Denně jsem v tělocvičně i osm hodin, říká mistryně v tanci na tyči

  15:34aktualizováno  15:34
Tanec na tyči vypadá krásně a působí lehce jako balet. Málokdo si ale dokáže představit, kolik dřiny za tím stojí. Co všechno musí tanečnice absolvovat, aby dokázala udělat perfektní trik. Své o tom ví Denisa Kudláčková z Brna, která už v tomto druhu tance posbírala řadu ocenění.

Na mistrovství světa dokonce Denisa Kudláčková skončila osmá. „První těžší trik se mi povedl po pár měsících. Pole dance je sport jako každý jiný. Musíte trénovat i mimo cvičení na tyči. Proto to mnoho lidí po pár lekcích vzdá,“ říká Kudláčková, jež má svoje vlastní studio.

Denně je v tělocvičně až osm hodin. I proto jí vadí, když pole dance někdo degraduje na kroucení u tyče nebo ho dokonce srovnává se striptýzem.

„Zní to opravdu lacině. Přitom to tak vůbec není. Pole dance je dřina,“ tvrdí Kudláčková, která dokonce vystudovala taneční konzervatoř.

K tanci na tyči se dostala poté, co asi před osmi lety začala pracovat v centru tance. Oslovili ji, jestli by chtěla dávat lekce, protože věděli, jaké studium má za sebou.

Fotogalerie

Výuka tance na tyči se pro ni časem stala hlavní náplní práce. Za sebou má dokonce účinkování v několika baletních představeních Národního divadla Brno. Mezi nimi byl i Louskáček, Korzár, Spartakus, Šípková Růženka nebo Popelka. Věnuje se i dětem, vyučuje na základní umělecké škole a je i fitness instruktorkou.

Zatančit na tyči si do jejího studia přicházejí i muži. „Jde spíše o individuální tréninky, nebo si to prostě přijdou jen zkusit,“ poznamenává Kudláčková.

U pole dance je podle jejích slov nejdůležitější výdrž. Prostě mít vůli a nevzdat to po pár lekcích. „Je to sport opravdu krásný na pohled. Jenže když pak lidi zjistí, že musejí cvičit i mimo lekce, tak skončí. Občas se i odřete. Málokdo chce makat víc. Ale jsou takoví, do kterých bych to neřekla, a cvičí už sedm let,“ vypráví instruktorka.

Vozí si s sebou tyč s pódiem

Sama měla na začátku tyč dokonce v bytě, odnesla ji, až když si zařídila své studio. Na vystoupení si vozí takovou, která má i pódium.

„Nikdy nevíte, jak vysoký budou mít strop. Taková tyč má celkově osmdesát kilo. Pak je rozpěrná tyč, kterou lze ukotvit teleskopicky. Váží asi patnáct kilo,“ nastínila akrobatka.

Kudláčková dokonce účinkovala na gala koncertu nadace Olgy Havlové v Praze a s baletním představením Bajadéra vystupovala v Itálii.
Podařilo se jí ustanovit i český rekord. Za tři minuty a devět sekund zvládla udělat třináct cviků připomínajících kotoul směrem vzhůru.

Předvedla prvek laicky popsaný jako půl kotoul hlavou dolů na tyči směrem k vrcholu. „Zkrátka visí na tyči hlavou dolů jen za nohy, hlavu dostane nad nohy, chytí se a posune se výš,“ popsal tenkrát prezident Agentury Dobrý den Miroslav Marek.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Řada tanečnic na tyči otevřeně mluví o tom, že se s nimi kvůli jejich koníčku třeba rozešel přítel nebo je odsoudila rodina. Kudláčková se snaží obklopovat lidmi, kteří nemají předsudky kvůli tomu, co dělá. „Nejsou jednostranní a v určitých pohledech jednodušší. Neodsuzují mě,“ poznamenala.

Možná se jednou dočkáme toho, že pole dance začnou lidé brát jako plnohodnotný sport. Existují totiž snahy dostat ho na olympiádu.

„Podívat se na ni je sen každého a poštěstí se to málokomu. Ale nevím, jestli má pole dance šanci dostat se na olympiádu. Má špatnou historii a mnoho lidí si vybaví, že tyče bývají v klubech. Potom se hůř obhajuje, aby pole dance zařadili mezi olympijské sporty,“ myslí si Kudláčková.

Pole dance přišel do Česka v roce 2009. První studio, které nabízelo hodiny výuky tance, se otevřelo až o rok později v Praze. Své kořeny má zřejmě v indickém cvičení s názvem Mallakhamba, jež využívá vytrvalosti a síly na dřevěné tyči a jehož vznik se datuje do 12. století.

Autor:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

V Brně nečekaně objevili středověkou zeď s gotickými portály

Brněnští archeologové na kopci pod svatopetrskou katedrálou nečekaně objevili...

Zhruba čtyřicet metrů dlouhá zeď na severní straně kopce pod svatopetrskou katedrálou v Brně přinesla nečekané...

Podnikatel Rusňák prodal část investiční skupiny DRFG, chce ji posílit

David Rusňák, zakladatel finanční skupiny DRFG.

Zakladatel investiční skupiny DRFG David Rusňák už není jejím jediným akcionářem. Pětatřicetiprocentní podíl získala...

Nový stadion pro brněnskou Kometu vyroste na výstavišti za pavilonem Z

Dominantou areálu brněnského výstaviště je pavilon Z.

Na místě velodromu se nakonec nový hokejový stánek pro Kometu stavět nebude. Radní rozhodli, že ho posunou o několik...

Najdete na iDNES.cz