Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

  5:55aktualizováno  5:55
Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár měsíců nepříjemně jiskří. Důvodem je spor o černou stavbu, jenž se rozpoutal na přelomu roku.

Stavbař Petr Kratochvíl se totiž pustil do „partyzánské“ přeměny chaty, kterou koupil loni v létě. Bez ohledu na zákony, úřady i sousedy.

Ti byli sice zpočátku tolerantní, ale když začal zasahovat i na jejich pozemky a působit jim škodu, naštvali se.

„Obrátili se na mě sousedé z naší osady, že tam majitel začal přestavovat chatu dost zvláštním způsobem. Zpočátku se nedělo nic tak hrozného, ale pak jim začal působit škodu a to je naštvalo. Když jsem se pak začal poptávat na úřadě v Bučovicích, jestli má stavební úpravy povolené, zjistil jsem, že tam žádná dokumentace není,“ říká jeden ze sousedů Bohumil Žandovský, který má chatu kousek pod novostavbou.

„Nemám nic proti tomu, když si chce něco vylepšit, ale nesmí mi to dělat problémy,“ prohlásil další ze sousedů Josef Jirka.

Majitel chaty sice tvrdí, že dá vše do pořádku, ale případ už řeší stavební úřad v Bučovicích, pod který Nevojice spadají. A protože tam projekt ani žádost o povolení stavby nedoputovaly, zahájili úředníci správní řízení o její odstranění.

Vybagroval cestu a přesekl přípojku elektřiny, stěžuje si soused

Na Kratochvílovo počínání by se nejspíš ani nepřišlo, kdyby si neznepřátelil své sousedy, kteří ho nakonec úřadům nahlásili. Jirku rozzlobil třeba fakt, že mu zrušil oficiální a v katastru zapsanou zpevněnou příjezdovou cestu.

Fotogalerie

„Prostě ji vybagroval, takže když zaprší, změní se v blátivou klouzačku,“ popsal Jirka, který vlastní chatu v těsné blízkosti problémové stavby

Štve ho i to, že část objektu zasáhla také na jeho pozemek. „Vybagroval a vybetonoval větší plochu před vchodem, ale dostal se až ke mně. Pak se sice stáhl a nasázel na hranici parcely tújky, ale mám obavu, že teď bude svah ujíždět,“ podotkl.

A do třetice mu dělník přesekl přípojku elektřiny. „Sice to hned spravili, ale já ani nevím jak, protože jsem u toho nebyl. Navíc to ani nezjistím, protože to zalili betonem.“

Naštvaný je i Ladislav Tomášů, který sídlí nad kritizovanou stavbou. Kratochvíl ji totiž zvedl o patro, protáhl až na hranici pozemku a ve stěně udělal tři okna přímo na jeho chatu. „Střechou už zasahuje na můj pozemek,“ řekl Tomášů s tím, že v osadě navíc platí územní plán, který nařizuje jen přízemní stavby.

Šance na dodatečné povolení

Na upozornění sousedů se úředníci do osady vypravili 9. května a stavbu hned stopli. „Vedeme s majitelem řízení o jejím odstranění, dostal však možnost žádat o dodatečné povolení,“ informoval Petr Přerovský ze stavebního úřadu, který se kontroly zúčastnil.

Podle něj Kratochvíl musí dodat více než desítku vyjádření a stanovisek. „Dokud je nebudu mít, nejsem schopen finálního verdiktu,“ dodal Přerovský.

Ke správnímu řízení se navíc připojil i odbor životního prostředí, protože se chatař dostal až na pozemek chráněný podle lesního zákona.

„Nemůžu předvídat, jak to dopadne. Třeba dostane dodatečné povolení. Další možností je upravit stavbu tak, aby nebyla v rozporu se zákony, ale to znamená změnu územního plánu, souhlas se zábory, dohodu s okolními vlastníky a další věci, což bude velmi složité. Na zpracování projektové dokumentace je 30 dní od rozhodnutí, takže v tomto případě má jeho projektantka co dělat,“ popsal vedoucí odboru Miloslav Babyrád.

Podle něj jde jednoznačně o stavbu bez stavebního povolení. „Kdo si to riskne, musí počítat s následky, a pokud se nenajde dohoda s úřady i se sousedy, je to na demolici,“ doplnil Babyrád.

Chtěl jsem využít volné dělníky, vysvětluje stavitel

Kratochvílovi, který má paradoxně stavební firmu a do Jitřenky dojíždí až z Bratislavy, teď hrozí až stotisícová pokuta. Přiznal, že dokumentaci neodevzdal, ale prý nyní vše dává do pořádku.

„Cestu jsme vybagrovali, protože jsme kopali studně. Na mém pozemku není voda a byl jsem domluvený se sousedem pode mnou, že se na něj připojím. Teď ale cuknul. Už tento týden cestu zase zpevním kamennou drtí,“ slíbil Kratochvíl.

Podle něj je lež, že o plánovaných úpravách nikdo nevěděl. „Všem jsem řekl, že chatu přestavím. A byl jsem se informovat také na stavebním úřadu. Tento týden geodet vykolíkuje pozemek, a jakmile bude decimetr střechy přesahovat, uříznu ji,“ okomentoval další stížnost.

Navíc tvrdí, že problém není ani s územním plánem. „V kupní smlouvě mám napsané podkrovní odkládací patro. Když na tom bude soused trvat, okna zruším. Nemusím je tam mít,“ uvedl Kratochvíl.

A proč začal se stavbou bez dokumentace? „Původně jsem tam jen navozil materiál, ale uvolnili se mi dělníci, tak jsem je chtěl využít,“ poznamenal.

Kratochvíl se v lokalitě pohybuje už čtyři roky, je totiž myslivec v místní honitbě Nevoják a tip na chatu dostal právě od nynějšího souseda Tomášů. „Než jsem ji koupil, všichni mi nabízeli pomoc, dokonce i s tou vodou. Teď se ke mně otočili zády,“ postěžoval si.

Nejčtenější

Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

Drop velký

Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Chybným měřením úřad mění pozemky o metry. Lidé se bojí, že o ně přijdou

Jan Zavrtálek ukazuje hranice pozemků zakreslené ve starých a nových...

Majitelé pozemků ve Skryjích na Tišnovsku bojují s pozemkovým úřadem. Mají obavu, že kvůli jeho chybám přijdou o...

Brňan měl v těle smrtelnou dávku alkoholu, nadýchal 5,5 promile

Opilec měl lehká zranění, záchranáři ho převezli do Úrazové nemocnice.

Apatického muže polehávajícího na chodníku u nákupního centra v Bednaříkově ulici v brněnské části Líšeň si v sobotu...

Další z rubriky

V Brně budou zkoumat odpad. Chtějí zjistit, jak lidé plýtvají jídlem

V Němčovicích na Rokycansku si pořídili vlastní popelářské auto, tento týden

Plesnivý chleba, zkažené mléko, ale i nedojezený oběd končí kolikrát v popelnici na komunální odpad. Na plýtvání...

Po zásahu bleskem bude výjimečná lávka na vranovskou pláž znovu průchozí

Vodní nádrž Vranov

Po ukončení téměř tříleté opravy hráze Vranovské přehrady letos na jaře se blíží i znovuotevření lávky spojující hráz s...

Žena, která zamkla psy v rozpáleném autě, nesmí dva roky na žádné psí akce

Chovatelka nechala psy v rozpáleném autě. Jeden z nich nepřežil

Českomoravská kynologická unie potrestala ženu, která o víkendu na výstavě psů v Brně nechala své mazlíčky zavřené v...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT JUNIOR SUPPORT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz