Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Buďte moudrý a stmelte národ, vzkazují Pavlovi osobnosti jižní Moravy

  13:02
Jihomoravské osobnosti z oblasti politiky, umění, sportu i byznysu okomentovaly pro MF DNES výsledek prezidentské volby. Většina vítězství Petra Pavla vítá jako naději na lepší budoucnost.

Novým prezidentem Češi zvolili Petra Pavla. Na řadě míst se začíná oslavovat. Na snímku Petr Pavel vycházející z budovy Národního muzea. (28. ledna 2023) | foto: Topič PetrMAFRA

Jan Grolich, jihomoravský hejtman (KDU-ČSL)

Mám samozřejmě radost, že vyhrál Petr Pavel. Je to naprosto suverénní vítězství, které tady ještě v historii přímé prezidentské volby nebylo. Lidé jasně ukázali, že chtějí na Hradě takovou osobnost, která reprezentuje hlavně hodnoty, jež osobně taky vyznávám, a pomůže společnost sjednotit. Naopak hodnoty, které se ukázaly zvlášť v posledních čtrnácti dnech kampaně Andreje Babiše, tady nemají místo. Je to začátek jeho konce v české politice.

Markéta Vaňková, primátorka Brna (ODS)

Jsem ráda, že prezidentem České republiky bude moudrý, rozvážný a zkušený člověk, pan generál Petr Pavel.

Markéta Vaňková (ODS) byla 20. října 2022 znovu zvolena do funkce brněnské...

Během své profesní kariéry i předvolební kampaně prokázal, že zvládne jednání na té nejvyšší úrovni, dokáže ‚ustát‘ vypjaté situace, umí hledat kompromisy a je empatický. Jsem přesvědčena, že bude naši společnost spojovat, že bude prezidentské pravomoci vykonávat opravdu zodpovědně a že bude důstojně reprezentovat a hájit zájmy České republiky. Pevně věřím, že jedna z jeho prvních domácích cest ve funkci povede právě do Brna.

Pavel Konzbul, biskup brněnský

Blahopřeji panu Petru Pavlovi ke zvolení prezidentem naší vlasti slovy biblické knihy Přísloví: ‚Otevři ústa svá, buď spravedliv, bědnému zjednej právo.‘ Od nového pana prezidenta očekávám, že bude především moudrým státníkem.

Nově jmenovaný brněnský biskup Pavel Konzbul.

To podle britského spisovatele Johna Ruskina znamená tři věci – aby sám konal, co radí konat druhým, aby nikdy nejednal proti spravedlnosti a trpělivě snášel slabosti lidí kolem sebe. Rád bych mu popřál také přízeň patronů naší brněnské diecéze, svatých Petra a Pavla.

Marie Kučerová, ředitelka Filharmonie Brno

Prvním pocitem je úleva, dlouhodobý tlak posledních let a k tomu napětí posledních týdnů před prezidentskou volbou dávalo každému včetně mě hodně zabrat. Dopadlo to naštěstí dobře, tato země si zaslouží zklidnění emocí a naději do budoucnosti. A doufám, že to pocítí i občané, kteří volili jinak. Těším se na prezidenta, který bude důstojně a kompetentně reprezentovat republiku a její občany. Panu prezidentovi upřímně gratuluji, přeji hodně sil a moudrých rozhodnutí.

Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo

Novému prezidentu naší země blahopřeji k jeho zvolení. Hlavně mu přeji pevné zdraví a při hájení zájmů občanů České republiky a demokratických principů hodně sil.

Stanislav Křeček, veřejný ochránce práv

Blahopřeji. Výsledek demokratických voleb se sluší respektovat. Pan prezident má unikátní příležitost významně přispět k obnovení občanské společnosti, která podle mého názoru je nyní, po volební kampani, téměř v troskách. Věřím, že tuto příležitost plně využije.

Michal Hašek, jihomoravský exhejtman (ČSSD)

Nově zvolenému prezidentu blahopřeji, potřetí v historii Česka si hlavu státu vybrali občané v přímé volbě a výsledek každý skutečný demokrat bude respektovat.

Michal Hašek

Kampaň byla místy bouřlivá a tvrdá, teď je namístě zklidnění. Prezident Pavel se ujme úřadu v těžké době, kdy nedaleko zuří válka, kdy naše lidi trápí vysoká inflace, vysoké životní náklady spojené s cenami energií, bydlení či potravin, kdy 34 let po sametové revoluci začínají mít obavu svobodně vyjádřit vlastní názor, aby nebyli vyhozeni z práce či dokonce kriminalizovaní. Jako voják má Petr Pavel za sebou záchrannou misi v bývalé Jugoslávii, jako prezident zase před sebou nejtěžší životní misi – bude muset ochránit celou naši zemi a všechny občany.

