Praha žije z reputace, Brno je dynamické, srovnává kanadský učitel

  9:36aktualizováno  9:36
Don’s Walk neboli česky Donova procházka. Tak zní název žádané tematické prohlídky Brna, kterou dvakrát ročně pro anglické mluvčí pořádá Don Sparling, autor významné jazykové příručky English or Czenglish?. Pětasedmdesátiletý Kanaďan tohle město zkrátka miluje.

Don Sparling působí na Katedře anglických a amerických studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. | foto: MAFRA

Když ottawský rodák přijel před půl stoletím na jižní Moravu poprvé, ještě netušil, že se za rok navzdory sovětské okupaci do Československa nejen vrátí, ale dokonce tu zůstane napořád.

Psal se červenec 1968 a nálada pražského jara mladého studenta Oxfordské univerzity uhranula. „Už jako kluka mě obklopovala politika, tak jsem byl zvědavý, jak to dopadne,“ vzpomíná Sparling, jenž do Československa tehdy zamířil za kamarádem.

A Brno pro něj zůstalo srdeční záležitostí i padesát let poté. Také proto pořádá své procházky, které jsou pro velký zájem obsazené již týdny dopředu. „Valná většina lidí vnímá nějaký vztah k prostředí, kde bydlí. A vědět o dějinách toho místa je pro mě jedním z nejlepších způsobů, jak ten vztah prohloubit,“ vysvětluje Sparling svoji lásku k urbanismu a historii.

Témata volí různá – při posledních dvou prohlídkách se věnoval hudbě a Starému Brnu. Přestože výklad je v angličtině, na nedostatek zájmu Čechů si nemůže stěžovat. „Říkají mi, že se nikde jinde nedozvědí takové věci o Brně jako při mých prohlídkách,“ usmívá se.

Sparlinga na jihu Moravy ovšem neudrželo jen prostředí, ale také láska. Když se po krátké etapě výuky na brněnské jazykové škole přesunul za stejnou profesí do Prahy, vracel se do Brna na víkendy za českou manželkou a dětmi.

Brňanům roste sebevědomí, všímá si

A vracel se rád. Navzdory určité šedivosti, kterou podle něj Brnu nešlo upřít, mu oproti jiným českým městům zdejší prostředí připadalo vždy živé a otevřenější. „Myslím, že co se týče kultury na konci sedmdesátek a osmdesátek, bylo to tady určitě zajímavější než v Praze. Samozřejmě fyzicky bylo město ve strašném stavu,“ hodnotí Sparling.

A hned dodává, že za poslední čtvrtstoletí pozoruje neuvěřitelné změny. „Máme velice zajímavý střed města a skoro všude je to pěkně a inteligentně opravené. Vždy jsem říkal, že Brno je krásné a že ho miluju, ale teď čím dál víc,“ povídá.

Změny však nevidí jen ve vzhledu, ale také v mínění samotných Brňanů. Podle něj v minulosti postrádali sebevědomí. „Já si pamatuju, že ještě když před patnácti lety člověk mluvil o Brně, tak typická reakce byla: ‚No jo, ale nejsme Praha‘,“ vypráví s úsměvem Kanaďan, který se na vývoji města sám podílí.

Mimo jiné jako jeden z garantů strategického plánu Brno 2050. „Praha je jedno z nejkrásnějších měst na světě, ale podle mě stagnuje a žije z reputace. Zato Brno je dynamické,“ má jasno.

Sparling se tu natrvalo usídlil v sedmdesátých letech, kdy nastoupil jako jazykový lektor na Katedru anglických a amerických studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. A zahnízdil se zde natolik, že na škole založil Centrum zahraničních studií a obor kanadská studia. Podílel se také na vzniku Brno Expat Centre, jež usnadňuje život cizincům ve městě.

A dokonce za sebou má i hereckou etapu. Střihl si totiž roli ve filmu Setkání v červenci po boku Daniely Kolářové či Oldřicha Kaisera.

Autor:

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Další z rubriky

Věrní diváci přijdou do letního kina i za deště, říká jeho organizátorka

Monika Šimková ze spolku Noční motýl se stará o letní kino na nádvoří radnice...

Momenty, kdy vítr strhl plátno letního kina nebo kdy chlapík z bufetu zachraňoval vlastním DVD představení, či týdny,...

VIDEO: Brno brázdí „trojčata“, je to nejdelší tramvajová souprava v Česku

Spojením tří tramvajových vozů vytvořili v Brně nejdelší soupravu v Česku. Měří...

Tři spojené tramvajové vozy nyní jezdí ulicemi Brna a v těchto dnech jsou nejdelší soupravou svého druhu v Česku. Měří...

Muzikantům z Brna shořela dodávka i s nástroji za více než 140 tisíc

Požár auta zničil brněnské kapele Acute Dose při cestě na koncert většinu...

Cesta brněnské kapely Acute Dose na koncert se nedávno změnila v drama. Její dodávka začala za jízdy hořet a plameny...

Advantage Consulting, s.r.o.
SUPPORT CONSULTANT ITSM

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz