Poprvé a naposledy. Ligový titul slavilo před třiceti lety celé Brno

aktualizováno 
Sedm tisíc fanoušků skanduje na stadionu v Trnavě nezapomenutelné: Už jsme tady. A domů se vrací jako vítězové. A s nimi fotbalisté Zbrojovky Brno. Je 12. červen 1978 a trenér Josef Masopust dovedl tento tým na vrchol. Brno se stalo mistrem fotbalové ligy. Poprvé a dodnes také naposledy.

Před třiceti lety slavila tehdejší Zbrojovka titul. Vlevo Karel Jarůšek, vzadu Josef Mazura, radoval se i kapitán Rostislav Václavíček. | foto: Archiv

. Co dnes dělají

brněnští fotbaloví mistři

Miroslav Bureš: Někdejší ofenzivní záložník je dnes učitelem Základní školy Herčíkova, zaměřené na házenou. Učí zeměpis, tělocvik, plavání. 
Eduard Došek: Náhradní brankář mistrovského týmu nyní pomáhá manželce s obchodem se zeleninou. 
Libor Došek: Náhradní obránce či záložník Zbrojovky vystudoval práva a nyní pracuje v pojišťovně. 
Karel Dvořák: Tehdejší stoper měl velké problémy se zády, kvůli kterým předčasně ukončil kariéru. Dělal hajného v Hamrech u Žďáru nad Sázavou, nyní je v důchodu. 
Jiří Hajský: Náhradní záložník mistrovské Zbrojovky trénoval v rakouské nižší soutěži, nyní vede divizní Hartvíkovice. 
Josef Hron: Brankářská jednička mistrů trénuje brankáře v 1. FC Brno od mládežnických kategorií až po juniorku, kde také dělá asistenta trenéra. 
Petr Janečka: Výborný střelec a velký oblíbenec brněnského publika dělal u fotbalu v okolí Zlína, nyní je ale pro své spoluhráče nezvěstný. 
Karel Jarůšek: Tvořivý záložník trénoval Brno a Opavu, dělal senátora a dnes působí jako předseda představenstva 1. FC Brno. 
Jan Klimeš: Důrazný bek už je v důchodu a pracuje jako skaut v manažerské agentuře Zdeňka Nehody, kde vyhledává talenty a stará se o mládežnické reprezentanty.

Jan Kopenec: Šikovný útočník prodělal infarkt a operaci se srdcem. Pracoval jako dispečer dopravy pro pivovarskou firmu, nyní je v invalidním důchodu.

Vítězslav Kotásek: Motor mistrovské zálohy je rovněž nemocný, měl problémy s trombózou, prodělal operaci srdce. Je v invalidním důchodu. 
Karel Kroupa: Idol fanoušků a legendární střelec dlouho působil jako manažer brněnského klubu, krátce pracoval i v Drnovicích. Nyní vlastní obchod se sportovními potřebami v Brně. 
Josef Mazura: Spolehlivý krajní obránce mistrů se stal uznávaným ligovým trenérem. V nejvyšší soutěži vedl Drnovice, poté Brno, slovenskou Trnavu a na začátku toho týdne se stal koučem Zlína. 
Josef Pešice: Levý záložník, který Zbrojovku posílil ze Sparty, se rovněž proslavil jako trenér. Vedl například pražskou Slavii a Teplice, nyní trénuje českou reprezentaci do sedmnácti let. 
Jaroslav Petrtýl: Levý obránce mistrovské sestavy pracuje ve firmě v Jablonci, nejdéle ze všech brněnských mistrů hrál aktivní fotbal.  
Josef Pospíšil: Náhradní stoper mistrů dělal prodejce automobilů Mazda, nyní je v důchodu. 
Jindřich Svoboda: Náhradník do mistrovského útoku či zálohy a střelec zlatého gólu na olympiádě v Moskvě pracuje jako správce tenisových kurtů. 
Rostislav Václavíček: Stoper a kapitán mistrů pracuje v zásilkové službě, čeká ho důchod.

Na poslední kolo proti Dukle přišlo za Lužánky přes 40 tisíc fanoušků. Zbrojovácké prapory vlály všude.

