Povolební matematika v Brně. Dopočítá se koalice Vokřál, nebo Onderka?

  12:24aktualizováno  12:24
Celé pondělí pobíhali lídři brněnských stran z jednoho jednání na druhé. Vítězné ANO avizuje snahu sestavit čtyřkoalici se Žít Brno. Doplnit by ji mohli zelení a lidovci. Vše ale ještě může být jinak.

Kdo bude úspěšnější počtář? Brněnský lídr ANO Petr Vokřál (vlevo), nebo dosavadní primátor Roman Onderka (ČSSD). | foto: koláž iDNES.cz

Lídr brněnského ANO Petr Vokřál vyhrál volby. A mandátová matematika mu nabízí hned dvě varianty koalice. Vokřál však už před volbami odmítl jednat s nynějším primátorem a jedničkou ČSSD Romanem Onderkou. A v pondělí si ještě přisadil.

Recese před radnicí

„Jasně preferujeme koalici s KDU-ČSL, Žít Brno a Stranou zelených. Slíbili jsme voličům změnu a výsledek voleb jasně ukázal, že si ji přejí. ČSSD je navíc spojena s obdobím, které není považováno za úspěšné,“ podrazil nohy i případné koalici s ČSSD, která by Onderku nezahrnovala.

A lídři Vokřálem vyjmenovaných stran se v pondělí vpodvečer sešli na jednání. „V úterý pokračujeme. Večer budeme pravděpodobně vědět, jestli se shodneme na nejdůležitějších věcech programu. Zatím nám to dává smysl,“ konstatoval Matěj Hollan, vůdce hnutí Žít Brno, které ve volbách skončilo třetí.

Šance, že původně aktivista skutečně zasedne v radě města, se mu po pondělku výrazně zvýšila. Vládní mustr - tedy koalici ANO se sociálními demokraty a lidovci - se totiž v případě Brna nepozdává nejen Vokřálovi, ale také jeho „šéfovi“ Andreji Babišovi.

Koalice v Brně

Varianty, o nichž se mluví:

  • ANO + Žít Brno + KDU-ČSL + Strana zelených = 31 mandátu
  • ANO + ČSSD + KDU-ČSL = 31 mandátů
  • ČSSD + KDU-ČSL + ODS + Strana zelených + TOP 09 = 31 mandátů

„Neříkám, že všude budeme dělat koalice se sociální demokracií. Záleží na tom, jakou pověst ti lidé mají a jak případnou spolupráci vnímají naši zastupitelé. Například v Ostravě a v Brně místní organizace ČSSD mají špatnou pověst,“ zhustil atmosféru Babiš hned v pondělí ráno v rozhovoru pro deník Právo. I když později, po žádosti MF DNES o další vyjádření, už odkazoval pouze na brněnskou buňku ANO.

Počty pro ČSSD jsou mimořádně nepříznivé

Onderka si výpad nenechal líbit. Dopolední jednání s Petrem Vokřálem zahájil dotazem, zda vůbec má cenu se usadit, nebo má rovnou odejít. Nakonec se ale rokování odehrálo. „Na konci jsme dveřmi nepráskali, ale dali jsme najevo, že preferujeme variantu se Žít Brno,“ dodal Vokřál.

Onderka toto ani jiná absolvovaná jednání komentovat nechce. „Vyjednávání probíhá. Jakmile budou nějaké konkrétní závěry, bude o nich ČSSD zástupce médií informovat,“ konstatoval pouze dosavadní primátor.

Momentka z volebního štábu Strany Zelených. Lídryně Jana Drápalová s květinou...
Lídr hnutí Žít Brno Matěj Hollan (uprostřed) při oslavách volebního úspěchu....
Klára Liptáková, jednička brněnských lidovců ve volebním štábu.

Objeví se v koalici? Ve vyjednávání bude záležet i na dalších stranách. Zleva lídryně Strany Zelených Jana Drápalová, Matěj Hollan ze Žít Brno, vpravo jednička lidovců Klára Liptáková.

Jedno je ale jasné - počty jsou pro něj mimořádně nepříznivé. Možnost alespoň těsné čtyřkoalice mu unikla o jediné zastupitelské křeslo. Do politického spojení, jež by se bez ANO obešlo, by se musely spojit všechny ostatní strany vyjma KSČM a Žít Brno, které na Onderku od začátku cílí svou satiru.

Na společné vládě by se tak musely domluvit ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09, Strana zelených a ODS. Je přitom nepravděpodobné, že by se například zelení podvolili široké koalici, kterou by vedl právě Onderka. I tato varianta by tak potřebovala jiného lídra.

Onderka visí nad propastí, lidovci jsou ve všech variantách koalic

Přesto však Onderka odmítl paralelu s vývojem po parlamentních volbách. Tehdy sám kvůli nepřesvědčivému volebnímu výsledku vyzval k rezignaci šéfa vlastní strany Bohuslava Sobotku. Odstupovat z vyjednávacího týmu ČSSD, ve kterém sedí s poslancem Jeronýmem Tejcem a šéfem jihomoravské ČSSD Zdeňkem Dufkem, Onderka nehodlá.

„Očekávali jsme vítězství a obhájení primátorského postu, ale nepodařilo se to. Nicméně to není jen v Brně. Ani v ostatních třinácti velkých městech jsme nevyhráli. Kdybych měl srovnat procentuální vyjádření hlasů ve všech těchto městech, Brno je v horní části tabulky,“ argumentoval pro ČTK Onderka.

Zatímco dosavadní primátor visí nad propastí a hrozí mu, že jej do ní v zájmu zachování vlivu na vedení města postrčí sami jeho vlastní spolustraníci, spokojení mohou být lidovci. Se svými sedmi získanými mandáty totiž figurují ve všech variantách koalice, o kterých se mluví.

„Nejsme v roli toho, kdo si partnera do koalice vybírá. Žádná ze stran varianty, kterou nyní ANO vyjednává, vůči nám není kontroverzní. Nyní se uvidí, jestli dosáhneme shody v programech,“ konstatovala jednička KDU-ČSL Klára Liptáková.

Na výsledku vyjednávání o magistrát přitom závisí i vývoj v největší městské části Brno-střed. Tam hnutí Žít Brno vyhrálo a druhé skončilo ANO. „Jakmile bude jasný magistrát, chceme dořešit koalici a personální otázky i na středu,“ dodal Hollan.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Další rošáda v boskovické nemocnici, po Julínkovi končí také Janeček

Miloš Janeček skončí v čele boskovické nemocnice.

Výměna ve vedení jihomoravských Boskovic jako by automaticky znamenala i rošádu na postu jednatele městské nemocnice....

Brněnský koncertní sál poroste bez žaloby, vrátí se k prvnímu návrhu

Nové vizualizace ukazují druhou etapu rekonstrukce a nový koncertní sál mezi...

První výrazný verdikt má za sebou nová brněnská koalice. Primátorka Markéta Vaňková oznámila, že se jí podařilo...

V Brně nečekaně objevili středověkou zeď s gotickými portály

Brněnští archeologové na kopci pod svatopetrskou katedrálou nečekaně objevili...

Zhruba čtyřicet metrů dlouhá zeď na severní straně kopce pod svatopetrskou katedrálou v Brně přinesla nečekané...

Najdete na iDNES.cz