Pak přicházejí čtyři stoupenci Národní strany. Novináři čekají na další. Víc než desítky se ale nedočkají. Mikrofony tedy obrací na místopředsedu strany Jana Skácela.
"Jsme na cestě z Prahy do Ostravy, kde máme mítink," neustále zarytě opakuje do mikrofonů novinářů asi dvoumetrový Skácel v hnědém kabátě. Proč tedy do Brna dorazili? "Přijeli jsme se sem podívat. Chceme, aby se zcela jednoznačně vědělo, že jako Národní strana existujeme a nic neslevujeme proti radikálnímu islamismu," arogantně káže Skácel.
. REPORTÁŽ |
Mezitím jeho spolustraník rozdával novinářům prohlášení Národní strany. "Je nutné otevřeně, dnes a denně, vší silou a bez slitování likvidovat jakékoli projevy islamismu v Evropě," píše se v něm.
Není právě toto tvrzení ono "směřování k omezování osobní, politické či náboženské svobody", o němž se píše v zákoně umožňujícím starostovi Brna-středu akci zatrhnout? "Já jsem ten letáček nedostal, takže nevím, že by něco takového rozdávali," usmívá se do kamery starosta Libor Šťástka. Když nikoho neohrožují, není podle něj důvod akci přerušovat.
Mezitím, co se zubí do kamer, se dva členové Národní strany vydávají do mešity. Boty, které se při vstupu do ní musejí vždy zouvat, nechali na nohou. Vtrhli dovnitř a fotili si interiér.
"Když chtějí, mohou se sem podívat, ale po provokaci netoužíme," říká smírně představitel brněnské muslimské obce Hassan Muneeb Alraví a dodává: "Národní strana jen využila smrti pana velvyslance v Pákistánu, umí to a chce to zneužít. Je to laciné a nechutné," říká zástupce muslimské komunity.
Venku před mešitou jeden z novinářů kroutí hlavou. "Pěkně si to vymysleli, nahnali sem nás i policajty a teď se pěkně zviditelní. Jinak by se do médií nedostali." A znechuceně odchází. Cíl nacionalistů byl splněn. Ví se, že Národní strana existuje.- čtěte Mešity zbourat, hřímá web Národní strany před protestem v Brně