. Dnes už bych to ale takto rozhodně neřešil. Normálně bych šel do správního řízení," dušoval se v pondělí Sázavský.

Sám Přikryl si u pondělního soudu k případům místopředsedy městského výkonného výboru ČSSD vybavil více - prý Sázavského utlačují sousedé:

"Pamatuji si třeba případ pana zastupitele Sázavského. Bydlí v nešťastném místě poblíž Obilního trhu, kde je situace s parkováním velice špatná. Je tam svérázná množina upozorňovatelů, pořád volají a oznamují špatné parkování jeho vozidla, má výrazné černé volvo, asi je irituje," vykládal u svědeckého pultíku Přikryl.

Přikryla znám, ale na přestupek si nepamatuji

Podle státního zástupce ale pomáhal Přikryl i na druhé straně politického spektra - zastupiteli koaliční ODS Michalu Chládkovi. I toho se MF DNES pokoušela na příhodu z roku 2010 zeptat. Chládek však nereagoval na telefonáty ani SMS.

Kauza zahlazování pokut přitom zasahuje i vrcholový management městské akciovky Brněnské komunikace, která se stará například o výstavbu brněnských parkovacích domů nebo obhospodařuje městské silnice.

"Přikryla samozřejmě po pracovní stránce znám. Ale na to, že bych po něm chtěl jakékoliv zahlazení přestupku, si nepamatuji," uvedl správní ředitel firmy Roman Nekula, jehož jméno u soudu také zaznělo. Že by s Přikrylem řešil jakýkoliv přestupek, z paměti nevyloví ani předseda představenstva Petr Kratochvíl.

Pokuty neplatili ani majitel stripklubu, vinař ani lékaři

Obžaloba se v pondělí ale neomezila jen na zmiňování veřejných představitelů. Pokutě se díky Přikrylovi prý vyhnul i Jaroslav Rác, který mimo jiné v Brně vlastní biliárový a striptýzový klub Ponrepo. Jak zůstal bez pokuty, si ani on nepamatuje.

Podobně je na tom i majitel rádia Petrov a předseda představenstva firmy AZ Servis Aleš Pohanka.

"Podání vysvětlení k údajnému zahlazení pokuty za přestupek jsem učinil do protokolu. Od té doby je pro mě tato záležitost vyřízena. Pana Přikryla znám, protože žiji v Brně. Vykáme si a případné pokuty platím," uvedl Pohanka. Více záležitost komentovat nechtěl.

Pokuta prý sama "vyšuměla" i v případě člena představenstva Vinařství Lahofer Jaroslava Chaloupeckého. "Jméno Jaroslava Přikryla si vybavuji jen proto, že jsem o něm v poslední době četl v novinách," dodal Chaloupecký.

"Mám 63 roků. Už si nevzpomenu, co bylo v roce 2011, kdy se přestupek měl stát. Ani jsme nezjistili, kdo s tím autem v době přestupku jel. Měli ho ten den tři lidé," přidal se k němu ředitel obří stavební firmy Imos Jiří Rulíšek.

Okolnostmi promíjení pokut v konkrétních případech se soud bude zabývat v dalších nařízených termínech hlavního líčení.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Ztrácejí se bariéry mezi tím, co nosí muži a ženy, ukazuje veletrh v Brně

I brněnské módní veletrhy Styl a Kabo ukázaly, že se v dnešní době ztrácejí...

Hity pro plavkovou sezonu nebo novou kolekci spodního prádla mohli obdivovat účastníci sobotní módní přehlídky na...

Z garáže vyrostli v lídra trhu, podnikatelům roku pomohl i krizový rok

Manželé František Fabičovic a Radka Prokopová z břeclavské firmy Alca plast se...

Začínali v garáži, dnes mají obrat přes miliardu korun a zaměstnávají stovky lidí. Manželé František Fabičovic a Radka...

Kajínek půjde k soudu jako svědek. V případu nájemné vraždy podnikatele

Josef Kopriva je obviněný, že se pokusil zabít Františka Divokého tím, že jej...

Vylákal podle obžaloby manžela své milenky do lomu a strčil ho ze skály. Za to měl Josef Kopriva dostat 50 milionů...

Najdete na iDNES.cz