Jaká je situace v Brně? "V současné době je nevyhovující, tras je málo a lidí je spousta," postěžoval si vedoucí sportovního klubu Black Ice Michal Hrazdíra.
In-line trasyBrno Okolí Brna Trasy na jižní Moravě |
Internetové servery věnované in-line bruslení velmi dobře hodnotí právě její povrch vhodný pro brusle. Trasu je možné začít na mostě přes Svratku na Vídeňské ulici a přes Komárov se dostat až do Modřic.
Na nedostatek vhodných tras v Brně upozornil klub Black Ice uspořádáním Jízd městem už v loňském roce. Při těchto jízdách se uzavře doprava v části města a po silnicích se místo aut projíždí bruslaři.
"Inspirace přišla z jiných evropských měst, kde jsou podobné akce na denním pořádku. Například v Paříži se bruslení na silnicích koná každý týden," uvedl Hrazdíra.
V Brně mají bruslaři tuto možnost jednou za měsíc, projížďka městskými částmi Komín a Jundrov o délce jedenáct kilometrů je pro zájemce připravena na zítřek, další jízda potom připadá na 22. srpna.
Další možnosti
A kam se dále vydat vydat na in-liny? Nejvhodnější jsou samozřejmě vyasfaltované cyklostezky, a to právě díky hladkému povrchu, který je pro bruslaře nutností. Na jaře byla například vyasfaltována trasa z Obřan do Bílovic nad Svitavou, která má asi čtyři kilometry. Cyklostezka vede kolem řeky Svitavy, zastíněná stromy nabízí bruslařům příjemnou projížďku. Trasa je ale často přeplněná chodci se psy, cyklisty a nově i bruslaři, což může plynulost jízdy zásadně narušit.
Zajet se dá také do líšeňského Mariánského údolí, kde je vyasfaltovaná čtyřkilometrová cesta ke druhé nádrži. Výhodou je zde možnost občerstvení asi na třech místech trasy, pro odvážlivce také koupání. Stejně jako u cyklostezky do Bílovic je ale problém s velkým počtem turistů, kteří se do údolí chystají zvláště o víkendech.
Internetový server Inline-Online ovšem varuje před nerovnostmi v podobě hrbolů v asfaltu.
Problému s přírodními nerovnostmi se bruslaři mohou určitě vyhnout návštěvou brněnského Automotodromu, kde se pořádají in-line jízdy pro veřejnost. Dvakrát až třikrát za měsíc se okruh otevře na devadesát minut bruslařům, kteří budou mít s sebou bezpečnostní výstroj, tedy přilbu a chrániče kolen a loktů.
Podle informací Automotodromu je kvůli dostatečné šířce a kvalitnímu povrchu závodní dráha vhodná pro úplné začátečníky i pro pokročilé. Cena je padesát korun.
Od Masarykova okruhu vede také lesem trasa přes Ríšovu studánku až do Rakovce, odkud už je to jen kousek k Brněnské přehradě. Z Rakovce totiž vede kilometrová trasa až do přístaviště. Server InlineOnline hodnotí povrch cesty jako velmi kvalitní. Navíc je na trase malý provoz, což je výhodou oproti ostatním cyklostezkám v Brně.
Za volnějšími cestami je možné vyjet také do jiných míst na Jižní Moravě. Zajímavou projížďku nabízí trasa u Ratíškovic na Hodonínsku. Cesta dlouhá třináct kilometrů vede lesem kolem koňské farmy Rúdník a končí u bývalé pily v Bzenci-Přívozu. Nesetkáte se tu s mnoha bruslaři a stromy nabízejí ochranu před silným sluncem v parných dnech. Kolem vody je možné se projet u rybníka Olšovce na Blanensku. Koupat se v něm však hygienici nedoporučují.
Více cyklostezek vhodných pro bruslaře je v okolí Veselí nad Moravou, zajímavá je také trasa z Lednice do Nejdku na Břeclavsku.