Liběna Rochová, módní návrhářka

Jsem nadšená, hrdá, mám pocit sounáležitosti. Konečně nastane doba, kdy po těch letech marasmu a neslušnosti budeme mít prezidenta, jenž má opravdu takové vlastnosti, o nichž mluví.

Módní návrhářka pocházející z Brna Liběna Rochová.

Samozřejmě jsem měla problém s tím, že byl komunista a voják. Ale vrátila jsem se k mému dědečkovi, který byl také voják a byl to nesmírně statečný člověk. Pavel mi jej v mnohém připomíná. Také si myslím, že je velice důležité odpouštět. Udělal sice chybu, ale mnohokrát se za ni omluvil. Očekávám, že opět stmelí náš národ. Jsem přesvědčená, že nám konečně po dlouhých letech nastanou dny, kdy budeme moci být opět hrdí na Českou republiku a na našeho pana prezidenta.

Jiří Lipták, olympijský vítěz v brokové střelbě

Pan Pavel je sympatický chlap, má diplomatické vystupování a já myslím, že bude Českou republiku solidně reprezentovat. Konečně se na Hradě ocitne člověk, který se otevře i lidem. Prezident nemá být moc arogantní, protože by si měl uvědomit, že zastupuje nás, obyčejné lidi, a tohle pan generál podle mého názoru splňuje. Já mu fandím. Říkal jsem si, že to je člověk, se kterým bych klidně zašel na pivo. V debatách mluvil rozumně, a když dodrží aspoň polovinu toho, co zaznělo, tak lidé budou spokojení.

Oldřich Haičman, ředitel Diecézní charity Brno

Vítám radostnou událost zvolení nového českého prezidenta. Věřím, že tím skončilo období bojů a vytváření nesmiřitelných táborů. Sjednotit rozdělenou společnost – to bude první úkol nové hlavy státu. Charita za sto let činnosti zažila více než desítku prezidentů, v době minulého režimu vykonávala svoji činnost skrytě a omezeně. Nový prezident musí být zárukou, že období totality se už nikdy nevrátí. To je jeho druhý úkol. A třetím úkolem prezidenta je nést vize a hodnoty našeho národa a naší země, které budou zárukou sociální spravedlnosti, solidarity, pravdivosti, poctivosti a svobody. Přeji našemu novému prezidentovi hodně síly a odvahy k plnění všech úkolů.

Josef Dvořáček, ředitel firmy Sonnentor

Jsem moc rád, jak volba dopadla. Nečekám, že náš nový prezident bude ‚pan dokonalý‘, ale že do veřejného prostoru bude vnášet určité normy postojů, chování a hodnot, které jsou vzorem pro ostatní.

Josef Dvořáček, jednatel firmy Sonnentor

A také témata, která mají přesah a na něž vládě chybí dostatek času. Mnoho nás, lokálních podnikatelů, dnes přemýšlí také o dopadu svého podnikání na své okolí, na lidi a rovněž na přírodu a krajinu kolem nás. Budeme vděční za to, když se díky novému prezidentovi podobné postoje propíšou také do politiky a do veřejného prostoru. Prezident je svými postoji vzorem pro ostatní, kteří vedou firmy, školy i další instituce.

Petr Chládek, ředitel JM inovační agentury

V prvé řadě mám radost, je to jistá úleva. Věřím, že nový prezident Petr Pavel bude dodržovat ústavu a zároveň ctít demokratické hodnoty, jak tomu posledních deset let bohužel nebylo, a že posune českou společnost o pořádný kus dopředu. Prezidentský úřad je v českém kontextu velký symbol, který je normotvorný. Zkrátka společnost se podle něj do jisté míry formuje. Miloš Zeman v nás vyvolával to horší, naopak věřím, že Petr Pavel v nás probudí to lepší. To je to zásadní. Očekávám i podstatně lepší reprezentaci navenek, prozápadní směřování země, podporu transatlantickým vazbám i těm na Evropskou unii. To jsou klíčová témata, u kterých jsem si jistý, že to tak opravdu bude.

