Jednička brněnské kandidátky ANO Petr Vokřál.

Jednička brněnské kandidátky ANO Petr Vokřál. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Město se musí chovat chytře a řídit manažersky, říká Vokřál z ANO

  • 1
Před rokem byl Petr Vokřál vysoce postaveným manažerem odpadní firmy . A. S. A. Teď je brněnským lídrem hnutí ANO a rozdává Brňanům koblihy na náměstí Svobody. Do voleb vede kandidátku manažerů. Kdyby se konaly parlamentní volby, jeho strana by podle nejnovějšího průzkumu STEM pohodlně vyhrála nad ČSSD.

V brněnských komunálních volbách to ANO mít tak jednoduché nebude. Volební potenciál tu mají oba konkurenti podle ČT téměř stejný. A sociální demokracie navrch primátora Romana Onderku, který touží šéfovat městu potřetí v řadě.

Brněnské ANO dlouho hledalo lídra. V zákulisí padala různá jména a zase mizela. Nakonec jste se zničehonic objevil vy. Jak k tomu došlo?
Do politiky mě přivedl šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Známe se dlouhou dobu a nabízel mi zapojit se na celostátní úrovni. Nakonec jsem se rozhodl pomoci v Brně. Do pozice zdejšího lídra mě ale určitě nikdo neprotlačil. Přijal jsem výzvu od více lidí. Nikdy mě nenapadlo, že do politiky vstoupím. Ale není mi jedno, co se tu děje. Žiji tady s malými výjimkami celý život. Jak je město nyní spravováno, mě do politiky přivedlo.

Předvolební rozhovory s kandidáty na primátora

MF DNES přináší před říjnovými volbami rozhovory s brněnskými lídry demokratických parlamentních stran a nejvýraznějších neparlamentních uskupení.

Rozhovory s tučně vytištěnými jmény politiků připravujeme.

Nejsme jako politici, makáme, zní jedno z hesel ANO. Jste vy politik?
Jako politik se necítím, ale jsem jím.

Proti ČSSD se nyní vymezujete. V předvolebním spotu dokonce osobně vystřelujete psa nápadně podobného zvířeti Romana Onderky do vesmíru. Přesto - umíte si představit, že společně skončíte v koalici?
Voliči, kteří nechtějí, aby vláda ČSSD v této podobě pokračovala, mohou dát bez obav hlas ANO. Budeme velmi důrazně dbát o to, abychom prosadili to, co slibujeme. Nechci říkat, že s někým krom KSČM rozhodně koalici dělat nebudeme. Bude to letos velmi komplikované. Do zastupitelstva míří hodně stran a říct, že vylučujeme spolupráci s ČSSD, by teď bylo hloupé. Ale záleží to i na lidech.

Lze to chápat tak, že koalice, díky které by znovu byl primátorem Roman Onderka, pro vás není přijatelná?
Pokud bychom vyhráli, chtěli bychom mít svého primátora. Jsem přesvědčený, že vedení města by mělo přejít do jiných rukou.

ANO je strana poměrně direktivně řízená pražským vedením. Co když ale z Prahy dostanete příkaz uzavřít v nějaké podobě koalici s ČSSD, se kterou ANO spolupracuje na celostátní úrovni?
Jsem člověk zvyklý na korporátní kulturu. Respektuji rozhodnutí předsednictva. Ale nepředpokládám, že takový příkaz přijde. Nemůžu předjímat rozhodnutí předsedy Andreje Babiše. Zatím ale dává jednoznačně najevo, že je to na nás. (Poznámka redakce - Andrej Babiš vlastní mediální skupinu MAFRA. Její součástí je i server iDNES.cz).

Direktivnost se projevila i tak, že vedení z kandidátky i ze strany bleskově vyloučilo Petra Kuběnu, kterého jste měli jako šestku kandidátky. Důvod do teď nikdo veřejně neřekl.
Myslím si, že je správné, že toto právo předsednictvo má. Je potřeba vyloučit extrémy. Škrtnutí Petra Kuběny už nevrátíme. Důvody bych nechal uvnitř strany.

„Organizovaná skupina s penězi a kontakty především na zdiskreditovanou část ODS se snaží zneužít hodnoty hnutí ANO,“ psalo se v ostré petici, kterou podepsali někteří vysoce postavení členové jihomoravského ANO. Inicioval ji Robert Plaga. Na vaší kandidátce je ale do teď devítka. Šestka je zase podnikatel Tomáš Kratochvíl, bratr vysoce postaveného kandidáta ODS Petra Kratochvíla. Mohou voliči věřit, že se po volbách nerozhádáte?
ANO je mladý organismus, který je náchylný na dětské nemoci. Spousta lidí má pocit, že mohou interpretovat věci různým způsobem. Jsou to ale zároveň lidi, kteří mají hlavu na správném místě. Tu diskusi u nás jsme uzavřeli. Pevně věřím, že budeme držet pohromadě. Za sebe mohu říct, že za sto procent lidí, o kterých se domnívám, že mají šanci dostat se do zastupitelstva, mohu dát ruku do ohně. Tomáš Kratochvíl není členem ODS a nemá s ní nic společného. S žádnou jinou stranou nejsme propojeni. Stejně tak by někdo mohl argumentovat, že máme v ANO bývalé členy ČSSD či KSČ. To je fakt. Snažili jsme se ale o to, aby v klíčových pozicích byli lidé, kteří nebyli propojeni.

Takže to, co bylo napsáno, není pravda?
Vyjasnili jsme si, že veřejná petice není ten správný nástroj diskuse. Obsahovou stránku bych nepřeceňoval. Byla to snaha vyvolat diskusi, abychom včas zareagovali, pakliže by to byla pravda. V takovém případě bychom samozřejmě jednali.

Kdybyste měl vyzvednout trumf vašeho programu?
Způsob řízení města. Možná to už zní omšele, ale chceme město řídit manažerským způsobem. Město se musí chovat chytře. Spořit energie. Využívat moderní technologie. Obíhat nemají lidé, ale data. Chceme podpořit cyklodopravu, podporovat chytré parkování. A být transparentní. Zveřejňování smluv na webu je jen malá součást toku informací, který by měl být mezi Brňany a magistrátem. Každý občan by měl mít svou možnost se vyjádřit.

Čelo vaší kandidátky tvoří vysoce postavení manažeři. Váš sedmimilionový volební rozpočet z většiny sami poskládali z milionových darů. S velkými firmami mají ale větší pravděpodobnost, že se dostanou do střetu zájmů. Jak to řešit, když zasednou do zastupitelstva?
Domnívám se, že v první desítce není nikdo, u koho by hrozil přímý střet zájmů. Jsou to samozřejmě podnikatelé, kteří podnikají v Brně, ale třeba nikdo ze stavební lobby. Bylo by minimálně neetické, aby člen klubu zastupitelů ANO do střetu zájmů přicházel. To dopředu vylučuji. Samozřejmě nemohu vyloučit, že lékárnice, kterou máme na kandidátce, nebude prodávat acylpyrin nějakému městskému zařízení. Ale její byznys nebude napojen na městská zdravotnická zařízení.