„Maximum, co můžeme udělat, je zabezpečit podmínky pro práci přírody. Vinař přitom nesmí být výrobcem vína, ale jen ‚pastýřem kvasinek‘,“ říká vinař Zsolt Sütő, který autentická vína dělá na Slovensku. Podle Mojmíra Baroně, vedoucího Ústavu vinohradnictví a vinařství Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, je to ale ta nejsložitější cesta, kterou si může vinař vybrat.
„Je na to potřeba mít perfektní surovinu, velmi dobré znalosti a cit pro zpracování. Výroba autentického vína je jako výchova dítěte, při které zasahujete sice málo, ale ve správný okamžik a ve správné intenzitě,“ míní.
Na jižní Moravě vzniklo sdružení Autentisté, tedy sdružení výrobců těchto superpřírodních vín, před několika lety. Z Břeclavska jsou jeho členy Petr Koráb z Boleradic, Ota Ševčík z Bořetic či Richard Stávek z Němčiček.
Poslední jmenovaný vyrábí autentická vína ze sta procent své produkce. Vznikají podle něj ještě více v souladu s přírodou než ta, která mají značku bio. „Protože i v bioprodukci jsou povoleny některé moderní technologie. A to my vylučujeme,“ říká.
Vína vhodná k gastronomickým zážitkům
Takhle nějak se vyrábělo víno před mnoha desetiletími. „Je to takový návrat k pramenům. A já rád říkám, že kdo chce dojít k prameni, musí jít poněkud proti proudu,“ směje se Richard Stávek.
Jeho vína pijí zákazníci v restauraci La Degustation a v restauraci hotelu Alcron. Oba mají michelinskou hvězdu, která je vysvědčením toho nejlepšího, co v současné gastronomii lidé najdou. „A právě v gastronomii najde tento typ vín nejlepší uplatnění,“ míní Stávek. A souhlasí s ním i Mojmír Baroň.
„Tím, že se s těmito víny velmi dlouho pracuje, nabízejí vrstevnatost. A měla by se otevírat právě v průběhu gastronomického zážitku. V každé fázi se projeví jiné vlastnosti vína,“ tvrdí.
Zpočátku, když je víno chladné, si konzumenti vychutnají jeho ovocitost, postupně se otevírají minerální tóny a jeho středová plnost. Stejné víno může člověka provázet od předkrmu až po dezert.
Autentická vína jsou hlavně pro fajnšmekry. „V supermarketech je určitě nenajdete,“ říká Richard Stávek. Ostatně ani v každé vinotéce, nýbrž pouze v několika vybraných. „Ani nechceme, aby se tento typ vín stal mainstreamem, i když v zahraničí je nyní obrovským trendem,“ míní.
Potvrdila to i nedávná světová přehlídka oranžových vín ve Vídni, kde se autentická vína setkala u profesionálů ze špičkových gastronomických podniků s velmi pozitivním ohlasem. A pro jihomoravské vinaře už má toto setkání i konkrétní obchodní výsledky.
Chutě rozdělují
Laická veřejnost se s autentickými víny teprve seznamuje. A mnohdy se i diví. „Musím říct, že někdy tento styl vín konzumenty, kteří jsou ve skupince, trochu rozděluje. Někteří ho velmi vítají a pak už nechtějí nic jiného. A druzí třeba ani nedopijí skleničku. Ale to je otázkou osobních preferencí,“ myslí si Richard Stávek.
I když je součástí autentických vín i příběh jejich vzniku, nejdůležitější podle něj stejně zůstává chuť. „Lidé nekupují víno, aby ho skladovali ve skříni, ale aby ho vypili. Pokud vás chuť a vůně nepřesvědčí, sebelepší příběh nepomůže,“ tvrdí.
Právě chuť je ale zatím podle Mojmíra Baroně bolístkou autentických vín. Jejich výroba je v České republice teprve v plenkách a na výsledku je to často znát.
„Velká část autentických vín je spíš marketingovou záležitostí. S velkým množstvím technologických a čistotných neduhů. Mají problémy s chorobami, s vadami,“ vysvětluje s tím, že výrobci chtějí mít víno autentické za každou cenu, i když na to třeba vůbec není vhodný ročník. Základem je totiž hlavně hrozen v perfektním zdravotním stavu. A ten aby vinaři třeba v letošním roce ve vinohradu pohledali.
Zdraví prospěšné
Osobně je ale přírodním vínům nakloněn. „Dají se najít fantastická vína, která je radost pít. Jsou v nich zdraví prospěšné látky podpořené minimální dávkou oxidu siřičitého. A to je velkou výhodou těchto vín, zvlášť v dnešní době, kdy devadesát procent populace trpí alergiemi,“ říká Mojmír Baroň.
Další jejich výhodou je to, že nejsou tolik unifikovaná jako průmyslově vyráběná vína. „Je to vlastně jediná cesta, jak se odkázat na koncept terroir. Jak podtrhnout jedinečné mikroklimatické vlastnosti dané vinice a zkušenosti člověka, který víno vyrobil,“ domnívá se.
Teď je podle něj potřeba vytříbit zkušenosti vinařů tak, aby autentická vína byla zdravá, aby za nimi byla kvalita. „Zatím je s tím trochu problém,“ podotýká Baroň.