Jak se co dělá
Sledovat další díly na iDNES.tvInspektoři takto letos odebrali po celém Česku 128 vzorků točených a kopečkových zmrzlin a výsledky jejich testů nejsou lidově řečeno nic moc. Nevyhovujících jich totiž bylo 45 procent. Ještě hůř pak dopadl led do nápojů, v tomto případě bylo problematických 64 procent zkoumaných vzorků.
Hlavním problémem byl zvýšený počet bakterií, z nichž konzumentům hrozí například průjmová onemocnění. Zmrzlináři nejčastěji zanedbávají důkladnou péči o přístroje, které je potřeba prakticky denně pečlivě dezinfikovat.
„Například nechají surovinu ve zmrzlinovači přes noc nebo ji sice vyndají, ale druhý den ji stejně vrátí zpátky, takže může dojít k přenosu bakterií ze stroje na surovinu nebo naopak,“ přibližuje mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.
„U ledů do chlazených nápojů je zase třeba, aby provozovatelé hlídali čištění zásobníků. Bakteriální kontaminace totiž hrozí i při drobném zanedbání,“ upozorňuje Kopřiva.
Další příčinou neuspokojivého výsledku kontroly bývá nedodržení výrobního postupu při přípravě zmrzliny. Nejčastěji byla za problematickou označena vanilková, což však podle Kopřivy není způsobeno jejím typem, ale vysokou oblibou.
Mluvčí inspekce zároveň podotýká, že kontroly častěji míří k prodejcům, u nichž se z různých důvodů očekává výskyt potíží. „Nelze tedy říct, že by problém měla téměř každá druhá cukrárna, jak by výsledky mohly napovídat. Jistotou pak je, že se inspektoři jednou za čas objeví v každé provozovně,“ sděluje Kopřiva.
Každá sedmá restaurace vaří na přepáleném oleji, zjistila inspekce |
V případě špatného výsledku kontroly inspektoři zakážou užívání problematických strojů a náčiní, které se mohou znovu vrátit do provozu až po uspokojivém výsledku z laboratoře. Pokuty za nedodržení předpisů se pohybují v řádu desítek až stovek tisíc korun.
Stav zmrzlin se v průběhu let příliš nemění, vadných vzorků bývá třetina až polovina. Loni jich bylo 53 procent, před třemi lety 51 a například v roce 2019 šlo o 37 procent. U ledů inspektoři odebrali minulý rok 74,5 procent nevyhovujících vzorků, před čtyřmi lety jich bylo o víc jak dvacet procent méně.