Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Dan Materna, MAFRA

Pořadníky na místa ve volební komisi. Na jižní Moravě je zájem velký

  • 7
Odměna v průměru 36 korun za hodinu? Nezdá se to příliš, přesto tato práce láká. I když pro nadcházející prezidentské volby je po celé zemi problém sehnat dobrovolníky do komisí, na jižní Moravě platí opak.

Tady je víkend ve volební místnosti pro řadu lidí příjemným „vedlejšákem“. Na místa se dokonce vytváří pořadníky. „Členy komisí, které nenominují politické strany, doplňujeme z řad našich úředníků, a o místa je skutečně velký zájem. Často je chtějí i pro své děti. Ani se na všechny nedostane,“ potvrzuje Filip Zdražil, mluvčí radnice v Kyjově, jež musí sehnat asi 70 lidí. Méně než obvykle.

U prezidentských voleb je totiž vzhledem ke snadnějšímu sčítání stanoven nižší minimální počet členů komise – pět. Na peníze za dva „odsezené“ dny si tak myslí řada lidí.

Podobnou zkušenost mají v Břeclavi. Když před poslaneckými volbami jedna ze stran zveřejnila na facebookové stránce Břeclaváci, že hledá dobrovolníky do komise, ohlas byl nečekaně velký.

„Byl jsem překvapen, kolik lidí se ozvalo. Možná si spočítali, že je to výdělek téměř bez práce,“ říká tajemník břeclavské radnice Zdeněk Opálka.

A velký zájem je i nyní. V Břeclavi už dokonce mají vytvořený seznam čekatelů, kteří nastoupí, pokud někdo z vybraných komisařů onemocní nebo z jiného důvodu vypadne. I odměna 1 300 korun, která za členství v prvním kole náleží, je totiž podle Opálky zajímavá.

„V komisích sedí spousta mladých lidí a studentů. Ti si pravděpodobně svého času cení jinak. Neberou tak tragicky, že stráví v komisi dva dny a peníze tomu tak úplně neodpovídají,“ přemítá. Prezidentské volby navíc budou pravděpodobně dvoukolové. A za pokračování si „brigádníci“ přilepší 1 500 korunami.

Ve větších městech se lidé do komise shání hůře

I když se obsazení komisí na výdělek nenáročnými dobrovolníky zdá ideální, má své ale.

„Ukazuje se, že kvalita není ideální. Viděli jsme to ostatně při parlamentních volbách ve středních Čechách, kde komise přehlédla preferenční hlasy a spočítala je špatně. I proto jsme dostali přípis z ministerstva vnitra, abychom na obsazení kladli větší důraz,“ říká Opálka s tím, že kandidáty nominované politickými stranami sice neovlivní, ale dávají si pozor na místo zapisovatele, jenž na průběh voleb a sčítání hlasů dohlédne a pohlídá i nezkušené členy.

O něco hůře se lidé ochotní strávit ve volební komisi dva víkendy shánějí ve velkých městech. Naráží třeba Znojmo.

„I když se nám zatím vždy podařilo volební komise naplnit, častou reakcí bývá nízké finanční ohodnocení. A tenhle názor pak sílí u dvoukolových voleb. U druhého kola se tady přitom odměna zvyšuje jen o 200 korun,“ podotýká mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Pro volby, jejichž první kolo připadá na 12. a 13. ledna, musí ve městě sehnat ještě nejméně dvě stovky komisařů.