Nové sály, terasy, cukrárna. Přestavba Špilberk nafoukne

  10:50aktualizováno  10:50
Jedna z největších přestaveb hradu Špilberk za posledních dvacet let za téměř 150 milionů korun jde pomalu do finále. Stavebníci už ale vědí, že do prosince, kdy si naplánovali termín dokončení, všechno nestihnou. Oprava se protáhne a ještě není jasné, jak moc.

Vizualizace jižní části hradu Špilberk. Takto bude toto křídlo vypadat po konci rekonstrukce. | foto: Architektonická kancelář Radko Květ

Dělníci museli na čas zastavit práce kvůli tomu, že do teras hradu zateklo. To způsobilo skluz. Ovšem příští turistickou sezonu nabídne dominanta Brna řadu novinek.

Opravy za 150 milionů

Opravy začaly téměř před dvěma lety. Nejvíce se dotýkají jižního křídla památky.
Tam budou umístěny nové výstavní sály včetně stálé expozice moderního a současného výtvarného umění.
V opravených prostorách hradu obnoví stavbaři původní hradní vinárnu se salonky, v suterénu pak vznikne nová cukrárna, otevřou se prodejny publikací i suvenýrů.
Zrekonstruována bude také Malá letní scéna a vyhlídkové terasy hradu.

"Třeba rozšířené výstavní prostory v jižním křídle, obnovenou hradní vinárnu, prodejnu suvenýrů, zrekonstruovaných dvě stě padesát metrů čtverečních teras, moderní infocentrum či cukrárnu v suterénu," vyjmenoval stavbyvedoucí Vratislav Machala z firmy Tocháček, která rozsáhlou opravu památky zajišťuje.

Tak náročnou stavbu na sladění různých činností prý dosud nikdy neřídil. Velkou část prací totiž musí udělat nejen zedníci, ale i různí specialisté, jako jsou kameníci, umělečtí kováři, restaurátoři kachlů či dřeva.

Vše původními technologiemi

Spoustu práce mají restaurátoři třeba jen s jedněmi kachlovými kamny, která už za pár měsíců ozdobí nově otevřenou hradní vinárnu.

"Jen měsíc jsme zkoušeli barevnost a glazuru. Tři měsíce jsme pak zkoušeli, jak a čím nahradit chybějící části kachlí. A vše jsme museli na zkoušku vždy také vypálit," popisuje alchymii při obnově kamen restaurátor Ivan Terš z Neratovic.

Se svou ženou tady dává dohromady celkem pět takových uměleckých skvostů.

"Vždy se nejdřív musíme seznámit s archiváliemi, hledáme ke každým kamnům grafické listy. A třeba na tyhle červené jsme jíl sháněli pomalu po celém Česku a stejně jsme jej museli ještě dobarvit," ukazuje další umělecké dílo jeho žena Libuše.

S vodováhou v ruce se směje, že restaurátoři kamen jsou nejdřív badatelé, potom alchymisté a nakonec zedníci a kamnáři. Aby kamna po opravě vypadala jako ta původní, musí totiž i žena zvládnout všechny tyhle profese.

"Původní omítky a malbu jsme tady museli oplachovat párou. Občas jsme přitom narazili i na nějaký zajímavý ‚šutr‘, ze kterého jde cítit genius loci tohoto místa. Špilberk je opravdu zvláštní místo," popisuje ve sto padesát metrů dlouhé chodbě stavbyvedoucí Machala.

Rekonstrukce hradu začala před téměř dvěma lety a zasahuje jeho podstatnou část. Opravy pokračují i uprostřed návštěvnické sezony - za plného provozu.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Další z rubriky

OBRAZEM: Zetory, jak je neznáte. V pásovém provedení i jako autobus

Zetorbus je speciální model, který byl určený k přepravě zaměstnanců uvnitř...

Zatímco některé modely traktorů z dílny brněnského Zetoru se vyráběly po tisících, z jiných bylo do světa vypuštěno jen...

Změnou pruhů na Údolní v Brně zmátli řidiče. Část z nich jezdí špatně

Přechodem zrušili pruhy pro auta. Přesto nimi některá auta stále jezdí.

Na Údolní ulici v Brně sice namalovali chybějící přechod, kvůli nutnému zúžení silnice ale změnili i další pruhy....

Muzikantům z Brna shořela dodávka i s nástroji za více než 140 tisíc

Požár auta zničil brněnské kapele Acute Dose při cestě na koncert většinu...

Cesta brněnské kapely Acute Dose na koncert se nedávno změnila v drama. Její dodávka začala za jízdy hořet a plameny...

Najdete na iDNES.cz