Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. února 2023 Apolena

V Mikulově náhle zemřel lékař, pět tisíc lidí zoufale shání nového

  6:10
Téměř pět tisíc pacientů z Mikulova a okolních obcí se ocitlo bez praktického lékaře. Ten jejich totiž asi před měsícem náhle zemřel. Zbylí čtyři praktici ve městě nové pacienty nepřibírají a lidé si na sociálních sítích marně vyměňují tipy, do které ordinace v širokém okolí zkusit zavolat. Téměř všude totiž slyší stejnou odpověď: nové pacienty nepřijímáme.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tato situace je podle okresního předsedy Sdružení praktických lékařů Martina Pavelky extrém, tolik lidí na jednu ordinaci totiž rozhodně není standardem. „Únosné zatížení si každý lékař stanovuje sám, nicméně obvykle mívají ordinace do dvou tisíc pacientů,“ přibližuje Pavelka, jenž sám od zemřelého doktora převzal tři stovky pacientů – zejména těch, kteří potřebují nejakutnější péči.

Dalších pár využilo nabídky Zdeňky Novákové z Hrušovan u Brna, jiní zkoušejí štěstí v pětadvacet kilometrů vzdálených Hustopečích nebo Břeclavi. Pro většinu pacientů je to však neschůdné. „Abych s horečkou a bolestí celého těla jela vlakem nebo autobusem tak daleko, to raději zhebnu,“ zlobí se na sociálních sítích místní žena. Cesta do zmíněných Hrušovan u Brna totiž bez auta trvá nejméně hodinu a půl, navíc s přestupy.

Podle mikulovské místostarostky Petry Korlaar (STAN) vedení města situaci aktivně řeší. „Podařilo se vyjednat výjimku u zdravotních pojišťoven. Jedná se o prozatímní řešení, které nám pomůže situaci dočasně přečkat,“ sdělila s tím, že pacienti bez praktického lékaře budou u místních praktiků ošetřeni v režimu nepravidelné péče, což je nástroj pro turisty.

Nového lékaře budou v lednu hledat ve výběrovém řízení. „Abychom zvýšili šance, že se do řízení někdo přihlásí, tak volnou pozici inzerujeme přes sociální sítě a periodika sdružující praktické lékaře, jednáme na osobní úrovni s konkrétními možnými adepty,“ doplňuje Korlaar.

Na prevenci nebude prostor

Zda se pro Mikulov podaří najít nového doktora, je podle Pavelky s otazníkem, protože nedostatek praktiků sužuje celou republiku.

Důvodů je víc, tím nejzřetelnějším je věk. Nejde přitom o nic nového. „Pamatuji si, že už v roce 1996 jsem v televizi sledoval debatu, kde se rozebíral věkový strom lékařů. Zaznělo v ní, že po roce 2010 bude mít Česko nedostatek lékařů a po roce 2020 může hrozit i kolaps péče,“ zmiňuje Pavelka.

Zatímco celorepublikově činí věkový průměr doktorů asi 57 let, na jižní Moravě je to 60. „Řada lékařů je v důchodovém věku, může přijít nemoc, úmrtí. Najednou ten lékař v systému chybí a najít náhradu je obtížné,“ upozorňuje Pavelka.

Pediatrička z Brna zemřela na covid. Stovky dětí nemají kam docházet

Problémem je do jisté míry i velká feminizace zdravotnictví. Podle statistik České lékařské komory dnes 72 procent doktorů tvoří ženy, jejichž studium a následně nástup do praxe prodlužuje třeba mateřství a péče o rodinu.

Obdobné potíže přitom zdaleka netrápí jen Mikulovsko, mimo Brno chybí doktoři takřka všude. „Potenciálně problematických regionů je na jižní Moravě hodně. Mezi nimi například Kuřimsko a Tišnovsko, kde v horizontu půl roku až roku skončí čtyři lékaři bez náhrady,“ říká Ivo Procházka, lékař z Jedovnic na Blanensku a předseda krajského Sdružení praktických lékařů.

Zbylí lékaři podle něj nebudou schopni „opuštěné“ pacienty pobrat, nicméně akutní péči jim budou muset poskytnout. „A budou odkládat například prevence, protože na ně nebude prostor. Taková situace je dlouhodobě neudržitelná,“ varuje Procházka s tím, že obdobný problém je na spadnutí i na Hodonínsku, kde po nehodě jeden praktický lékař zemřel a další doktorka má zdravotní obtíže. A i zde jsou praktici v důchodovém věku.

