Povodí Moravy vede „zimní“ ředitel. Jmenoval ho ministr bez důvěry

  8:35aktualizováno  8:35
Dosluhující šéf resortu zemědělství bez důvěry a lídr Zemanovců v Ústeckém kraji Miroslav Toman na poslední chvíli mění vedení klíčových státních podniků. Těsně před Vánocemi v tichosti pověřil nového generálního ředitele Povodí Moravy. Firmu s ročním rozpočtem 700 milionů vede od 20. prosince Jan Hodovský.

Jan Hodovský vede podnik s ročním rozpočtem sedm set milionů korun | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Hodovského přitom Toman narychlo, bez výběrového řízení posadil do vedení Povodí už na začátku listopadu. Jako prozatímního šéfa. Poté, co po "gentlemanské dohodě", o které před setkáním s ministrem nic nevěděl, odešel předchozí ředitel Radim Světlík (ODS).

O odvolání Světlíka a vzestupu právě Hodovského se ale v zákulisí brněnské politiky mluvilo už dlouho předtím. Ještě den před svým jmenováním však Hodovský jakoukoliv nabídku od ministra MF DNES popřel. Nyní však vyhrál i výběrové řízení na řádného generálního ředitele.

"Do výběrového řízení se ve stanoveném termínu přihlásili tři účastníci, kteří splňovali formální požadavky. Jan Hodovský byl doporučen výběrovou komisí na základě nejlepších výsledků dosažených při osobních pohovorech s uchazeči," uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Dana Večeřová.

Do konce září byl Hodovský jednatelem společnosti Well Consulting. Dnes firmu vede jeho manželka. A nový generální ředitel plánuje změny v obřím státním podniku.

"Zatím nemám představu, že bych chtěl nahrazovat zaměstnance. Ale budu vycházet z probíhajících analýz. Chtěl bych každopádně posílit vlastní odbornou činnost Povodí Moravy. Omezit zadání zakázek, které je podnik schopný uskutečnit vlastními silami. Například pokud budeme sami dělat technické a bezpečnostní dozory staveb, budeme moci lépe reagovat na případné potíže. Klíčem je dát větší důvěru zaměstnancům Povodí Moravy," konstatoval Hodovský.

Zadávání zakázek externí firmě mu přitom paradoxně dříve v případě jiného státního podniku nevadilo. Vyplývá to z analýzy smluv mezi Ředitelstvím vodních cest (ŘVC) a Hodovského firmou Well Consulting, kterou zveřejnilo sdružení Děti Země. Aktivisté se o dokumenty předtím rok s ŘVC soudili.

"Za pět let firma Well Consulting od státní firmy získala celkem 42 zakázek za celkových 55 milionů. Žádná ale nebyla na více než dva miliony korun, a mohly tak být zadány bez výběrového řízení. Zřejmě tak docházelo k obcházení zákona o zadávání veřejných zakázek," konstatoval už dříve šéf Dětí Země Miroslav Patrik.

Hodovský však na tom, že si jeho někdejší firma měsíčně po pět let přišla průměrně na více než 900 tisíc korun za plány, analýzy, ale i propagační předměty, nic špatného nevidí.

"Na to množství smluv je potřeba se dívat v kontextu celkového množství smluv, které za tu dobu ŘVC uzavřelo. Nepřijde mi to moc," uvedl už dříve nynější generální ředitel Povodí Moravy.

V nové funkci na něj bude dohlížet obměněná dozorčí rada. Kontrolnímu orgánu ještě před dvěma měsíci dominovali členové ODS. Ministr Toman ale předsedou udělal Jaroslava Parolka (ČSSD). Krajský radní je zároveň místostarostou Břeclavi a pobírá tak dva platy. Už dříve ale MF DNES řekl, že neplacenou funkci v dozorčí radě bude stíhat. Jestli nové vedení "přežije" i nástup dalšího ministra zemědělství, přitom není jasné.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Podnikatel Rusňák prodal část investiční skupiny DRFG, chce ji posílit

David Rusňák, zakladatel finanční skupiny DRFG.

Zakladatel investiční skupiny DRFG David Rusňák už není jejím jediným akcionářem. Pětatřicetiprocentní podíl získala...

Opilý návštěvník hudebního klubu pil hostům nápoje a pokousal barmana

Ilustrační snímek

Nezvladatelného návštěvníka brněnského hudebního klubu museli v sobotu nad ránem krotit zdejší strážníci. Opilý muž...

Vysušené střední Moravě průměrný déšť stačit nebude, varuje předpověď

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Zima se blíží ke konci a začíná bilancování, jak srážkami pomohla krajině loni sužované extrémním teplem a suchem. A...

Najdete na iDNES.cz