Policie zjišťuje, odkud byl alkohol, jímž se otrávil muž z Veselí

  13:32aktualizováno  13:32
Policie stále neví, odkud pochází alkohol, kterým se minulý týden otrávil devětadvacetiletý muž z Veselí nad Moravou. Pracuje se i s možností, že si muž nápoj koupil přímo na jihu Moravy. Vzhledem k jeho kritickému stavu ho není možnost vyslechnout.
V kyjovské a znojemské nemocnici skončili o víkendu dva muži s otravou metylalkoholem. Ilustrační snímek

V kyjovské a znojemské nemocnici skončili o víkendu dva muži s otravou metylalkoholem. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V kyjovské a znojemské nemocnici minulý týden skončili s otravou metylalkoholem dva muži. Oba leží na ARO od soboty a lékaři jim naměřili prakticky smrtelnou dávku jedu. Pokud otravu přežijí, je zřejmé, že budou mít doživotní následky.

Oběma případy se zabývá policie. U dvaačtyřicetiletého pacienta znojemské nemocnice je pravděpodobné, že jeho otrava souvisí s děním na severu Moravy, kde už na metylalkohol zemřeli tři lidé.

Metylalkohol

Zastaralý název metylalkoholu je dřevný líh. Je to bezbarvá, alkoholicky páchnoucí kapalina, neomezeně mísitelná s vodou. Je těkavý, hořlavý a silně jedovatý.

V přírodě vzniká v malém množství rozkladem organických látek působením některých mikroorganismů. Velice brzy však oxiduje na oxid uhličitý a vodu.

K časným příznakům otravy patří opilost a ospalost. Po 8 až 36 hodinách se přidávají bolesti hlavy, závratě, kóma, případně křeče. Zornice jsou roztažené, s pomalou nebo žádnou reakcí na světlo. Zrak je zhoršený nebo rozmazaný, může zůstat na úrovni vnímání světla nebo může nastat úplná slepota. Běžně se vyskytují bolesti břicha, občas akutní zánět slinivky břišní.
(Zdroj: wikipedia)

Muž totiž pochází z Havířova, kde se první případy minulý týden objevily, a na jihu Moravy byl pracovně. S otravou podle všeho na jih Moravy přijel. "Podle svého vyjádření požil doma levný alkohol," řekla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

V případě devětadvacetiletého muže z Veselí nad Moravou mají policisté práci složitější. Mladík se do nemocnice dostal ve vážném stavu a nebyl schopen vypovídat. Stále tak není jisté, jestli si alkohol koupil na jihu Moravy, nebo se k němu dostal jinou cestou.

"Pracujeme s několika verzemi. K alkoholu mohl skutečně přijít v místě bydliště, případně si jej mohl odněkud přivést nebo jej jím někdo podaroval," konstatoval hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Právě kvůli tomu, že stále není jasné, odkud alkohol pochází, dohodli se starostové obcí okolo Kyjova a Veselí nad Moravou, že budou varovat lidi před levným alkoholem a zkontrolují podezřelé provozovny.

Na severu Moravy zemřeli tři lidé

První případy otrav metylalkoholem se objevily minulý týden. Těžkou otravu osmi lidí vyšetřují kriminalisté na severu Moravy, tři lidé už zemřeli. Dalším hrozí doživotní slepota (více zde).

O víkendu se další případy objevily i na jihu Moravy, zatím poslední případ je pak z neděle, kdy v příbramské nemocnici skončil 65letý muž. Po vypití sedmi panáků vodky oslepl (více zde).

Policie důrazně varuje, aby občané v žádném případě nekupovali neokolkovaný nebo rozlévaný alkohol z neznámých zdrojů. Pořídit si ho mají vždy jen s kontrolními páskami přes uzávěr a nejlépe v prověřených obchodech.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Mikulovský kostel ukrýval tajemný sklep. Dosud o něm nikdo neměl tušení

V mikulovském kostele svatého Jana Křtitele při rekonstrukci objevili tajemnou...

Pocity podobné těm, jaké měli archeologové při vstupu do neprobádaných útrob pyramid, mohli nyní zažít vědci v...

Na dolním brněnském nádraží přibude malé parkoviště i dodávky s jídlem

Většina cestujících vlakem od neděle vystupuje a nastupuje na dolním nádraží v...

Cestující, kteří musí kvůli výluce hlavního brněnského nádraží docházet za vlakovými spoji na vytížené dolní nádraží,...

Zrušenou leteckou linku do Mnichova chtějí v Brně obnovit už v září

Brněnské letiště v Tuřanech.

Náhlý konec letecké linky z Brna do Mnichova po sobotním ohlášeném krachu britského dopravce BMI Regional zaskočil...

Najdete na iDNES.cz