Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

A co Brno? Chceme ho čisté. Vzduch, zeleň i vztahy, hlásá Šťastník

  16:16
Celkem tři změny lídrů za čtyři měsíce, logo podobající se hnutí ANO i neprůhledné financování kampaně. Hnutí A co Brno? od svého dubnového vzniku budí pozdvižení. Do voleb jde jeho lídr Ondřej Šťastník s heslem Čisté Brno.

Až jako druhý náhradník se dostal do pozice kandidáta na primátora nového ambiciozního hnutí A co Brno? Ondřej Šťastník. Ten je předsedou hnutí Jundrováci a pracuje jakou vedoucí banky. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Od dubna vystupovala jako jednička A co Brno? někdejší zastupitelka za TOP 09 Petra Vítková. V červenci ji vystřídal ředitel gymnázia Matyáše Lercha Petr Kovač. Měsíc jste teď lídrem vy. Mohou voliči věřit, že nepřijde ještě někdo jiný?
Můžu jim slíbit, že lídrem zůstanu. A co Brno? je volební strana. Vtahuje nezávislá hnutí v jednotlivých městských částech. Logicky jsme museli svůj postup a program společně probírat. V tomto procesu jsme vybírali i lídra. Ve vnitrostranických debatách volba padla nakonec na mě. Odchod Petra Kovače bylo jeho soukromé rozhodnutí. My proti němu nic nemáme. Nebo on proti nám.

Jste známý v Jundrově. Jak vás, jako jedničku kandidátky, Ondřeje Šťastníka, dostat do povědomí zbytku Brňanů?
Já jsem do komunální politiky vstoupil už před čtyřmi lety. Nechtěl jsem věci kritizovat zvenku. S pár nadšenci jsme založili v Jundrově politické hnutí Jundrováci a ty volby tam vyhráli. Pak jsme vyměnili program za funkce. Snažíme se vytáhnout lidi, kteří za A co Brno? stojí, a říci, co dělají. Používáme k tomu náš webový portál, Facebook, nyní vydáváme druhé číslo novin. Chceme dělat kontaktní kampaň. Chodit mezi lidi a říkat jim, kdo jsme a co chceme.

Předvolební rozhovory s kandidáty na primátora

MF DNES přináší před říjnovými volbami rozhovory s brněnskými lídry demokratických parlamentních stran a nejvýraznějších neparlamentních uskupení. Rozhovory s tučně označenými jmény politiků připravujeme.

Matěj Hollan (Žít Brno a Piráti)
Ondřej Šťastník (A co Brno?)
Jana Drápalová (SZ)
Klára Liptáková (KDU-ČSL)
František Vižďa (ODS)
Jaroslav Kacer (TOP 09)
Petr Vokřál (ANO)
Roman Onderka (ČSSD)

Kdybyste měli vybrat jeden konkrétní chyták vaší kampaně, co by to bylo?
Je to čisté Brno - čistý vzduch, čistá zeleň, čisté vztahy. Nejdůležitější je to poslední. Komunikativnost magistrátu. Projednávání záležitostí od začátku do konce s veřejností. Stačí si dnes dovolit jako občan na zastupitelství vznést dotaz. Zacházení z pozice vedení města je dehonestující.

Na kolik procent ve volbách si věříte?
Věříme, že se do zastupitelstva dostaneme. Že Brňané jsou inteligentní lidé. Procenta ale tipovat nechci.

Ve svém programu se vymezujete proti současné městské reprezentaci. Dovedete si představit, že teď s ČSSD do koalice zasednete?
My máme program, který chceme prosadit. Pokud získáme zastupitele, kteří pro něj budou, nevylučuji vůbec nic. Mnohé strany mají obecný program. Od jejich lídrů zatím nevím, co čekat. Zatím se to dá totiž těžko odhadovat.

Už několikrát za několik měsíců jste MF DNES slibovali, že zveřejníte přesný způsob financování kampaně. Do teď se to nestalo. Jaká je částka, kterou na kampaň vynakládáte, a kde ty peníze berete?
Všichni dárci jsou zcela transparentně na našem webu. Děláme to za své peníze a ve svém volném čase. Drtivá většina prostředků je od kandidátů.

