Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Zlaté ruce i strašidelné nádoby. Incký poklad nabízí drahocenné skvosty

  14:06
Nechat se ohromit zlatým pokladem z říše Inků a dalších jihoamerických civilizací mohou od pátku návštěvníci pavilonu C brněnského výstaviště. Přinášíme pět NEJ výstavy Poklad Inků, kterým by návštěvníci rozhodně měli věnovat pozornost.

Cenné exponáty z peruánského Muzea zlata v Limě jsou v Česku poprvé.

„Před více než 60 lety muzeum založil můj dědeček. Za svůj život shromáždil přes sedm tisíc předmětů s cílem zanechat dědictví pro celý svět,“ uvedla při zahájení Camila Pérez Palacio Mujicaová, ředitelka muzea v Limě. A doufá, že návštěvníci budou odcházet se znalostí peruánské kultury.

Brněnská výstava má vtáhnout do děje. „Hned u vchodu každý dostane kartu s příběhem bájné či reálné historické postavy. Pomyslně se tak převtělí do této osobnosti a dobrodružství může začít,“ pozvala mluvčí expozice Květa Havelková.

1 Nejstarší artefakty: keramická opice a strašidelné nádoby

Keramika z kultury Chavín a Cupisnique představuje nejstarší kousky výstavy, návštěvníci ji najdou hned v jejím úvodu. Za zmínku stojí hlavně keramická opice, která pochází z druhé kultury.

„Cupisnique se rozvíjela mezi lety 1 200 až 500 před naším letopočtem. Přestože šlo o pobřežní kulturu z pouště, dokázali vymodelovat úžasnou opici, což dokazuje, že už v té době byl velmi intenzivní obchod i mezi lidmi z pralesa, jinak by opice nemohli znát,“ přibližuje archeoložka a kurátorka výstavy Eva Farfánová Barriosová, která v Peru 28 let žila a pracovala na archeologických výzkumech. Na výstavu některé artefakty ze své sbírky zapůjčila.

„Z horské kultury Chavín tu máme tři nádoby. Měli velice strašidelné bohy, což se promítá i na nich,“ prozradila.

2 Nejcennější kusy: celkem jako patery korunovační klenoty

Vybrat jeden nejcennější exponát je podle pořadatelů těžké. Nejzajímavější je podle nich právě ucelený pohled na poklad, z něhož jsou některé kousky staré více než dvě tisíciletí.

„Hodnota celého pokladu je nevyčíslitelná. Pokud bych měla najít přirovnání, je to, jako bychom vystavovali nejméně patery české korunovační klenoty. A na množství zlata ho tady máme mnohem více,“ uvedla mluvčí Havelková.

K nejcennějším exponátům patří velká posmrtná zlatá maska zdobená smaragdy symbolizujícími nesmrtelnost. Váží téměř dva kilogramy a kromě ceny samotného zlata má nesmírně vysokou duchovní hodnotu.

Pochází z kultury Sicán na severním pobřeží Peru, kterou si Farfánová Barriosová oblíbila. „Sicánci byli skvělí kovotepci. Kromě pohřební masky vystavujeme také zlaté ruce. Tato kultura je mou srdeční záležitostí, do těchto míst jsem často jezdila na dovolenou,“ pousmála se kurátorka.

3 Největší lákadlo: obří žezlo s figurami bojovníků

Velikostí rozhodně zaujme Královská standarta, která je největším exponátem na výstavě. Jedná se o ozdobnou tyč, na niž se připevňuje prapor.

Horní část má tvar kosočtverce, který je vyroben ze dvou bohatě zdobených plechů. Obří „žezlo“ zdobí figury bojovníků s vyceněnými zuby, kteří drží v ruce prapor.

4 Nejtajemnější předmět: zlatá „konvice“ pro vládce či kněze

Opar tajemství zahaluje zlatou nádobu připomínající dvoustrannou konvici, kterou Farfánová Barriosová zvolila jako nejzajímavější exponát z hlediska užívání. Její tvar i možnosti použití se výrazně liší od všech ostatních rituálních nádob.

„Pro Sicánce jsou tyto nádoby se dvěma úzkými hrdly typické, ale vyráběli je z keramiky, tahle je zlatá. Keramické se používaly k rituálním účelům nebo se dávaly do hrobů. Zlatá mohla být používána jen vládcem či nejvyšším knězem při velmi důležitých rituálech,“ řekla.

K čemu přesně záhadná konvice sloužila, však prý není dodnes jasné.

5 Nejpodivnější příběhy: koruna s pery a dřevěné kero

Kdo chce pátrat po mytických příbězích, přijde si na výstavě na své. Třeba v případě černo-zlaté koruny sicánského velmože, která se skládá z pěti odlišných částí. „Korunu mohl na hlavě nosit jen vládce nebo ti nejvyšší velmoži. Nahoře ji zdobili zlatými či stříbrnými pery,“ přiblížila kurátorka.

Typickým tvarem pohárů v celé peruánské historii je kero. Na výstavě jsou jak zlatá kera s kameny tyrkysu, tak i jedno velmi zvláštní. Na první pohled by ho návštěvníci v záplavě zlata možná mohli přehlédnout, je totiž „jen“ ze dřeva.

„Pro Inky bylo kero posvátnou nádobou, na které zobrazovali různé scény. I po dobytí incké říše Španěly se nádoby vyráběly až do konce 17. století. Zajímavé je, že vyobrazené scény se změnily a promítla se do nich španělská kolonizace, postavy mají evropské oblečení. Indiáni ve vesničkách vysoko v horách tradici uchovávají až do dneška,“ uzavřela Farfánová Barriosová.

Poklad Inků v Brně

  • Výstava je od 1. listopadu až do konce ledna 2020 otevřená v pavilonu C brněnského výstaviště. 
  • Představuje stovky originálních, nejen zlatých exponátů pocházejících z říše Inků a dalších jihoamerických civilizací. 
  • Vzácný poklad poprvé opustil hranice jihoamerického kontinentu, aby mohl být vystaven v Evropě a prezentoval tak dlouhou historii Peru. 
  • Výstava je přístupná denně od 9 do 20 hodin. 
  • Ve všední dny dospělí za vstupenku zaplatí 300 korun, o víkendu 350. Snížené vstupné pro seniory a studenty je 250, respektive 300 korun o víkendu. Děti do pěti let mají vstup zdarma. 
  • Exponáty doplňuje výklad v audioprůvodci.
  • Nejčtenější

V Brně se podařilo opravit havárii horkovodu, lidé už mají teplo i teplou vodu

Tisíce domácností v brněnských městských částech Žabovřesky a Královo Pole mají obnovené dodávky tepla a teplé vody....

Mourinha dárek ze Znojma potěšil. U krajana vyzvídal, jak se žije v Česku

Když se dva Portugalci nemají možnost potkat ve své rodné zemi, proč si nedomluvit schůzku na fotbale v Praze? Právě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nové hlavní nádraží dostane Brno na mapu Evropy, věří šéf příprav megastavby

Před dvěma lety jako ředitel Kanceláře architekta města Brna dohlížel na mezinárodní soutěž na podobu nového nádraží....

Dali mi volnou ruku a dostali, o co jim šlo, říká hvězda nového filmového hitu

Premium V současné české kinematografii jde o nevídaný jev. Film Přišla v noci od mladých scenáristů a režisérů Jana Vejnara a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brno hodlá odsunout autobusy od Grandu, chce tak dál omezit dopravu v centru

Tisíce lidí využívají autobusové nádraží naproti brněnskému hotelu Grand pro cestu na druhý konec republiky nebo v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

V Brně se podařilo opravit havárii horkovodu, lidé už mají teplo i teplou vodu

Tisíce domácností v brněnských městských částech Žabovřesky a Královo Pole mají obnovené dodávky tepla a teplé vody....

Po kompletní dálnici z Brna do Vídně budeme jezdit do roku 2030, řekl Fiala

Počtvrté během letošního roku vyjela vláda do regionů. Na jižní Moravě premiér Petr Fiala (ODS) formálně zahájil...

Dali mi volnou ruku a dostali, o co jim šlo, říká hvězda nového filmového hitu

Premium V současné české kinematografii jde o nevídaný jev. Film Přišla v noci od mladých scenáristů a režisérů Jana Vejnara a...

Kvůli modrým zónám začne z Brna jezdit více nočních vlakových spojů

Do všech okresních měst v Jihomoravském kraji jezdí z Brna zejména před dny pracovního volna pozdní večerní nebo přímo...

Advantage Consulting, s.r.o.
EMBEDDED VÝVOJÁŘ JUNIOR - I ABSOLVENTI (od 42.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 42 000 - 50 000 Kč

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...