Hodonínští politici válčili, na plnění slibů jim tak nezbyl čas

  13:11aktualizováno  13:11
Plánované programové prohlášení Rady města Hodonín se v uplynulých čtyřech letech změnilo v cár papíru. Vedení radnice se neustále měnilo a každé mělo jiné priority. Po čtyřech letech od posledních voleb tak tam řada slibů zůstala nesplněna.

V Hodoníně zastínily v uplynulém volebním období politickou práci neustálé spory na radnici. | foto: David MusilMF DNES

Ve znamení neustálých změn se neslo poslední volební období v Hodoníně. Žádný ze starostů neměl dostatek prostoru dohlédnout na plnění programového prohlášení.

To mimochodem plánoval se svým týmem jen starosta Jiří Mráka, který jej zveřejnil a nechal občany vznést připomínky, ale rada ho nakonec neodsouhlasila. Přesto se tento dokument stal základem pro všechna vedení města, která se v uplynulém volebním období vystřídala.

Analýza slibů: Hodonín

koalice ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09, Nezávislí a Změna, od ledna 2011 ČSSD, KSČM, Nezávislí a Změna

Co se povedlo

 • zachování Nemocnice TGM v původním rozsahu
 • snížení zadlužení města
 • otevření důstojné městské tržnice
 • zvýšení turistického ruchu díky rozšíření Baťova kanálu
 • projednání nového územního plánu s veřejností v jednotlivých částech města
 • vylepšení nakládání s odpady
 • neprivatizování městských organizací
 • využívání dotací pro rozvoj města
 • realizace projektu Bezbariérové město Hodonín

Co se nepovedlo

 • nepodařilo se snížit nezaměstnanost
 • neustálé převraty na radnici
 • rozjednané a nedokončené projekty
 • politické tlaky na zaměstnance radnice

Když na podzim 2010 skončilo hlasování do komunálních voleb, ustanovila se v Hodoníně koalice složená ze zástupců ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09, Nezávislých a Změny.

Starostou se stal Jiří Mráka (ČSSD) a místostarosty Ladislav Ambrozek (KDU-ČSL) s Igorem Taptičem (Nezávislí). Uplynulo však jen šedesát dnů a nad Hodonínem poprvé zahřmělo.

Na konci ledna 2011 došlo k první změně na radnici. Koalici nově tvořily strany ČSSD, KSČM, Nezávislí a Změna, starostou zůstal Mráka přesto, že ho chtěli někteří zastupitelé odvolat. Z čela radnice ale museli oba místostarostové, které nahradili Jaromír Hýbner (Změna) a Roman Sedlačík (ČSSD).

Rada fungující v tomto složení připravila své programové prohlášení, rozdělené na části: vize, principy, prioritní oblasti a přijatá opatření. V platnost ovšem oficiálně nikdy nevstoupilo.

„Pro mě osobně se stalo hlavní prioritou odstranění brownfieldu (nevyužitý prostor s chátrajícími stavbami – pozn. red.) u Moravy. Stálo tam asi sedm baráků a lidé se tam báli chodit nejen večer, ale i ve dne. Scházeli se tam totiž bezdomovci a narkomani. To se mi podařilo, na další důležité body jsem už ale neměl čas,“ podotkl Mráka.

Nejvíce ho přitom mrzí, že dosud nevznikl vědecko-technologický park, který měl vytvořit až 450 nových pracovních míst. „Spolupracovali jsme na tom se Slovenskem. Vše už bylo nachystáno k podpisu, ale těsně předtím jsme byli odvoláni a naši nástupci už v dalším jednání v tomto směru nepokračovali,“ posteskl si bývalý starosta.

Zaměstnanci radnice nemají klid na práci

Mráka opravdu moc času neměl, v říjnu 2011 jej totiž zastupitelé odvolali a na jeho pozici zvolili Igora Taptiče. Sbalit věci si museli i oba místostarostové, jejichž kanceláře obsadili Ladislav Ambrozek (KDU-ČSL) a Vojtěch Salajka (ČSSD). Rada už nové programové prohlášení nepřijala a snažila se plnit hlavně to, co jí bylo nejbližší.

Politické sliby po čtyřech letech

Před blížícími se komunálními volbami jihomoravská redakce MF DNES postupně zveřejní analýzy, jak se podařilo v uplynulých čtyřech letech naplnit sliby politiků v okresních městech v kraji a největších městech Brna-venkova.