Dalimil Dvořák, filantrop a chemický expert

„Výsledek volby jsem uvítal. Je pro mě nadějí, že budeme mít prezidenta, za kterého se nemusím stydět, kterému lze věřit, co říká, a který má šanci přispět ke sjednocení společnosti.“

Měl by si pořídit psa, míní youtuber

Charakteristickým se pro něj stal oblek s červenou kšiltovkou na hlavě a vtípky na hraně vkusu. Ve svých videích na Youtube objímá Alenu Schillerovou, debatuje s politiky i obyčejnými lidmi a zpovídá prezidentské kandidáty. Ty brněnský student politologie a youtuber Jan Špaček mnohdy zaskočil nečekanými dotazy.

S Andrejem Babišem ho podle jeho slov spojuje postava typu hrušky, s Petrem Pavel se zase zapotil při výstupu na Lysou horu. Při té se neostýchal budoucího prezidenta například zeptat, co by dělal, kdyby se jemu či jeho ženě jako první dámě narodilo miminko nebo kdy rád jí tatranky. Podle Špačka má Petr Pavel pro funkci hlavy státu výborné předpoklady.

„Znám ho celkem dobře, občas spolu jezdíme na výlety. Je to člověk rozvážný, ale také bezprostřední – na náš společný turistický výšlap si nevzal batůžek,“ komentuje Špaček nově zvoleného prezidenta a tvrdí, že slzy Pavla jsou údajně lékem na všechny známé nemoci. „Škoda jen, že nikdy neplakal,“ dodává mladík, který byl při sčítání hlasů v Pavlově štábu.

Lituje však, že se prezidentem stává pouze jediný z kandidátů. „Oba se opravdu snažili oslovit voliče a mrzí mě, že vítěz může být jen jeden. Takový princip je podle mě dost toxický a vede k nezdravému soutěžení,“ prohlašuje. Ideálním řešením by podle něj bylo, kdyby se postoupivší kandidáti mohli na Hradě střídat. „To by oslabilo i vzájemnou rivalitu a mohli bychom rozdělený národ konečně zase spojit,“ navrhuje student.

A co od nové hlavy státu youtuber očekává? Myslí si, že by si Petr Pavel mohl pořídit hradního psa, jak to bývá běžné u amerických prezidentů. „Joe Biden má ovčáka, a kdyby se sblížil s českým prvním psem, mohli bychom z toho mít diplomatické výhody. To by byla pro celou Českou republiku velká pocta,“ doporučuje. (dub)

Autoři: , , ,
  • Nejčtenější

Další rána pro České dráhy. Linku do Brna přes Vysočinu jim vyfoukl RegioJet

Železniční spojení mezi Prahou a Brnem přes Havlíčkův Brod bude provozovat RegioJet. Ve výběrovém řízení, kam se...

Další potíže s ledem ustály lépe Vítkovice, Pardubice jsou krok od semifinále

Třetí utkání čtvrtfinále play off hokejové extraligy mezi brněnskou Kometou a Vítkovicemi narušily problémy s ledovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice slaví postup do semifinále, Kometa ubránila těsný náskok a srovnává

Extraliga zná svého prvního semifinalistu. Po výhře 3:2 v Olomouci se jím staly Pardubice, které mezi nejlepší čtyřku...

Slepené góly rozhodly, první výhry berou favorité. Pardubice otáčely skóre

Do vyřazovacích bojů hokejové extraligy v pátek večer úspěšně vstoupily nejlepší týmy ze základní části. Její vítěz z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzpoura šimpanzů. V hodonínské zoo tři utekli, hrozilo, že se dostanou ven

V Zoo Hodonín v neděli utekli tři šimpanzi z expozice do obslužné chodby a hrozilo, že se dostanou do areálu zoo....

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Nedostatek pozemků žene nahoru zájem o brownfieldy, ožijí i zchátralé stavby

Kvůli nedostatku pozemků jsou na jižní Moravě v kurzu opuštěné brownfieldy. V regionu je zchátralých staveb obrovské...

Romská komunita přišla o nadějného režiséra, Robina Striu zabila vzácná nemoc

V pouhých dvaatřiceti letech v půlce března náhle zemřel Robin Stria, nadějný režisér a kurátor videofondu Muzea romské...

Žena napadená v autě se dodnes bojí, vyděrači svého jednání u soudu litovali

Se střelnou zbraní v ruce se snažili dva muži z Vysočiny přinutit dceru jednatele lesnické firmy z Hodonínska k...

Politik Bradáč, stíhaný kvůli kupčení s byty, po půl roce opustil vazbu

Brněnský politik ODS Otakar Bradáč už nesedí ve vazbě, kde byl od svého zadržení krátce po komunálních volbách. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...