Na webu ale nejsou částky. Řeknete mi čísla ?
(Do rozhovoru vstupuje volební manažerka Martina Procházková, která byla v místnosti také přítomna - pozn. red.) V úvodu jsme já a Petra Vítková daly každá 70 tisíc a Ladislav Chodák 1,5 milionu. Finální čásku nemáme. Kampaň se vyvíjí.

To nevíte, zda nakonec utratíte čtyři miliony, nebo deset milionů? Nemáte odhady, přibližný rozpočet...?
(opět Šťastník) To není nějaké utíkání. Pokud otázka zazní, když bude relevantní, tedy na konci kampaně...

Je, myslím, relevantní i na začátku kampaně.
My vám tuto informaci poskytneme. My vám ji dáme. Ale bude to pouze náš odhad a třeba maximum. Zvládneme to ještě dnes. (Doplnění po několika hodinách znělo, že „plánovaný rozpočet volební kampaně A co Brno?“ a jejich partnerů jsou 2 - 3 miliony korun. V dubnu přitom Petra Vítková zmiňovala čtyři miliony – pozn. red.)

Jaká je role Ladislava Chodáka v A co Brno? Je to tak, že jak řekne, tak to je, když kampaň platí?
Láďa je velice angažovaný v celém projektu. Peníze dává z určitého altruismu a ví, že mohou být z jeho pohledu promrhané. Je na posledním, pětapadesátém místě kandidátky. Že dává hodně peněz neznamená, že bude jednička. Neřídí to, spolupracuje. Pomohl mi zorientovat se v mnoha otázkách. Díky svému podnikání zná Brno velice dobře. Sami jsme jako Jundrováci zakladatele strany grilovali, než jsme se rozhodli připojit.

Jak vznikla kandidátka? Podle vašich předchozích oznámení o kandidátech a jejich pořadí měli hlasovat Brňané na webu. Výsledek ale na základě toho nevznikl.
Hlasování mělo význam zejména na začátku. Pak se hlasování zlomilo, lidé přestali být aktivní. Začali jsme komunikovat s těmi, co byli už na palubě. Řešili jsme to mezi čtyřmi stovkami našich kandidátů. V každé městské části byla rozhodnutí konzultována se všemi. Trávíme společně velké množství času, abychom věděli, co od sebe čekat. Každý týden pořádáme Brněnské úterky. Debatujeme na různá témata. Zvána je i veřejnost.

Předvolební dotazník

Jaký je největší problém Brna?
Největší tragédií města je kvalita současných zastupitelů. Převážná část zastupitelů nepřemýšlí nad řešením problémů, ale řídí se bezmyšlenkovitě instrukcemi svých stranických sekretariátů. Do komunální politiky se bohužel mnohdy tlačí lidé zneuznaní, ješitní a neschopní. Přitom rozhodování o věcech veřejných vyžaduje ty nejlepší mozky po odborné i morální stránce. Bohužel však v ní není nic, co by ty nejlepší lákalo do politiky vstoupit. Chceme, aby se do řízení města více zapojili šikovní Brňáci, kteří mají respekt u svých spoluobčanů.

Jak řešit spory o poloze nádraží?
Byl bych velmi rád, kdyby Brno mohlo mít kvalitní a moderní nádraží pro vysokorychlostní vlaky v centru. Pokud necháme tuto otázku posoudit odborníky, v převážné většině se shodnou na tom, že není reálné v současné poloze nádraží zrekonstruovat tak, aby v Brně mohl být železniční uzel vysokorychlostních tratí. Podívejme se ještě hlouběji. Pozemky a budovy současného nádraží má pronajaty soukromá firma na padesát let. Jak řešit takové omezení?

Mělo by Brno koupit většinový podíl ve firmě Veletrhy Brno?
Souhlasím, aby Brno koupilo většinový podíl od majoritního akcionáře Messe Düsseldorf. Dříve, než tak učiní, musí mít město jasno o budoucím využití areálu. S ohledem na pokles vystavovatelských aktivit je nutné nejdříve promyslet budoucí koncepční využití, až pak rozhodnout o koupi většinového podílu ve společnosti Veletrhy Brno. Za samozřejmost považuji, že cena za koupi bude stanovena férovým a transparentním způsobem.

Co je vaše priorita v oblasti sportu?
Úkolem města je zejména podpora sportovních aktivit pro veřejnost. Hlavní důraz budeme klást na podporu aktivit pro děti a mládež. Je sympatické, že město buduje svůj patriotismus též na podpoře hokejového klubu, nicméně tato vrcholová sportovní aktivita může při správném managementu velmi dobře fungovat i s využitím pouze soukromých peněz. Pro zdravý rozvoj města je mnohem důležitější vybudování a údržba cyklostezek, hřišť za každým panelákem, koupališť či kluzišť pro veřejnost v každé městské části.

Co je vaše priorita v oblasti kultury?
Finanční podpora, kterou město Brno věnuje ze svého rozpočtu na kulturu, je v rámci České republiky ojedinělá. Naším cílem je i nadále udržet tento trend. V rámci částky věnované na kulturu chceme najít více peněz pro malá a nezávislá divadla. Rozhodně uvítáme, když se najdou divadelní scény, které se nebudou bát břitké politické satiry, a to i na adresu komunálních politiků. Odvážná divadla si zaslouží naše ocenění i finanční podporu.

Mělo by Brno zřídit post hlavního architekta?
Rozhodně ano, chceme opět ustanovit post hlavního architekta města. Je potřeba, aby rozvoj města byl veden dlouhodobou koncepcí. Rádi bychom osobu na tento post hledali v řadách zkušených odborníků z akademické půdy, případně i v zahraničí. Je vhodné, aby zázemí útvaru hlavního architekta tvořil současný odbor pro územní plánování a rozvoj. Já osobně chci v této oblasti velmi pečlivě hlídat, aby při územním plánování neměly šanci úzké lobbistické zájmy, aby se v územním plánování prosadil veřejný zájem na kvalitní a koncepční infrastruktuře města a na zdravém životním prostředí.

  • Nejčtenější

Budou se měnit učebnice? Vědci z Brna zobrazili reálnou podobu chromozomu

Obrázky chromozomu, které vídáme v učebnicích biologie, se zřejmě budou muset brzy proměnit. Vědcům v Brně se totiž jako prvním na světě podařilo zobrazit reálnou podobu chromozomu, o což se dosud...

18. července 2024  14:22

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bára občas vzplane jako benzin. Odchod do šatny není taktika, říká Kartus

Premium

Je to už více než rok, co tenisový trenér Aleš Kartus nevede Barboru Krejčíkovou, jejich pětiletá spolupráce skončila loni před Wimbledonem. Ze špičky okruhu WTA se pak Kartus sice stáhl, svoji...

15. července 2024

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně se jeden čas nedalo pít pivo, říká historik. Bylo nápojem chudých

Chmelový mok je s českým národem spjatý od nepaměti. A to i na jižní Moravě, kterou si všichni spojují spíše s vínem. Historik pivovarnictví Filip Vrána se zaměřil na počátky i současnost pivní...

17. července 2024  10:24

I koalice ve Znojmě čelí trestnímu oznámení. Nemají slušnost, říká opozice

Nevysvětlili okolnosti nabídky úplatku, neomluvili se a ani nerezignovali. To tvrdí znojemská opozice, a podala proto na politiky hnutí ANO trestní oznámení pro pomluvu. Opozičníky totiž nedávno...

22. července 2024  12:07

Pohraničníci v roce 1956 zastřelili rybáře, syn se domohl soudní rehabilitace

Okresní soud v Břeclavi rehabilitoval rakouského rybáře Waltera Wawru, kterého v roce 1956 zastřelili českoslovenští pohraničníci. Stalo se tak poté, co v oblasti těžko přehledného soutoku Dyje a...

16. července 2024  11:10,  aktualizováno  22.7 11:29

Tauš se nečekaně vrátil do Líšně a překvapil i kouče, Baník o něj stále stojí

Vytáhlého šikulu Martina Tauše poslala Líšeň před sezonou do Baníku Ostrava na testy a těšila se, že mladík zaujme a do brněnského klubu třeba přiteče nějaká koruna. Útočník sice zaujal, místo...

22. července 2024  11:23

Krošelj v Kometě? Velkoklub mentora v brance potřebuje, říká kouč Švaříček

Po minulé sezoně měli fanoušci i hokejoví experti za takřka jisté, že kleci Komety bude v nadcházejícím ročníku vládnout brankář Aleš Stezka a s jeho oznámením se čeká jen na konec jeho kontraktu v...

22. července 2024  9:52

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...