Jak dopadla další města? Analýzy tučně označených měst připravujeme

Brno
Vyškov
Blansko
Hodonín
Břeclav
Znojmo
Kuřim, Židlochovice
Tišnov, Šlapanice

„Hodonín má spoustu problémů, které je potřeba řešit. Tím hlavním je stabilita na radnici. Pokud zaměstnanci nemají klid na svou práci, nemohou ji odvádět na sto procent a není pak možné realizovat nejrůznější projekty a plány. Jsem přesvědčen o tom, že v době, kdy jsem byl starostou, se nám tato stabilizace dařila,“ tvrdí Taptič.

Když měl nástupce Mráky zmínit alespoň některé konkrétní body, uvedl: „Mimo jiné se nám díky přeshraniční spolupráci se Slovenskem dařilo rozvíjet Baťův kanál a určitě je důležité, že se nám podařilo zachovat Nemocnici TGM v rozsahu, jaký byl. V té době totiž sílily tendence zeštíhlit její provoz,“ upozornil Taptič.

Úsporná opatření snížila dluh

Za největší současný problém města považuje neuspořádaný stav na radnici. „O všem v podstatě rozhodují čtyři lidé. Na úřadě například přestal fungovat právník, a pak je složité něco prosazovat. Navíc nechápu, jak mohla současná rada sestavovat už v době letních prázdnin rozpočet na rok 2015, když není vůbec zřejmé, kdo bude stát v čele města. To tady nikdo předtím nedělal,“ diví se Taptič.

Ani on se nedočkal konce volebního období v křesle starosty. V květnu loňského roku byl zastupiteli odvolán a místo něj nastoupila na pozici Milana Grauová (zvolená do zastupitelstva za ODS, nyní je lídrem ANO).

Místostarostou zůstal Salajka (zvolený za ČSSD, nyní kandiduje za ANO), jeho kolega Ambrozek odstoupil. Hodonín od té doby funguje pouze s jedním místostarostou.

Současná šéfka vnímá jako jeden z hlavních splněných úkolů snižování zadlužení města. „To se nám podařilo díky úsporným opatřením v provozu. Zároveň jsme loni a letos častokrát uspěli při získávání dotací, díky tomu jsme se mohli pustit například do projektu denních lázní nebo opravy skateparku,“ sdělila Grauová.

Za největší problém považuje politickou nestabilitu. „Ta měla negativní vliv a přinášela nesystémovost. Byla bych moc ráda, kdyby se tato situace už nikdy neopakovala a mohli jsme tak v klidu pracovat pro občany tohoto města.“

Autor:
 • Nejčtenější

Viník nehody se brání proti exekuci z pojišťovny, zažaloval stát o peníze

Je to už devět let, co řidič avie Pavel Dekař na přechodu najel do přecházejících dětí ze školky a dvě zranil. Kromě...

Smrt nikdo nezavinil, uzavřela policie případ znojemského učitele

Za loňskou smrt oblíbeného znojemského učitele nikdo nemohl, uzavřela případ policie. Padesátiletý vyučující tělocviku...

Smrt čtyř lidí zavinil řidič, který přes plnou čáru předjížděl náklaďák

Policisté dál vyšetřují nehodu, která si v pondělí na Znojemsku vyžádala čtyři lidské životy. Viníkem je podle všeho...

Kamion s výzdobou vjel do Olympie skrytým tunelem, zásobují tak i obchody

Jak se do největšího nákupního centra na Moravě dostane veškeré zboží, rozsáhlá výzdoba na Vánoce či deset metrů vysoký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Znojemsku se srazila tři osobní auta, při nehodě zemřeli čtyři lidé

U Pavlic na Znojemsku se v pondělí odpoledne srazila tři osobní auta. Po nehodě zůstali ve vozech zaklínění dva lidé....

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

 • Další z rubriky

Pozemky v Pasohlávkách Číňané koupili, stavba obřích lázní však vázne

Na přípravě obřích čínských lázní v Pasohlávkách začnou zřejmě těžké stroje pracovat později než na stavbě krajského...

Vykradli jim čokoládovnu a chtěli skončit, pomohli jim sami zákazníci

Majitelé brněnské čokoládovny Chocolate Hill se těšili, že si konečně tento týden otevřou vlastní kamennou prodejnu,...

V nových halách u Zetoru najdou práci stovky lidí, místní se bojí dopravy

Ještě před sedmi lety byl celý areál brněnského Zetoru zastavěn halami, i když některé z nich byly v té době už dávno...

Mléčné bary, Tuzex a zanedbané letiště, vzpomínají Brňané na 80. léta

Jahodový koktejl vyráběli z jablek, kuřata grilovali ve Sputniku a do Prioru na brněnském náměstí Svobody se lidé...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz