Miluje Vánoce. Roky šetřil na velký betlém, teď se u něj setkávají lidé

  15:47aktualizováno  15:47
Po většinu roku kmitá v obchodě s elektrem. Když ale přijdou vánoční svátky, starosti musí jít stranou. Vít Martinec si je chce užít v klidu a pohodě. Právě Vánoce miluje, a proto deset let šetřil na obrovský betlém, u kterého se nyní setkávají lidé v Břeclavi.

Vít Martinec šetřil deset let, aby mohl koupit velký vyřezávaný betlém. Setkávají se u něho lidé v Břeclavi. | foto: Ivana Solaříková, MF DNES

Betlém je vyřezávaný. Pod dřevěnou stříškou leží v jesličkách na seně Jezulátko s Marií, Josefem a nezbytným zvířecím doprovodem v podobě volka, oslíka a dvou oveček. Postavy jsou vysoké metr a půl a řezbář Jan Vincker z Teplic nad Bečvou je připravoval téměř dva roky.

Do pořízení půvabného betléma musel Vít Martinec investovat vysokou částku. „Nechci říkat cenu. Ale mohli jsme třeba udělat fasádu na domě,“ přiznává. Jenže zatímco fasáda by se okoukala, na Svatou rodinu se člověk vydrží dívat pořád. „Je to investice na dlouhá léta dopředu. A to, jak sem chodí lidé a mají z toho radost, je k nezaplacení. Ať je tu betlém další roky a ať jsou lidé rádi,“ přeje si.

Vít Martinec šetřil deset let, aby mohl koupit velký vyřezávaný betlém....

Chýši s půvabnou vánoční scénou obklopují vánoční stromky, na které místní děti přichází poctivě zavěsit vlastnoručně vyrobené ozdobičky. O uplynulém víkendu si sem přes čtyřicet rodin přišlo připálit betlémské světlo.

Dům Martincových ve Staré Břeclavi jakoby se během adventu stal středobodem dění. „Žijeme v takové rychlé době. Chtěl jsem lidi trošku zpomalit. Aby se tady na chvíli zastavili, popovídali si,“ vysvětluje.

A přesně tak to teď v nenápadné uličce daleko od centra města vypadá. Lidé se tu zastavují, prohodí pár slov, popřejí si hezké svátky – a to je přesně to, co dělá majiteli betléma největší radost.

„Nedávno jsem ani nemohl vyjet autem ze dvora. Před domem stálo čtyřicet dětí ze školy a prý se přijdou podívat ještě další třídy. A právě to je hrozně fajn. Proto jsem to dělal,“ vysvětluje muž, u kterého betlém o Vánocích nechyběl nikdy. I když vždy jen v miniaturní velikosti. Jako pro věřícího člověka jsou pro něj právě jesličky tím pravým symbolem Vánoc.

Pečlivě vybíral řezbáře

O tom, že bude mít jednou betlém téměř v životní velikosti, snil dlouho. „Přemýšlel jsem o tom tak deset let. Během Vánoc jsme objížděli různé jarmarky, kde podobné betlémy byly. Děti u toho stály, měly vykulené oči a strašně se jim to líbilo,“ shrnuje hlavní důvody pro pořízení dřevěné nádhery.

Když už se pevně rozhodl, že figury pořídí, ještě dlouho vybíral správného řezbáře. Objížděl jejich setkání a soutěže, aby našel někoho, kdo dokáže Svaté rodině dát laskavý a milý výraz.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Týdeník 5plus2 najdete každý pátek ve stojanech na obvyklých místech.

„Našel jsem skvělého řezbáře a umělce Jana Vinckera v Teplicích nad Bečvou. On umí do postav vdechnout to lidské. Stává se, že vyřezávané postavy jsou takové přísné. Ale ty jeho ne. On je umí udělat takové pěkňoučké,“ popisuje Vít Martinec.

Před dvěma lety si nechal na zakázku pokácet černé topoly. Ještě rok dřevo vysychalo a vznikly tak v něm tisíce drobných puklin. V následujícím roce řezbář do miniaturních prasklin vkládal dřevěné klínky, aby dřevo zacelil, a celé dílo znovu přebrušoval. „Ve všech postavách je přes deset tisíc spravených prasklinek,“ ukazuje Vít Martinec na drobné čárky na hřbetě jedné z oveček.

Dřevo podle něj bude pracovat i nadále. Řezbář ovšem přislíbil, že kdykoliv ochotně dorazí prasklinky či případné poškození opravit. Ostatně Vít Martinec by se ani nedivil, kdyby k nějakému poškození došlo. Hned první večer, kdy betlém postavil na ulici, se do jesliček nahrnuli ovínění nocležníci. „V jednu v noci jsem tady pobíhal a vyháněl opilce,“ směje se Vít Martinec. Věří ale, že lidé mají ke krásným věcem vztah a vandalové se jeho dřevěným sochám vyhnou obloukem.

Jeden z betlémů vlastní i britská královna Alžběta II.

Přesto nabídku řezbáře na případné opravy neodmítá. „Pan Vincker má své dílo velmi rád. Je to jeho dítě. Když jsem betlém odvážel, byl z toho naměkko,“ usmívá se Martinec a vypravuje, že jeden z betlémů Jana Vinckera vlastní i britská královna Alžběta II. „Je škoda, že se o něm tak málo ví. Dělá nádhernou práci,“ dodává.

První Vánoce ještě dřevěný betlém ani nemá za sebou a Vít Martinec už přemýšlí, co bude v dalších letech. Ke Svaté rodině a zvířátkům by rád přidal ještě tři krále. „Ale uvidíme, přece jen je to náročná investice a jsme také prostorově omezení,“ vysvětluje.

Když však vidí, jak obrovský zájem Břeclavané o jeho betlém mají, jeho nadšení roste. „Jsem za ten zájem lidí moc rád. Za to, že tyto dny nejsou jen o spěchu – šup, tašky, nakoupit v Tesku a rychle zase letět dál. O tom Vánoce nejsou. Jsou o klidu, pohodě,“ míní.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Další z rubriky

Brněnský exprimátor Vokřál cílí na post hejtmana, pro ANO má vyhrát volby

Jihomoravský volební štáb ANO při krajských volbách. Vlevo brněnský primátor...

Nevýrazného jihomoravského hejtmana Bohumila Šimka vytlačí silný brněnský exprimátor Petr Vokřál. Tak alespoň vypadá...

V Brně zjistili, jak lépe poznat typ rakoviny prsu. Může to urychlit léčbu

Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Přesnější rozlišení mezi jednotlivými typy nádorů prsu si slibují brněnští vědci od nové metody, kterou nedávno...

Na jihu Moravy jako první na světě vyrobili „šampaňské“ z meruněk

Sklizeň meruněk v bio sadě likérky Rudolf Jelínek v jihomoravských Starovicích.

Když se oslavuje ve světě, připíjí si lidé šampaňským. A když se oslavuje ve Velkých Pavlovicích, v cinkajících...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz