Poliklinika Lesná otevřela před 40 lety, dnes je v mizerném stavu

  15:42aktualizováno  15:42
Právě před 40 lety Brno otevřelo polikliniku ve čtvrti Lesná. Do staré nevzhledné budovy chodí stovky pacientů denně. Magistrát se teď pustí do nákladné opravy polikliniky v Zahradníkově ulici, v Lesné bude muset peníze sehnat Brno-sever.

Poliklinika Lesná je v dezolátním stavu, potřebné opravy by vyšly až na 300 milionů korun, které městská část Brno-sever nemá. | foto: Jiří Hloušek

Zchátralá budova polikliniky v Zahradníkově ulici v centru Brna se od magistrátu konečně dočká rekonstrukce. Dělníci se do práce pustí do měsíce. Přesně před 40 lety otevřela Poliklinika Lesná, také po její celkové obnově volají tamní lékaři i pacienti už léta.

Tuto budovu ale spravuje radnice Brno-sever a rekonstrukci si musí zaplatit ze svého. Stejně jako ostatní městské části. „Opravili sice střechu, ale tím jen zakryli nepořádek. Čekám, kdy mně zase začne zatékat do ordinace,“ rozzlobila se lékařka Libuše Kermesová, která v Lesné ordinuje už sedmnáct let.

Od roku 1989 má v Lesné ordinaci i Iva Musilová Sommernitzová. „Budova byla v hrozném stavu už na přelomu roku 2000. Tenkrát udělali drobné opravy, ale větší investici nepamatuji,“ zavzpomínala. Ani jedna z lékařek o stěhování neuvažuje, byť si na špatný stav budovy občas postesknou i jejich pacienti.

Poliklinika Lesná v roce 1974

Polikliniku zřizuje od poloviny 90. let městská část Brno-sever. Místní vedení radnice několikrát neúspěšně žádalo magistrát o příspěvek na rekonstrukci.

„Budova potřebuje celkovou opravu, která bude stát 250 až 300 milionů. Těžko se pustíme do prací bez finanční pomoci. Požádáme magistrát i krajský úřad,“ uvedl starosta Brna-sever Rostislav Hakl. Radnice už nechala za 60 milionů zrenovovat střechu.

S modernizací Polikliniky Lesná chtějí začít příští rok. „Pokud peníze nezískáme, termín dokončení se posune. Jinak budeme schopni dodělat renovaci do dvou let,“ myslí si Hakl. V budově ordinuje podle slov starosty asi 70 lékařů. „To znamená 700 až 1 000 pacientů denně,“ poznamenal.

Náměstek primátora Robert Kotzian si však nedokáže představit, kde by magistrát na tak velkou investici vzal peníze. „Poliklinika má svoji ekonomiku, musí být schopná si na údržbu vydělat,“ podotkl.

V Zahradníkově začnou s výměnou oken

Magistrát nyní vyčlenil 16 milionů na opravu polikliniky v Zahradníkově ulici, kterou sám zřídil. Do měsíce začne s výměnou oken a dveří u horní budovy a rekonstrukcí fasády. „Práce skončí ještě letos,“ informoval Kotzian.

Magistrát chce v budoucnu budovu kompletně zrekonstruovat. Sestěhovat by se tam měli lékaři z polikliniky Bílý dům na Žerotínově náměstí.

Chátrající poliklinika trápila i lidi v Líšni. Tam se ale rozhodli nespoléhat na peníze z magistrátu. Polikliniku v Horníkově ulici místní radnice opravila sama. Budova je ale podstatně mladší než ta v Lesné, zkolaudovali ji v roce 1991.

„Magistrát nám nedal nic. Musí přece zrekonstruovat polikliniku Zahradníkova a další svoje budovy. Tak šlo přes 21 milionů z peněz městské části. Zhruba polovinu jsme dostali zpátky díky dotaci, kterou jsme objevili. Také jsme každý rok ušetřili milion z nájmů od lékařů,“ podotkl starosta Líšně Břetislav Štefan.

Nejčtenější

Rodiče se zlobí, že jejich děti učí exsenátorka opilá. Ředitel to odmítl

Marta Bayerová, KSČM

Po nedobrovolném ukončení politické kariéry se celoživotní komunistka Marta Bayerová vrátila ke kantořině. Na její...

Letoun Smartwings se kvůli problému s podvozkem musel vrátit do Brna

Trajektorie letu Boeingu 737-8HX mířícího na řecký ostrov Zakynthos, který se...

Boeing společnosti Smartwings, který měl namířeno z Brna na řecký ostrov Zakynthos, se v úterý ráno krátce po vzletu...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Na městském okruhu v Brně praskl vodovod, při opravě se roztrhl znovu

V brněnské ulici Gajdošova v úterý ráno praskl vodovod, kvůli čemuž byly...

V Brně na velkém městském okruhu v Gajdošově ulici praskl ráno vodovod. Dva jízdní pruhy ze čtyř jsou neprůjezdné, na...

Trenér Komety: Myslel jsem, že mi Zábranský zavolá, abych vedl béčko

Petr Fiala vede hokejisty Komety

Když to jméno zaslechne hokejový fanda, musí hodně zapřemýšlet, o koho se vůbec jedná. I on sám při rozhovoru pro MF...

Další z rubriky

Sci-fi komedie s Pavlem Novým ukáže Břeclav, kdyby nebylo sametové revoluce

Herec Pavel Nový

Co by se stalo, kdyby z kalendáře vypadl 17. listopad 1989? To už brzy divákům ukáže sci-fi komedie BřecLIVE. Tvůrci...

V dětství vyhráli nad rakovinou, dodnes se musí potýkat s následky

Pravou stranu obličeje má dnes třiadvacetiletá studentka kvůli prodělané nemoci...

Až 80 procent bývalých dětských pacientů bojuje s následky léčby rakoviny po celý život. V Brně jim se začleněním do...

Po zkušenostech z Nepálu doplní tým záchranářů i pediatr či gynekolog

Český traumatým trénuje v areálu fakultní nemocnice v brněnským Bohunicích....

Jediný český traumatým, který zasahuje při humanitárních katastrofách ve světě, rozšiřuje specializace lékařů a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz