Spolustraníkům šéfka úřadu stavební povolení dala. Jiní čekají pět let

  6:40aktualizováno  6:40
Kraj, ministerstvo i ombudsman. Ti všichni řeší stížnosti na fungování stavebního úřadu v Pozořicích. Na stavební povolení od něj mnozí čekají třeba i několik let. Šéfka úřadu jde přitom do současných voleb společně s lidmi, kterým stavbu naopak odklepla.
V Pozořicích a okolí trvá získání povolení pro stavbu i několik let. Ilustrační snímek

V Pozořicích a okolí trvá získání povolení pro stavbu i několik let. Ilustrační snímek | foto: AP

Vypadalo to, že kandidatura Bronislavy Častkové v komunálních volbách před čtyřmi lety skončí debaklem. Ač byla Častková jedničkou strany Pro rozvoj obce Mokrá-Horákov, voliči ji nakonec vykroužkovali.

Pak se ale stala neobvyklá věc. Čtyři lidé na kandidátce strany se jediného vydobytého křesla zastupitele vzdali. Zastupitelkou se díky tomu navzdory přání voličů stala právě jejich spolukandidátka Častková. I když ji předtím čtveřice díky kroužkům přeskočila.

Kauza stavebního úřadu Pozořice

Údajná arogance a neochota stavebního úřadu v Pozořicích na Brněnsku komplikuje život lidem, kteří zde chtějí stavět. V anketě si loni čtyři stovky hlasujících z Pozořic přály, aby byl úřad v této obci zrušen - přestože v jiných případech naopak lidé bojují za to, aby měli úřad co nejblíže bydlišti. Kvůli vypjatým vztahům se nakonec dvě obce, které také spadají pod pozořický stavební úřad, rozhodly požádat o změnu. Sivice a Mokrá-Horákov chtějí přejít pod působnost Šlapanic, přestože by tím pádem lidé museli dojíždět mnohem dál. Na dotaz MF DNES, jestli se proti vedení úřadu chystá zakročit, v úterý mluvčí nadřízeného krajského úřadu neodpověděla.

Ta samá Bronislava Častková je přitom zároveň šéfkou stavebního úřadu v Pozořicích, který je zodpovědný i za povolování staveb v Mokré-Horákově.

Politickým kolegům, kteří ji na místo zastupitelky „pustili“, předtím úřednice povolení udělila. A kandidátku sestavenou převážně z lidí, kteří stavějí nebo stavět budou, vede Častková i v letošních volbách. Tentokrát pod názvem Změna.

„Svědomitě odděluji svou pracovní a osobní sféru. Úvahy o tom, že by tyto dvě věci souvisely, striktně odmítám,“ popřela střet zájmů se stavebníky na kandidátce své strany sama Častková.

Číslo dvě jí v letošních volbách dělá Michal Richtr. Po komunálních volbách před čtyřmi lety v zastupitelstvu zasedl jen krátce. Byl jedním z těch, kteří své místo přenechali Častkové, která skončila až za ním.

„Bronislavu Častkovou jsem poznal v době, kdy jsem žádal o stavební povolení. Později mě oslovila, že sestavuje kandidátku. Jestli na ní nechci být. Řekl jsem si, proč ne,“ uvedl Richtr, kterého pak ale prý po několika měsících politika natolik znechutila, že z ní odešel. V novém složení zastupitelstva, do kterého navzdory tomu opět kandiduje, to podle něj může být lepší.

Pro známé to jde i expres

Jak už dříve MF DNES psala, na úřad vedený Častkovou prší stížnosti za aroganci a průtahy (více zde). Například Markovi z Viničných Šumic si stěžovali, že jim úřad vůbec nepomohl v boji s černou stavbou, a manželé Maruškovi se zase za pět let nedočkali stavebního povolení.

A kancelář ombudsmana už několikrát zhodnotila, že Pozořic se týká tolik přijatých podnětů a stížností, že to s jinými obcemi není srovnatelné.

Spolukandidátovi Richtrovi, který podal žádost o dodatečné stavební povolení půl roku před volbami, ho však Častková udělila. A to, aniž by stavbu vůbec viděla. Podle nadřízeného krajského úřadu tak navíc postupovala v rozporu s územním plánem. Místo dostavby zemědělského stavení totiž povolila chatu s terasou či garáž.

„Přístavbou zemědělské stavby rekreační objekt nevznikne,“ konstatovala vedoucí krajského odboru územního plánování Eva Hamrlová a rozhodnutí pozořického stavebního úřadu zrušila.

„Stavební úřad v řízení dále pokračuje. Výtky se týkaly procesních vad a nepovažujeme je za zásadní,“ reagovala Častková.

Na kandidátce své strany má například i Richtrova syna Tomáše nebo jeho zaměstnance Jana Brablece. Zda letos ve volbách uspěje, ale odhadovat nechce. „Vedu stavební úřad, takže svou oblibu těžko odhadnu. Ve stavebním řízení jde mnohdy o sousedské spory. A vyhovět lze jen jedné straně,“ uvedla Častková.

Kvůli mezeře v zákoně se může stát zastupitelkou a zároveň být i šéfkou stavebního úřadu v Pozořicích, pod který obec Mokrá-Horákov spadá, i v dalším volebním období.

Nejčtenější

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Další z rubriky

V Moravě plaval mrtvý muž, viděli ho u Hodonína a má tetování v azbuce

Policisté pátrají po totožnosti mrtvého muže, který byl nalezen v řece Moravě....

Čeští a slovenští policisté marně zjišťují, kdo byl muž, kterého na začátku června vyplavila řeka Morava. Zveřejnili...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Školáci se učili o první pomoci, den nato zachránili tonoucí holčičku

Pět školáků na koupališti ve Veselí nad Moravou zachránilo topící se holčičku,...

Ideální načasování měla výuka první pomoci v jedné ze základních škol ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. Den poté, co...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz