Chybějící výtah, nečekaná odstávka vody na porodním sále, nefunkční vana či zastaralé sociální zařízení. S tím vším se mohou setkat nastávající maminky v kyjovské nemocnici – jediném porodnickém zařízení na Hodonínsku. Budova je v tristním stavu, neustále se zvyšuje riziko rozsáhlé havárie.
Zatímco personál sklízí od rodiček většinou pozitivní ohlasy, vybavení celého gynekologicko-porodnického oddělení v hodnocení propadá.
„Modernizace je zapotřebí jako sůl. Na toaletu musíte z porodní místnosti odcházet, do sprchy taky, vana je jedna a nefunkční, porodní lůžka jsou stará,“ vyjmenovává v diskusi na Facebooku Jitka Strnadová Kučerová, která právě v Kyjově rodila.
A podobné zkušenosti mají i další maminky, jež o zdejší porodnici debatují na rodičovských webech. „Chtěla jsem si nechat napustit vanu, ani to mi nebylo umožněno. Dostalo se mi pouze směšné výmluvy jako: Vanu nenapouštíme, vana je pokažená,“ stěžuje si anonymně jedna z pisatelek. „Boční porodní sály mi přijdou jak před půl stoletím vydlážděné prádelny,“ přidává se další diskutující pod přezdívkou Janina.
Porodnice, která je se zhruba tisícovkou porodů třetí nejvytíženější v Jihomoravském kraji, opravdu pochází z poloviny minulého století. A za svou existenci žádnou zásadní proměnu neprodělala. „Gynekologicko-porodnický pavilon odpovídá době vzniku, tedy čtyřicátým letům. Rekonstrukci si rozhodně zaslouží,“ připouští krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO).
Modernizace musí probíhat po částech
Že staré budovy znamenají výrazné problémy, dobře ví i Pavel Ventruba, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno. „Také máme část naší porodnice v prostorech na Obilním trhu, kde jsou i staré rozvody. Technický stav, zvlášť v nemocničních zařízeních, se nesmí podceňovat. Sami každou chvíli řešíme nějakou havárii,“ prohlásil Ventruba s tím, že Brno už dlouhá léta čeká na novou obří porodnici.
O modernizaci té kyjovské usiluje vedení nemocnice i kraj, který je zřizovatelem. O opravách se mluví minimálně pět let, zatím jsou však všechny práce v nedohlednu. Důvod je prostý: chybějí peníze.
Odhadované náklady včetně vybavení totiž dosahují k půl miliardě korun. Jen vypracování projektové dokumentace stálo více než dva miliony. „Na plánované investice nejsme schopni získat peníze jen z vlastních zdrojů,“ podotkl ředitel Nemocnice Kyjov Petr Svoboda.
Podle Českého statistického úřadu se za loňský rok na Hodonínsku narodilo téměř 1 500 dětí, tedy asi desetina všech v kraji. Pokud maminky chtějí rodit jinde, musejí do Břeclavi, vzdálené 40 kilometrů od Kyjova, nebo na druhou stranu do Uherského Hradiště.
„Stavební práce proto musejí probíhat tak, aby provoz oddělení nebyl omezen. Nejprve by se ke stávající budově přistavila nová část a teprve po jejím dokončení a zprovoznění by byly opraveny původní prostory,“ upřesnil Svoboda, jak chce celou rekonstrukci pojmout.
Pracuje se na zateplení stěn a rozšíření parkoviště
O peníze na rekonstrukci nemocnice žádá nejen Jihomoravský kraj, ale také ministerstvo zdravotnictví. Hejtmanství si totiž tak velkou investici nemůže dovolit.
„Zpracovaná projektová dokumentace počítá s částkou vysoce přes 400 milionů korun. To kraj v současnosti z rozpočtu na zdravotnictví není schopen dát dohromady. Je to priorita investiční, kterou jsme předali vládě a odprezentovali jsme ji i ministrovi Adamu Vojtěchovi (ANO),“ poznamenal Vojta.
Kraj s ministerstvem zdravotnictví však nejedná o celkových nákladech. Zatím urguje první etapu, kterou Vojta vyčíslil na 120 milionů.
„Pokud by vláda přispěla polovinou nebo alespoň částkou se tomu blížící, mohli bychom co nejdřív začít s nejnutnějšími úpravami. Gynekologicko-porodnický pavilon je největší bolest kyjovské nemocnice,“ prohlásil radní.
Opravit by se přitom měla výhledově celá nemocniční budova. Minimálně do srpna se musí uskromnit pacienti na lůžkovém rehabilitačním oddělení. Dělníci totiž v této části zateplují stěny a mění okna. Na několik dnů bude ze stejného důvodu zcela uzavřena onkologie.
Jedna z investic bude viditelná už v červnu, kdy skončí práce na novém parkovišti s 55 místy z betonové dlažby. Plynule rozšíří to stávající při výjezdu na ulici Pod Kohoutkem, které má 123 míst. Kapacitně už ale nestačí a pacienti musejí nechávat svá auta v přilehlých ulicích.