Policisté zadrželi na brněnském letišti osm cizinců, měli padělané doklady

  17:40aktualizováno  17:40
Cizinecká policie zadržela na brněnském letišti osm cizinců, kteří se označili za Syřany, s padělanými osobními doklady. Přiletěli dnes v noci letadlem z řeckého Kosu. Informovala o tom mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Jde o pět mužů a tři ženy.

„Jedná se o osm cizinců, předběžně Syřanů, ale už teď je jasné, že všichni Syřané nebudou. Všichni měli padělané osobní doklady, respektive tři z nich jeli na pravé občanské průkazy státu Evropské unie, ale takzvaně na podobu, to znamená, že držitelem byl někdo jiný, jim podobný,“ uvedla mluvčí. Pět dalších mělo podle ní padělky občanských průkazů státu EU. Mluvčí dodala, že jedna z žen je těhotná.

Cizinci se jako Syřané představili, u dvou ale policie nalezla pravé doklady iráckého původu. Podle mluvčí se ve čtvrtek rozhodne, zda budou obviněni z trestného činu padělání dokladů. Cizinci o azyl zatím nepožádali, ale můžou tak kdykoliv učinit.

Na hranicích na Břeclavsku se ve středu shodou okolností konalo policejní cvičení, které prověřovalo možnost znovuzavedení kontrol na hranici. „Delta dvojko, přijali jsme oznámení o pohybu skupinky dvaceti až třiceti osob směrem od Rakouska k Valticím. Zvedni se a podívej se tam,“ vyslal policejní velitel pokyn pilotovi vrtulníku, ze kterého už za pár minut přišly video záběry migrantů, kteří nelegálně přešli hranici z Rakouska. Následovala rychlá policejní akce. Nejen ta byla součástí cvičení, při kterém policisté testovali, jak rychle a efektivně dokážou zvládnout zareagovat na případnou migrační vlnu a znovu zavést hraniční kontroly.

Fotogalerie

„Není to žádná hra na vojáky, je to ostré cvičení. I když migrace v poslední době klesá a jsme na daleko nižších číslech než v době vzedmutí migrační krize, musíme být připraveni. Policie a další bezpečnostní složky musí umět v případě potřeby reagovat,“ zdůvodnil nutnost cvičení ministr vnitra Jan Hamáček.

Řidiče, kteří ve středu mířili z Rakouska do Česka přes hraniční přechody v Mikulově, Valticích a Poštorné, tak čekala překvapivá kontrola dokladů i jejich aut. Zároveň policisté během cvičení střežili 35 kilometrů zelené hranice. Do akce přibrali i nejmodernější techniku – mimo jiné technologii Heartbeat, která včera fiktivně odhalila patnáct migrantů ukrývajících se v kamionu. Policisté ani nemuseli vstoupit dovnitř. Stačí k autu připnout citlivé senzory detektoru, který odhalí tlukot lidského srdce.

Vyzkoušeli i proces registrace cizince

Pro nás je pak velice důležité, že jsme si vyzkoušeli, jak rychle zvládneme postavit registrační místo, které lidé znají spíše jako hot spot. Protože dosud jsme o jeho fungování měli pouze zprostředkované informace ze zahraničí,“ říká velitel řídícího štábu cvičení Martin Vondrášek. Na bývalé celnici v Mikulově se takovým hot spotem stal červený stan, kde policisté kompletně vyzkoušeli proces registrace cizince, kteří přešel hranici na naše území, ať už s doklady či bez dokladů. Od osobních prohlídek po zjištění totožnosti až po procesy spojené s žádostí o azyl.

Podle šéfa jihomoravských policistů Leoše Tržila bude jižní Morava vždy vstupní branou migrantů do České republiky. „Máme jedny z nejvyšších počtů záchytů jak v oblasti silniční, tak železniční dopravy. Není však vyloučeno ani to, že by nám někdo mohl přijít z Rakouska pěšky. V Rakousku je počet migrantů podstatně vyšší a to riziko tu je. Ostatně bezprostředně na hraničních přechodu v Drasenhofenu existuje zařízení, kde jsou migranti ubytováni,“ podotýká Tržil.

Podobné cvičení by se podle ministra vnitra Jana Hamáčka mělo konat dvakrát až třikrát do roka. Čistě z preventivních důvodů. Žádná migrační vlna se podle všech prognóz v současné době do České republiky nevalí. „Letošní záchyt činí lehce přes tři tisíce nelegálních migrantů, ale většinu tvoří občané bývalého Sovětského svazu či Vietnamci. Z regionu středního východu jsou to menší počty. Nic bezprostředního nám nehrozí. Ale to neznamená, že nemáme být připraveni,“ podotkl Hamáček.

Autoři: ,

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Malý loft zaplnil industriální styl, který zjemnily prvky etna

Kovové schodiště, vyrobené na míru, vede do otevřené ložnice na galerii....

Pojďme se podívat do jednoho brněnského loftového bytu. Designérka Pavlína Lipková v něm zajímavě zkombinovala...

VIDEO: Zloděj vláčel prodavačku po zemi, chytili ho kolemjdoucí

Kolemjdoucí chytili zloděje, který vláčel prodavačku

Několik metrů vláčel zloděj v Brně po zemi prodavačku, která se mu snažila zabránit v krádeži kabelky. Násilníkovi se...

Pytle u kontejnerů bzučely, byly v nich plástve i se včelami

Ke kontejnerům v brněnských Žabovřeskách někdo pohodil pytle s plástvemi a...

Silné bzučení a velký počet poletujících včel vystrašil obyvatele, kteří šli v pondělí dopoledne vyhodit odpadky v...

Muž v Brně nahlásil řádění výrostků, byly to ženy halící stromy do deček

Ženy v kapucích zahalovaly stromky do deček

K zahalené dvojici, která se podezřele pohybovala kolem mladých stromků na náměstí, vyráželi brněnští strážníci. Obavy...

Další z rubriky

VIDEO: Násilník chtěl peníze. Muže v domě kopal a vláčel po zemi

Násilník se vetřel do domu. Muže kopal a vláčel

Při nočním návratu domů pronásledoval v Brně třiapadesátiletého muže dosud neznámý mladík. Násilím se za ním dostal do...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Díky trenažéru si medici i lékaři vyzkoušejí zákroky a zkrátí operace

Ve fakultní nemocnici v brněnských Bohunicích mají první kardiovaskulární...

Medikům i lékařům těsně po atestaci bude sloužit moderní přístroj, který jim umožní, aby si dopředu natrénovali některé...

Najdete na iDNES.cz