Policisté v Brně zametli s automaty, některé herny měly i tajný východ

  17:17aktualizováno  17:17
Jaké je hlavní město České republiky? Stačilo odpovědět na podobnou otázku nebo se zeptat obsluhy a pak konečně roztočit barevné válce. Policii se však během tří podzimních týdnů podařilo vyznavačům zakázaných herních automatů v Brně zatrhnout i takzvané kvízomaty.

V průběhu října a listopadu provedli policisté prohlídky ve stovce provozoven a zabavili stejný počet kvízomatů, tedy zařízení, kterými se provozovatelé snažili obejít loterijní zákon s odůvodněním, že jde o vědomostní a dovednostní soutěž.

Fotogalerie

Že se nejedná o legální činnost, ale trestný čin neoprávněného provozování loterie a podobné sázkové hry, rozhodl znalecký posudek zhruba před třičtvrtě rokem. Boj proti hazardu se tak dle policie dostává do další fáze.

Kvízomaty se od běžných herních automatů na první pohled příliš neliší. Jsou však poskládány ze šrotovaného materiálu a aby na nich mohl zájemce hrát, musí před každým roztočením zodpovědět zadanou otázku.

Někdy na otázky odpovídala obsluha

„Ve skutečnosti se ale na otázky odpovídat nemuselo, daly se do banku a až na závěr, při vybírání peněz, bylo potřeba zodpovědět jednu z nich,“ vysvětlil vedoucí policejního oddělení hospodářské kriminality Vladimír Machala.

V řadě případů prý také na otázku odpovídala místo hráče obsluha. Provozovatel baru nebo restaurace si pak provozováním těchto zařízení přišel na 30 procent z celkové výhry. Policii se však ze sta zařízení zatím podařilo zajistit jen 50 tisíc korun, u řady z nich totiž čekají na vydání klíčů od provozovatele.

„Jedná se v podstatě o tytéž osoby, které předtím provozovaly nelegální herny,“ upřesnil Machala. Nepovolené herny se policii podařilo téměř vymýtit během dvou let od jejich zákazu na území Brna.

Provozovatelé, kteří se s tímto rozhodnutím odmítli smířit, reagovali různým způsobem. Někteří si místo vývoje kvízomatů ponechali staré zařízení, ale připravili se na návštěvu policie.

„V jednom případě měli utvořenou i únikovou cestu pro hráče. Vzadu mohli dveřmi utéct na dvůr a následně po žebříku zpět do rodinného domu, odkud klidně vyšli ven,“ uvedl Machala.

Policii se během zhruba půl roku podařilo objevit patnáct takovýchto provozoven zhruba se stem klasických výherních zařízení. Dle Machaly tak byla uzavřena první kapitola boje proti hazardu.

Budoucností hazardu mohou být sázkové kanceláře

Nyní policisty, ale i provozovatele heren, čeká složitější cesta. Budoucností hazardu údajně mohou být nenápadně vyhlížející sázkové kanceláře, v nichž speciální tlačítko pod stolem otevře místnost s klasickými hracími automaty, ale pouze pro známé tváře nebo jejich doprovod.

Zároveň ve chvíli, kdy se kvízomaty posunuly mimo hru, vymysleli provozovatelé další dovednostní a znalostní soutěž s názvem iStars. Ministerstvu financí ani policii se dosud nepodařilo podřadit tuto činnost pod loterijní zákon. „Pracujeme na tom, abychom znalecký posudek získali. Jediný rozdíl od kvízomatů je totiž v kvalitě otázek,“ vysvětlil Machala.

Dle něj se na území města Brna v tuto chvíli nachází ještě několik desítek legálně provozovaných výherních automatů, kterým trvá povolení ministerstva financí z důvodu probíhajícího soudního řízení.

Autor:

Nejčtenější

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Při srážce tří aut v Kyjově zemřela řidička, dva muži jsou těžce zranění

Při srážce tří aut v Kyjově na Hodonínsku zemřela řidička, další dva šoféři...

Při střetu tří vozidel v Kyjově na Hodonínsku dopoledne zemřela řidička, šoféři dalších dvou aut utrpěli těžká zranění.

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Z moravské barokní sýpky vznikl hotel s dokonalým interiérem

Hotel Lotrinský ve Velkých Pavlovicích vznikl ze staré barokní sýpky, kterou...

Monumentální barokní sýpka v centru Velkých Pavlovic byla postavena na konci 18. století za vlády císaře Josefa II.,...

Další z rubriky

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Do politiky jsem vstoupil, abych hájil univerzity, říká končící rektor Bek

Mikuláš Bek byl rektorem Masarykovy univerzity od roku 2011, jeho mandát vyprší...

Po osmi letech v rektorském křesle a celkem patnácti ve vedení Masarykovy univerzity na konci srpna Mikuláš Bek...

Také Brno vyjde vstříc rodičkám, chystá centrum pro porody bez lékaře

Ilustrační snímek

Po vzoru Prahy plánuje také Brno nové centrum, kde se o těhotné ženy postarají výhradně porodní asistentky. Záměr má...

Najdete na iDNES.cz