"To bylo strašně krásné. Lidi za námi vypravovali autobusy z celé jižní Moravy a všude za námi jezdili," vzpomínal před dvěma týdny v Bosonohách Masopust.

Z Trnavy se pak večerem vracela nekonečná kolona šťastných fandů. Za neopakovatelným úspěchem stál právě Josef Masopust.

"Ale už přede mnou Franta Havránek dal tenhle tým dohromady. Já jsem pak kluky naučil beze strachu útočit," povídal trenér.

A to se projevilo tak, že doma Zbrojovka ztratila až v posledním kole. Do té doby válcovala všechny soupeře i díky kanonýru Karlu Kroupovi.

"Říkal jsem mu, Karle, já tě potřebuju ve vápně, abys dával góly," připomněl Masopust. A Kroupa jeho přání plnil dokonale.

Mistrovská generace vydržela ještě následující dva roky. O rok později bylo Brno třetí, pak druzí. Masopustův útočný rukopis byl citelný.

"V padesáti s námi ještě na tréninku hrál. A většinou v týmu, který vyhrál. A když nám něco ukazoval, nemohl pochopit, že to třeba nedokážeme," pravil uznale Kroupa.

Jenže když držitel Zlatého míče z roku 1962 odešel, Brno se zřítilo dolů. A už v roce 1983 sestoupilo do druhé ligy. Definitivně se dokázalo mezi elitu vrátit až o devět let později.

V 90. letech zažilo návrat fanoušků za Lužánky a v roce 1995 dokonce zisk bronzové medaile v lize. Teď dává fanouškům novou naději na zlaté časy majitel klubu Roman Pros.

"V roce 2011 by se měl tým vrátit za Lužánky na nový stadion. A chtěli bychom pokřtít titulem," staví si smělé cíle.

První podnik, kam mistři Československa zapadli, byla kavárna Bohéma v Janáčkově divadle.

"Tam jsme to měli zamluvené. No a pak jsme pokračovali autobusem do nočního klubu Bolero pod Sputnikem (dnešní KFC na náměstí Svobody - pozn. red.)," vypráví obránce mistrovského celku Jan Klimeš.

Oslavy pak pokračovaly ještě další dny a možná i proto v závěrečném kole Brno podlehlo na stadionu za Lužánkami pražské Dukle 0:1.

"Životosprávu jsme ten poslední týden opravdu nedrželi," přiznal tehdejší hráč Karel Jarůšek.

. Janečku zbožňovaly davy. Dnes je nezvěstný

Jeho příběh měl být ze všech brněnských mistrů z roku 1978 ten nejzářivější. Místo toho je ale ten nejtruchlivější.

Petr Janečka byl ve své době fotbalový virtuóz, miláček tribun. Dnes o něm jeho kamarádi a tehdejší spoluhráči nemají žádné zprávy. Ty poslední hovoří o trudném životě bezdomovce. "Zaslechl jsem, že snad přespával ve starém autě," sděluje obránce mistrovské Zbrojovky Jan Klimeš.

Před třicety lety slavila tehdejší Zbrojovka titul. Rozhodl o něm svým gólem JanečkaSkvělý útočník Janečka měl přitom namířeno k fotbalovým hvězdám. Do Brna přišel v létě 1977 jako teprve devatenáctiletý mladík. Ale netrvalo dlouho, než se otrkal. "Ze začátku měl potíže, v interpoháru se mu nedařilo, ale trenér Masopust ho podržel," vzpomíná Klimeš. "A to se mu vyplatilo. Měl čuch, že z toho kluka může něco být."

A opravdu. Drzý mládenec si rychle podmanil brněnské fanoušky. Ti se prý dokonce dělili na ty, kteří víc zbožňovali legendárního Karla Kroupu, a na ty, kterým uhranula mladá raketa z tehdejšího Gottwaldova. Kroupa byl s 20 zásahy nejlepším střelcem ligy, ale Janečka mu zdatně sekundoval - trefil se třináctkrát.