Náročná výchova nástupce

Svého nástupce by přitom lékař měl shánět minimálně tři až čtyři roky předtím, než začne přemýšlet o opuštění praxe. Rekvalifikace či atestace totiž zaberou čas a ne každý má to štěstí, že pro mladého doktora získá takzvané rezidentní místo, díky němuž na jeho vzdělávání a mzdu dostane dotaci ze státního rozpočtu. „Je s tím ale spousta starostí i problémů,“ popisuje Procházka, který sám aktuálně v ordinaci zaučuje dva rezidenty.

Od ministerstva zdravotnictví by pro každého z nich měl dostávat příspěvek 40 tisíc korun měsíčně. „Už pět měsíců ale odměnu pro ně dotuji ze svého. Ministerstvo sice příspěvek proplatí, jenže až zpětně. Lékaři samozřejmě tyto administrativní a finanční problémy vnímají a moc se jim do toho nechce. Jejich pasivita je v tomto směru poměrně vysoká a vzhledem k průměrnému věku je to žalostné,“ podotýká.

Zkušení lékaři si vychovají nástupce. V nových ordinacích při nemocnicích

Obce a města se proto snaží přilákat už „hotové“ lékaře, třeba prostřednictvím dotací na zařízení ordinací. „Pokud si lékař, kterých je omezený počet, může vybírat, tak si samozřejmě vybere lokalitu, kde mu takto vyjdou vstříc, protože je to pro něj vítaná pomoc. Mladý lékař si musí na ordinaci či její vybavení vzít úvěr, což dnes není nic jednoduchého, pokud nemá čím ručit nebo nemá z hlediska podnikání žádnou historii,“ líčí Pavelka.

Takto se snaží získat nové doktory třeba ve Znojmě. Z dotačního programu, kde mohou lékaři získat až milion korun, podpořili už dvě ordinace – zubní a kožní. Také ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku doufají, že jim nového zubaře zajistí vybavená ordinace, na niž dostali čtvrtmilionovou dotaci z kraje.

Mimo velká města se však lékařům – a nejde jen o praktiky – příliš nechce. Podle studie Meadow, kterou před několika lety zpracovala pracovní skupina venkovského lékařství Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, je pro mladé doktory primární motivací k odchodu na venkov zázemí pro rodinu a možnosti vyžití. Do toho patří dostupnost dobré školky, kvalitních služeb či kultury, což se mimo větší sídla hledá těžko.

Lékaři přitom podle studie chtějí i na venkově dělat dobrou medicínu, na niž by si mohli sáhnout v případě vybudování sdružených praxí a komunitních center, která by jim nabídla větší flexibilitu.

  • Nejčtenější

Vyhrocený duel pro Spartu, slaví i Kladno a Kometa. Dominance Pardubic trvá

Mnoho branek a pouze jeden úspěch hostů nabídlo 44. kolo hokejové extraligy. Připsala si ho Sparta, která díky otočce...

Zloděj ukradl zlaté slitky za miliony. Udělal ale chybu, podíval se do kamery

Policie pátrá po zloději, který si před více než týdnem odnesl ze sídla jedné z firem na Brněnsku zlaté slitky za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opilá šedesátnice v podprsence obtěžovala hosty luxusní brněnské restaurace

Nežádoucího zpestření se ve čtvrtek večer dočkali hosté jedné luxusní brněnské restaurace v centru města. Opilá žena se...

Policie hledá muže kvůli násilné smrti v Hustopečích, může být ozbrojený

Mrtvého muže našli policisté ve středu odpoledne v bytě v Hustopečích na Břeclavsku. Soudní pitva potvrdila podezření...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brno - Plzeň 1:3, mistr otočil výsledek třemi góly po půli, krásně se trefil Kopic

Plzeňští fotbalisté v poločase prohrávali, ale nakonec utkání 18. kola Fortuna ligy v Brně vyhráli 3:1. Na vedoucí...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Před 150 lety začalo Starobrno vařit pivo, směna trvala šestnáct hodin

Psal se 7. únor 1873, když soud do rejstříku zapsal novou brněnskou pivovarskou společnost, u jejíhož zrodu stáli...

Kvůli podezření z obtěžování stáhla Masarykova univerzita už třetího učitele

V úterý skončili na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně dva vyučující. Důvodem jsou obvinění studentek ze...

Kvalitu ovzduší v Brně měří děti po cestě do školy, pomáhají přírodovědcům

Po cestě do školy, na kroužky i doma sbírají děti z brněnských základních škol informace o míře znečištění vzduchu....

V Brně neumíme opravovat ulice, kde rostou stromy, bojí se místní kácení

Obavy o pokácení stoleté lipové aleje v brněnských Husovicích vyvstaly mezi místními v souvislosti s úpravou náměstí...

Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury
Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury

Svěží limonády jsou doslova k nezaplacení v horkém létě, ale právě teď v zimě vás krásně zahřeje teplý šálek dobrého čaje. Čajová sezóna je na...

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Maláčová je rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má...