Zloději na bankomaty dávají lepicí lišty, vybrané peníze si přepočítejte

  9:26aktualizováno  9:26
Policisté v Brně hledají zloděje, kteří přišli s novou fintou okrádání u bankomatů. Slouží jim k tomu lišta s oboustrannou lepicí páskou, kterou upevňují u místa, kde stroj vydává bankovky. Postižení pak odcházejí s menší sumou, než kterou si z účtu vybrali. Jedinou obranou je přepočítávání peněz.

Mezi další fintu zlodějů patří i zalepená lišta výdejního místa na peníze. Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Postižení klienti bank od napadených bankomatů neodcházejí s obnosem, který si na obrazovce navolili. Jedna bankovka se totiž nenápadně zachytí na důmyslnou pomůcku brněnských zlodějů. Ti si pak "cinklé" bankomaty obejdou, peníze odlepí a mají vyděláno.

Policisté proto Brňany vyzývají, aby si vybraný obnos vždy dobře spočítali. "A neodcházeli od přístroje, je-li něco v nepořádku. Důležité je hned volat policii či do banky," uvedl mluvčí brněnské policie Pavel Šváb.

Mechanika bankomatů se cílem zlodějů stává často. Ani případy, kdy pachatelé nalepují do místa vyjíždění bankovek lišty s oboustrannou lepící páskou, nejsou neznámé.

Podle Pavla Švába by však lidé měli být obezřetní. Dva nově odhalené případy z Brna totiž nemusí být jediné. "Pachatele zatím nemáme. Policisté ale na obou případech intenzivně pracují a uvítají i jakékoliv poznatky od případných svědků," komentoval Šváb.

Bankomat nevydal požadovanou sumu

Na první lištu upozornila policii před několika dni čtyřiatřicetiletá Brňanka. Hotovost si vybírala z bankomatu v Orlí ulici. Když zjistila, že jí stroj vydal jen část požadované hotovosti, začala zkoumat, kde zbytek bankovek uvízl.

Odhalila přitom lištu namontovanou zloději, pod níž byly přilepeny a namotány její bankovky. Ženě se povedlo lištu od bankomatu oddělit. Vzápětí přivolala policisty.

Obdobné potíže vznikly i na bankomatu v Jánské ulici. Tam přijel k přístroji hlásícímu poruchu servisní technik a našel téměř stejnou lištu, tentokrát s pěti nalepenými dvoutisícovkami. Zlodějům, kteří mají takové činy na svědomí, hrozí po dopadení obvinění z krádeže.

Podle ředitele Sdružení pro bankovní karty Romana Kotlána by měli lidé, kteří na nějaké podezřelé zařízení u bankomatu přijdou, rozhodně kontaktovat banku, u níž mají účet. "Je potřeba skutečně nahlásit tuto věc co nejdřív, protože čas hraje v těchto případech poměrně zásadní roli," zdůraznil.

Na každém bankomatu bývá uveden kontakt na provozovatele. "Buď tedy volat na toto číslo, nebo přímo na svoji vydavatelskou banku. Takové telefonní číslo je ve většině případů na kreditní kartě," doplnil Kotlán.

Pracovník banky pak kromě ohlášení případu na policii na místo pošle bankovního specialistu, který mimo jiné mapuje místa výskytů takových nezákonných jednání a překazí zlodějům jejich nekalý byznys.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Další z rubriky

Do cestovního ruchu pronikají roboti, představí se v Brně na výstavišti

V Brně začal veletrh Regiontour.

Brněnské výstaviště od pátku ožije cestováním. Až do neděle bude hostit veletrhy cestovního ruchu. Na české luhy a háje...

Dívce vzplálo jídlo na sporáku, dveře do bytu vykopli policisté

Policisté zachránili dívku z hořícího bytu

Dívku z kuchyně zavalené dýmem od hořícího jídla zachránili v pondělí odpoledne brněnští policisté. Aby se dostali do...

Otevřeli největší vinařskou laboratoř v Česku. Zpracuje tisíce vzorků

Laborantka Žaneta Beňová přijímá nové referenční vzorky vín v nové laboratoři,...

Ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku začala fungovat největší komerční vinařská laboratoř v České republice. Pro...

Najdete na iDNES.cz