Znáte-li jakoukoli informaci o dalším osudu Petra Janečky, napište ji prosím e-mailem na adresu robin.krutil@mfdnes.cz

"Měl vynikající střelu bez nějakého velkého nápřahu, velmi překvapivou. A také tvrdou a přesnou," popisuje další z brněnských mistrů Karel Jarůšek. "Ale hlavně byl velmi rychlý a průbojný. Dělal totiž i atletiku."

Janečka navíc rychle zapadl i do brněnské kabiny. "Byl to pohodář, srandista, dobrý kamarád. Bydleli jsme spolu dokonce v jednom baráku v Bohunicích," líčí další z opor Zbrojovky Josef Mazura. Zázračný Janečkův příběh ještě gradoval, když právě on vstřelil památný gól v Trnavě, který ze Zbrojovky udělal mistra.

Kariéra nadaného hráče i nadále pokračovala strmým tempem. Po pádu Zbrojovky do druhé ligy zářil v pražských Bohemians, nasbíral 39 startů za reprezentaci. Tuhle cifru z brněnských hráčů překonal až včera na Euru Jan Polák.

Jenže konec Janečkovy kariéry uspíšily žaludeční vředy a po něm se jeho šťastný příběh zaseknul. Vlastně úplně převrátil. "Nezvládl to. Měl problémy s automaty," říká smutným hlasem Klimeš.

Dnes prý Janečka žije ve Zlíně. Víc o něm jeho brněnští kamarádi nevědí. "Já ho naposledy viděl loni v dubnu," sdělil Mazura. "Nyní je pro nás vlastně nezvěstný, marně ho hledá i Nadace fotbalových internacionálů. Kdyby o něm někdo předal jakoukoliv zprávu, budu mu velice vděčný," povídá Jarůšek.

Dobová karikatura Karla Kroupy. Tehdejší Zbrojovka Brno slavila před třiceti lety první a poslední ligový titul

Střelec Kroupa: Lidé poznávali spíš moje auto
Pokud máte vybrat jeden symbol mistrovské jízdy brněnské Zbrojovky před třiceti lety, je to jednoznačná volba: Karel Kroupa. Idol fanoušků a kanonýr, který byl v mistrovské sezoně s 20 góly nejlepším šutérem ligy.

"Ale nebylo to jenom o mně nebo o Janečkovi, který dal 13 gólů. Bylo to hlavně o středovce Pešice - Jarůšek - Kotásek, která dokázala vyprodukovat skoro dvacet gólů. Naše mužstvo bylo neskutečně ofenzivně laděné," vzpomíná dnes osmapadesátiletý Kroupa na sezonu, která vešla do dějin brněnského fotbalu.

A kterou dosud pokračovatelé tehdejší Zbrojovky nedokázali zopakovat.

. Karel Kroupa

co o něm stojí v Kronice českého fotbalu

"Brno mělo několik velkých fotbalistů, Karel Kroupa však dal snad na všechny z nich postupně zapomenout. Od podzimu 1971 do léta 1982 se s neochvějnou jistotou podílel na aktivní střelecké bilanci Zbrojovky, především však v 263 ligových zápasech sám 118 gólů nastřílel (ve čtyřech sezonách 1976 – 1980 plných sedmdesát!). Ač robustní postavy, nelámal mordami tyče, byly to spíše technické střely, které v mnohých případech rozhodly o osudu utkání. Nikdy nevládl mimořádnou kondicí, nikdy nedokázal hrát naplno celý zápas, přesto se navždy zapsal do historie brněnského fotbalu. Když se však k ubývající formě přidaly problémy se životosprávou, dostává dvaatřicetiletá legenda nabídku odejít."

Dovolte malý kviz: víte, co je dnes za den?
Asi myslíte třicet roků od toho titulu.

Správně. Zmocňuje se vás při kulatém výročí nostalgie? Vzpomenete si teď častěji na nejslavnější událost brněnského fotbalu?
Normálně až tak často nevzpomínám, ale letos byly dvě takové akce, kterých se zúčastnil i (tehdejší trenér) pan Masopust a řada hráčů, kteří působili v Brně. Takže si společně zavzpomínáme na to, co se stalo před těmi třiceti lety.

