Povodí Moravy si pro parkování pronajalo část ulice v centru Brna

  8:07aktualizováno  8:07
Zaměstnanci státního podniku Povodí Moravy nemají s parkováním v Dřevařské ulici v centru Brna nejmenší problém. Zatímco běžný řidič hledá v ulici volné místo i desítky minut, oni mají místa vyhrazená. Za státní peníze jich tam firma zabrala hned šestadvacet.

Povodí Moravy si zaplatilo šestadvacet míst k parkování na ulici Dřevařská v Brně. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Za jakou částku si přesně Povodí Moravy plochu od státu pronajímá, se ale MF DNES zjistit nepodařilo.

Tržní cena jednoho parkovacího místa na rok je podle mluvčího Brna-středu Romana Buriána v této městské části 42 tisíc korun. Protože je Dřevařská ulice na samém jejím okraji, odhadnutá částka bude o něco nižší.

Pronajmout státní pozemek před sídlem podniku, na kterém zřídili vyhrazené parkoviště pro zaměstnance, se šéfové Povodí Moravy rozhodli loni na podzim.

Zaměstnanci do té doby částečně parkovali v areálu podniku, zbytek si musel místo pro svůj vůz vybojovat na ulici. Když se však pro ně vyhradilo parkování, ubylo místo pro 26 obyčejných řidičů.

Povodí Moravy si zaplatilo šestadvacet míst k parkování na ulici Dřevařská v Brně.Povodí Moravy si zaplatilo šestadvacet míst k parkování na ulici Dřevařská v Brně.

"Za peníze daňových poplatníků Povodí Moravy zřídilo bezplatné parkoviště pro zaměstnance, místo aby plocha sloužila nějakému hospodárnému účelu. Jsou to vyhozené peníze," kritizoval řidič, který nechtěl zveřejnit své jméno. Redakce jej ale zná.

Parkování pro Povodí ve Dřevařské

Na podzim roku 2009 v Dřevařské ulici v Brně-středu vzniklo dvakrát 13 vyhrazených parkovacích míst pro zaměstnance státního podniku Povodí Moravy. Ten si plochu pronajal od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Nájemní smlouva je uzavřena na dobu určitou do 30. června 2011. Zaměstnanci mohou v místě parkovat v pracovní dny od 7.30 do 17.00 hodin. V době zřízení parkovacích míst byl v čele podniku dnes již bývalý ředitel Libor Dostál.

Parkování je nadstandard, shodují se ředitelé firem

Oslovení ředitelé soukromých podniků říkají, že zřídit 26 neplacených parkovacích míst pro zaměstnance by si v privátní sféře nemohli dovolit.

"My bychom to zaměstnancům dopřát nemohli. U nás je každé místo citelná ztráta," vysvětlil ředitel Galerie Vaňkovka Martin Kondrát, proč u nich zaměstnanci zadarmo nezaparkují.

"Je to sprosťárna. Každý má právo na výhody, stravenky se staly zvykem. Ale parkování zadarmo je nadstandardní," řekl zase ředitel Student Agency Radim Jančura.

Podle Jana Ludvíka z ministerstva zemědělství, pod které Povodí Moravy spadá, se parkoviště zřídilo ze "zásadních provozních a bezpečnostních důvodů".

"Obyvatelé Dřevařské ulice opakovaně nerespektovali zákaz stání ve vjezdu do areálu a omezovali provoz. Zábrany byly ničeny parkujícími občany. Došlo i k poškození vozidel zaměstnanců," písemně loni odpověděl na stížnost jednoho řidiče Ludvík.

Povodí Moravy si zaplatilo šestadvacet míst k parkování na ulici Dřevařská v Brně.

Podle něj zaměstnanci za místa neplatí, protože nejsou napsaná na konkrétní jména. Podobně letos v září reagoval na stížnost ministr Ivan Fuksa. Prohlásil, že státní podnik zkrátka využil dočasně nepotřebný majetek, tedy pozemky k parkování.

V době zřízení parkovacích míst byl v čele podniku dnes už bývalý ředitel Libor Dostál. Ten odmítá, že by se s penězi plýtvalo. "Na místě se byli podívat i zástupci ministerstva, nebyl s tím žádný problém," řekl Dostál. Současný ředitel Povodí Moravy Radim Světlík se k věci zatím nechtěl vyjadřovat.

Na brněnské ulici Dřevařská si podnik Povodí Moravy pro své zaměstnance pronajal 26 parkovacích míst

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Další z rubriky

Změnou pruhů na Údolní v Brně zmátli řidiče. Část z nich jezdí špatně

Přechodem zrušili pruhy pro auta. Přesto nimi některá auta stále jezdí.

Na Údolní ulici v Brně sice namalovali chybějící přechod, kvůli nutnému zúžení silnice ale změnili i další pruhy....

U Pasohlávek se srazily tři polské kamiony. K nehodě vzlétl vrtulník

Při nehodě tří kamionů u obce Pasohlávky se zranili dva lidé (20. července...

K vážné nehodě tří polských kamionů u obce Pasohlávky vzlétl vrtulník letecké záchranné služby. Při nehodě se zranili...

Pokud bude vinice Šobes v UNESCO, přiláká moc turistů, bojí se ochranáři

Šobes patří mezi deset nejlepších poloh pro pěstění vína v Evropě.

Plán zapsat vinici Šobes na seznam světového dědictví existuje už pět let, ale zatím se nikam neposunul. Naráží na...

Najdete na iDNES.cz