Venuše měla doprovod do Brna se samopaly, k vidění bude jen měsíc

  20:30aktualizováno  20:30
Mimořádná bezpečnostní opatření doprovázela kolem poledne převoz pokladu nevyčíslitelné hodnoty do Brna. Do Dietrichsteinského paláce za doprovodu zakuklenců se samopaly dorazila soška Věstonické Venuše, kamenná hlava keltského héroa a železné meteority z Opavy.

S důkladnou ostrahou vybavenou i samopaly dorazil do Brna ve čtvrtek 4. září cenný náklad. Obsahoval tři nejhodnotnější české muzejní poklady - Věstonickou venuši, hlavu Kelta z Mšeckých Žehrovic a soubor meteoritů z Opavy-Kylešovic. Až do konce září bude vše k vidění v Dietrichsteinském paláci v Brně (na snímku). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Do Brna cenná zásilka dorazila krátce před první hodinou odpoledne. Z aut střežených elitními policisty si kufříky převzali odborní muzejní pracovníci. Přenos s instalací trval pár minut.

„Všechny tyto exponáty jsou velice vzácné a nemohou jet bez ozbrojeného doprovodu. Převoz proto doprovázel Útvar rychlého nasazení, tedy náš nejšpičkovější policejní útvar,“ vysvětlil Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea, ze kterého se památky do Brna stěhovaly.

Každý z ostře střežených předmětů odborníci před převozem uložili do speciální bezpečnostní schránky, která minimalizuje riziko poškození. I když tedy pravděpodobnost, že by se vykopávkám při transportu něco stalo, je nízká, musí se na cestu pojišťovat. Hradí to obvykle instituce, jež si exponáty půjčuje. Tento náklad je však pojištěný ve zvláštním režimu. Utajované je také to, kolik toto pojištění přesně stálo.

Zatímco pojistná hodnota převážených archeologických skvostů se pohybuje v řádech milionů eur, ta historická je nevyčíslitelná.

S důkladnou ostrahou vybavenou i samopaly dorazil do Brna ve čtvrtek 4. září...
S důkladnou ostrahou vybavenou i samopaly dorazil do Brna ve čtvrtek 4. září...
S důkladnou ostrahou vybavenou i samopaly dorazil do Brna ve čtvrtek 4. září...

Věstonická venuše, kamenná hlava keltského héroa z Mšeckých Žehrovic a železné meteority z Opavy.

Ve vitrínách brněnského muzea si mohou zájemci trojici významných předmětů prohlédnout až do 30. září. "Po dobu dalších desítek let si tyto exponáty v Brně už současně neprohlédnete. Vyžadují konzervaci a speciální péči," řekl ředitel Moravského zemského muzea v Brně Martin Reissner.

Brno přitom není prvním městem, které výstavu s názvem Unikáty zemských muzeí hostí. Venuši, hlavu Kelta i opavské meteority už viděli návštěvníci Národního i Slezského zemského muzea.

A proč zrovna nyní opouštějí tyto muzejní kousky trezory a depozitáře, ve kterých jsou většinu času uloženy? Opavské, pražské a brněnské muzeum takto slaví kulaté výročí svého založení.

Unikáty muzeí v Brně

Kdy: od 5. do 30. září

Kde: Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno

Vstupné: 30 Kč, zvýhodněné 20 Kč

Nejcennější z exponátů bude Věstonická venuše, nejstarší ukázka pravěké keramiky na světě. Její hodnota je srovnatelná s nejdražšími uměleckými díly světa.

Kamenná hlava keltského héroa z Mšeckých Žehrovic patří k nejdokonalejším výtvorům svého druhu. Vzácná plastika s typickým nákrčníkem se řadí ke stěžejním památkám keltské Evropy.

Železné meteority z Opavy-Kylešovic přibližně před 18 tisíci lety použili tehdejší lovci k obložení ohniště.

„Výstava je součástí projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice, kterým tři největší a nejstarší zemská muzea připomínají dvě století své existence,“ upřesnila mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková.

Muzeum prodlužuje otevírací dobu

"U nás se přišlo podívat pětadvacet tisíc lidí. Vysokou návštěvnost přeji i brněnskému zemskému muzeu," uvedl zástupce ředitele Národního muzea v Praze Pavel Douša.

Brněnské muzeum kvůli atraktivní expozici prodlužuje svou otevírací dobu. Výstavu bude možné navštívit i v pondělí. Prohlídky jsou komentované.

„Výstava s tak velkým kulturním potenciálem by mohla mít podobnou návštěvnost jako v hlavním městě i v Brně. Limitujícím faktorem však může být právě probíhající rekonstrukce Zelného trhu. Snažíme se lidi informovat, že i když to před budovou muzea vypadá jako staveniště, máme stále otevřeno,“ připomněl ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner.

V Opavě dokonce expozice zaznamenala rekordní návštěvnost. „Zájem předčil všechna naše očekávání. Tři prehistorické skvosty u nás vidělo téměř jedenáct tisíc lidí, což je víc než třetina roční návštěvnosti,“ pochvaloval si ředitel tamního muzea Antonín Šimčík.

Zatímco ve Slezsku výstava startovala, na Moravě končí. A exponáty tu budou pospolu k vidění na dlouhou dobu naposledy. „Mohu garantovat, že tyto tři hvězdy muzejního nebe nejbližších sto let nikdo společně nespatří,“ upřesnil Lukeš.

Autoři: ,

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Další z rubriky

Věrní diváci přijdou do letního kina i za deště, říká jeho organizátorka

Monika Šimková ze spolku Noční motýl se stará o letní kino na nádvoří radnice...

Momenty, kdy vítr strhl plátno letního kina nebo kdy chlapík z bufetu zachraňoval vlastním DVD představení, či týdny,...

Bál jsem se mluvit na učitele, líčí buddhistický mnich studium v Brně

Buddhistický mnich Dharmapriya Sraman při stáži na Masarykově univerzitě...

Ze Srí Lanky do Brna se vydal buddhistický mnich Dharmapriya Sraman letos v únoru. Na šestiměsíčním studijním pobytu ho...

Někteří mají potřebu mě přesvědčovat, že toho vědí víc, líčí průvodkyně

Kristýna Nováková na rájeckém zámku vodí turisty po čtyřech různých okruzích.

Už šestou sezonu provádí brigádnice Kristýna Nováková skupinky turistů po zámku v Rájci nad Svitavou na Blanensku....

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?

Najdete na iDNES.cz