Kdy vás vlastně v památné mistrovské sezoně napadlo, že byste mohli opravdu vyhrát titul?
Kolektiv se zformoval za trenéra Havránka, pak přišel pan Masopust, který z defenzivního záložníka Karla Jarůška udělal ofenzivního. Přišel také Karel Dvořák, z Jablonce se vrátil Kopenec a ze Zlína přišel i devatenáctiletý Janečka, který hned v první sezoně dal 13 gólů. Takže mužstvo bylo vhodně doplněné. A hlavně se změnila myšlenka, za pana Havránka to byla spíš defenziva, zatímco za pana Masopusta jsme měli výbornou ofenzivu.

Přesto: napadlo vás, že celou ligu vyhrajete?
Během podzimu se povedlo hodně vítězství, vedli jsme a hráče to v hlavách napadlo. Byli jsme si vědomi síly mužstva a po podzimu jsme o titulu už určitě přemýšleli.

Jaký je váš největší zážitek z mistrovské sezony? To, že jste o tři góly porazili Spartu i Slavii, nebo rozhodující výhra v Trnavě?
Nejlepší zážitek byl asi v té Trnavě, kde jsme titul získali. Pak jsme si to sami trošku pokazili, včetně mě, protože jsem neproměnil penaltu, v tom posledním zápase s Duklou. Tam by si diváci zasloužili, abychom ten titul potvrdili.

Ale týden po slavné výhře v Trnavě prý byl z pohledu mužstva hodně divoký.
Určitě to bylo hodně uvolněné. Tohle by asi jakýkoliv trenér těžko uhlídal.

Vaším trenérem byl Josef Masopust, držitel Zlatého míče z roku 1962. Jak jste se dívali na takovou legendu?
On nám i ve svém věku, kdy se blížil k padesátce, pořád na hřišti ukazoval, co umí. Po té fotbalové stránce jsme ho museli maximálně respektovat.

Vy jste byl ve své době velká osobnost, v mistrovském ročníku jste nastřílel 20 gólů. Jak tehdy vypadal život fotbalové hvězdy, poznávali vás lidé?
Oni spíš poznávali moje auto. Měl jsem v té době fordku, která byla po městě známá. Sláva a popularita tam určitě byla, protože fotbal i hokej v Brně byly velice kvalitní, takže sportovci byli i třeba v basketu známější a populárnější než dnes.

Jak to v té době bylo s penězi? Vy jste byli zaměstnanci Zbrojovky.
My jsme byli zaměstnanci na technickém úseku v národním podniku Zbrojovka Brno. Tam bylo včetně několika basketbalistů asi dvacet pět okének, které fabrika platila. To stejné bylo u hokejistů v Zetoru. Byl to ten skrytý profesionalismus.

Ale předpokládám, že na rozdíl od dnešních hvězd jste si nevydělali na celý život.
Mělo to své určité výhody. Ale strop tam byl do tří tisíc korun, víc se nevydělávalo. Byli jsme víceméně odkázaní na prémie ze zápasů, tou dobou bylo za vítězství asi 800 korun.

Po kariéře jste dlouho dělal manažera brněnského klubu, krátce i Drnovic. Co děláte nyní?
Teď se věnuju svým obchodním záležitostem, mám obchod v IBC. Se sportem nemám nic společného a už nechci nikdy mít. Jako hráč jsem v něm strávil spoustu let, k tomu patnáct let funkcionaření. To už je tak akorát.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Rakousko ocenilo exprimátora Vokřála za historické smíření vyhnání Němců

Čtyřiapadesátiletý brněnský primátor Petr Vokřál a lídr místní kandidátky hnutí...

Velké zlaté čestné vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku dnes dostal bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO)....

Vysušené střední Moravě průměrný déšť stačit nebude, varuje předpověď

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Zima se blíží ke konci a začíná bilancování, jak srážkami pomohla krajině loni sužované extrémním teplem a suchem. A...

Muž strhl ženě kabelku, druhý ji zdržoval při pronásledování zloděje

Dvojice cizinců, která sebrala ženě kabelku

Jen kousek od policejní budovy ve Vyškově si dva cizinci vyhlédli ženu, které jeden z nich strhl kabelku z ramene. Po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz