Jedna z elitních vyšetřovatelek brněnského odboru hospodářské kriminality, který vyšetřuje nejzávažnější kauzy z celého kraje, dostala od krajského policejního ředitele Leoše Tržila důtku za poznámku na výjezdním školení. Na přednášce o podvodech v internetových obchodech řekla v žertu přednášející kolegyni: „A co sis tam koupila? Nějaký robertek?“
Že ji za tuto poznámku pronesenou v uvolněné atmosféře Tržil potrestal, si důstojnice nenechala líbit a začala se bránit u soudu. Nakonec jí dal za pravdu Nejvyšší správní soud. A v pátek, po třech a půl letech, Krajský soud v Brně pravomocně rozhodl, že důstojnice, která si stěžuje na opakovanou šikanu nadřízených, byla potrestaná neprávem.
„Potrestání neobstojí prakticky v žádném ohledu. Je naprosto nepřípustné, aby ten, kdo podává podnět, nakonec rozhodoval o tom, zda ten podnět je důvodný, nebo nikoliv,“ uvedl mimo jiné v odůvodnění rozsudku předseda senátu Krajského soudu v Brně David Raus.
Stížnost na policistku totiž nepodala kolegyně, kterou svým dotazem na sexuální pomůcku podle závěrů kárného řízení urazila, ale jeden z nejvyšších důstojníků krajské policie. A ten samý muž potom vedl některé výslechy jako součást „vyšetřování“.
Papír s výpovědí jsem dostala předem, řekla u soudu kolegyně
U soudu poprvé vypovídala i kolegyně, která se stala cílem narážky. Původně při jednom z výslechů svým kolegům řekla, že ji slova urazila a že dokonce následně probrečela noc. V pátek ale mluvila zcela jinak.
„Když jsem byla na výslechu, bála jsem se svých nadřízených. Dostala jsem od nich předem papír s výpovědí, kterou mám přednést,“ řekla pod přísahou svědkyně.
Na dotazy, zda skutečně jedni z nejvyšších důstojníků jihomoravské krajské policie své podřízené připravili, co má proti kolegyni vypovídat, v pátek policejní ředitel Tržil neodpověděl.
„V současné době do obdržení rozsudku krajského soudu se nemůžeme v dané věci vyjadřovat,“ uvedla pouze policejní mluvčí Štěpánka Komárová.
Policejní ředitel se nevyjádřil ani k tomu, zda se plánuje vůči rozsudku dovolat k Nejvyššímu správnímu soudu, který už jednou dal za pravdu jeho podřízené. Ještě v lednu ale jakoukoli zlovůli policejní ředitel odmítal. Podle něj „válka“ s podřízenou nemá na výkon klíčového útvaru vliv.
„Služební funkcionář postupoval v souladu se zákonem. Že se to dostalo až k soudu, není jeho problém. Pokud někdo veřejně zostudil kolegyni před celým oddělením a ona následně požadovala, aby se tím zabýval, musel konat,“ řekl tehdy Tržil MF DNES.
Inspekce vyšetřování odložila
Soudce byl ale jiného názoru. „Pokřikování žalobkyně, jehož podstatou byla rádoby vtipná glosa s erotickými konotacemi, nepokládám za vzor chování na policejním školení. Ale odehrálo se na interním policejním školení, kde nebyla přítomná žádná veřejnost. Navíc nevybočilo z celkové nálady školení. To, že se takové kauzy řeší až u soudu, může přispět k tomu, že obraz policie v očích veřejnosti není ideální,“ dodal soudce.
Zda obě policistky trpí šikanou, přitom v minulých měsících na podání jedné z nich vyšetřovala i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Věc ale odložila.
„Výsledek soudu je pro mě obrovské zadostiučinění, na které jsem čekala tři a půl roku. Navzdory tomu, jak je celá věc absurdní,“ uvedla po soudním jednání vyšetřovatelka, která má nyní na starosti tři kauzy, v nichž figuruje více než tisíc poškozených.
