Zlaté ruce i strašidelné nádoby. Incký poklad nabízí drahocenné skvosty

  14:06aktualizováno  14:06
Nechat se ohromit zlatým pokladem z říše Inků a dalších jihoamerických civilizací mohou od pátku návštěvníci pavilonu C brněnského výstaviště. Přinášíme pět NEJ výstavy Poklad Inků, kterým by návštěvníci rozhodně měli věnovat pozornost.

Cenné exponáty z peruánského Muzea zlata v Limě jsou v Česku poprvé.

„Před více než 60 lety muzeum založil můj dědeček. Za svůj život shromáždil přes sedm tisíc předmětů s cílem zanechat dědictví pro celý svět,“ uvedla při zahájení Camila Pérez Palacio Mujicaová, ředitelka muzea v Limě. A doufá, že návštěvníci budou odcházet se znalostí peruánské kultury.

Brněnská výstava má vtáhnout do děje. „Hned u vchodu každý dostane kartu s příběhem bájné či reálné historické postavy. Pomyslně se tak převtělí do této osobnosti a dobrodružství může začít,“ pozvala mluvčí expozice Květa Havelková.

1Nejstarší artefakty: keramická opice a strašidelné nádoby

Keramika z kultury Chavín a Cupisnique představuje nejstarší kousky výstavy, návštěvníci ji najdou hned v jejím úvodu. Za zmínku stojí hlavně keramická opice, která pochází z druhé kultury.

„Cupisnique se rozvíjela mezi lety 1 200 až 500 před naším letopočtem. Přestože šlo o pobřežní kulturu z pouště, dokázali vymodelovat úžasnou opici, což dokazuje, že už v té době byl velmi intenzivní obchod i mezi lidmi z pralesa, jinak by opice nemohli znát,“ přibližuje archeoložka a kurátorka výstavy Eva Farfánová Barriosová, která v Peru 28 let žila a pracovala na archeologických výzkumech. Na výstavu některé artefakty ze své sbírky zapůjčila.

„Z horské kultury Chavín tu máme tři nádoby. Měli velice strašidelné bohy, což se promítá i na nich,“ prozradila.

2Nejcennější kusy: celkem jako patery korunovační klenoty

Vybrat jeden nejcennější exponát je podle pořadatelů těžké. Nejzajímavější je podle nich právě ucelený pohled na poklad, z něhož jsou některé kousky staré více než dvě tisíciletí.

Fotogalerie

„Hodnota celého pokladu je nevyčíslitelná. Pokud bych měla najít přirovnání, je to, jako bychom vystavovali nejméně patery české korunovační klenoty. A na množství zlata ho tady máme mnohem více,“ uvedla mluvčí Havelková.

K nejcennějším exponátům patří velká posmrtná zlatá maska zdobená smaragdy symbolizujícími nesmrtelnost. Váží téměř dva kilogramy a kromě ceny samotného zlata má nesmírně vysokou duchovní hodnotu.

Pochází z kultury Sicán na severním pobřeží Peru, kterou si Farfánová Barriosová oblíbila. „Sicánci byli skvělí kovotepci. Kromě pohřební masky vystavujeme také zlaté ruce. Tato kultura je mou srdeční záležitostí, do těchto míst jsem často jezdila na dovolenou,“ pousmála se kurátorka.

3Největší lákadlo: obří žezlo s figurami bojovníků

Velikostí rozhodně zaujme Královská standarta, která je největším exponátem na výstavě. Jedná se o ozdobnou tyč, na niž se připevňuje prapor.

Horní část má tvar kosočtverce, který je vyroben ze dvou bohatě zdobených plechů. Obří „žezlo“ zdobí figury bojovníků s vyceněnými zuby, kteří drží v ruce prapor.

4Nejtajemnější předmět: zlatá „konvice“ pro vládce či kněze

Opar tajemství zahaluje zlatou nádobu připomínající dvoustrannou konvici, kterou Farfánová Barriosová zvolila jako nejzajímavější exponát z hlediska užívání. Její tvar i možnosti použití se výrazně liší od všech ostatních rituálních nádob.

„Pro Sicánce jsou tyto nádoby se dvěma úzkými hrdly typické, ale vyráběli je z keramiky, tahle je zlatá. Keramické se používaly k rituálním účelům nebo se dávaly do hrobů. Zlatá mohla být používána jen vládcem či nejvyšším knězem při velmi důležitých rituálech,“ řekla.

K čemu přesně záhadná konvice sloužila, však prý není dodnes jasné.

5Nejpodivnější příběhy: koruna s pery a dřevěné kero

Kdo chce pátrat po mytických příbězích, přijde si na výstavě na své. Třeba v případě černo-zlaté koruny sicánského velmože, která se skládá z pěti odlišných částí. „Korunu mohl na hlavě nosit jen vládce nebo ti nejvyšší velmoži. Nahoře ji zdobili zlatými či stříbrnými pery,“ přiblížila kurátorka.

Typickým tvarem pohárů v celé peruánské historii je kero. Na výstavě jsou jak zlatá kera s kameny tyrkysu, tak i jedno velmi zvláštní. Na první pohled by ho návštěvníci v záplavě zlata možná mohli přehlédnout, je totiž „jen“ ze dřeva.

„Pro Inky bylo kero posvátnou nádobou, na které zobrazovali různé scény. I po dobytí incké říše Španěly se nádoby vyráběly až do konce 17. století. Zajímavé je, že vyobrazené scény se změnily a promítla se do nich španělská kolonizace, postavy mají evropské oblečení. Indiáni ve vesničkách vysoko v horách tradici uchovávají až do dneška,“ uzavřela Farfánová Barriosová.

Poklad Inků v Brně

  • Výstava je od 1. listopadu až do konce ledna 2020 otevřená v pavilonu C brněnského výstaviště. 
  • Představuje stovky originálních, nejen zlatých exponátů pocházejících z říše Inků a dalších jihoamerických civilizací. 
  • Vzácný poklad poprvé opustil hranice jihoamerického kontinentu, aby mohl být vystaven v Evropě a prezentoval tak dlouhou historii Peru. 
  • Výstava je přístupná denně od 9 do 20 hodin. 
  • Ve všední dny dospělí za vstupenku zaplatí 300 korun, o víkendu 350. Snížené vstupné pro seniory a studenty je 250, respektive 300 korun o víkendu. Děti do pěti let mají vstup zdarma. 
  • Exponáty doplňuje výklad v audioprůvodci.
  • Nejčtenější

Viník nehody se brání proti exekuci z pojišťovny, zažaloval stát o peníze

Je to už devět let, co řidič avie Pavel Dekař na přechodu najel do přecházejících dětí ze školky a dvě zranil. Kromě...

Smrt čtyř lidí zavinil řidič, který přes plnou čáru předjížděl náklaďák

Policisté dál vyšetřují nehodu, která si v pondělí na Znojemsku vyžádala čtyři lidské životy. Viníkem je podle všeho...

Kometa překvapivě padla ve Zlíně, Sparta jasně přehrála Kladno

Hokejisté Zlína slaví cenné vítězství nad Kometou, kterou v předehrávce 21. kola extraligy udolali 5:4. A to především...

Slzy, vzlyky, vzpomínky. V Lysicích truchlili za mrtvou učitelku z nehody

Při nehodě autobusu na Mělnicku přišla o život jedna z učitelek, která jela na školní exkurzi s žáky ze základní školy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Značky místo semaforů mátly řidiče v Brně, za den se stalo pět nehod

Pět dopravních nehod se stalo v neděli odpoledne na křižovatce ulic Kotlářská a Kounicova v Brně, kde je omezený provoz...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Aplikace Záchranka upozorní Brňany na velký požár, smog či havárii

Po Praze a Plzni chce i Brno včas oznamovat svým obyvatelům, že se ve městě rozmohl požár velkého rozměru, nenadále se...

V Brně roste poptávka po prevenci HIV, otevírá se nové testovací místo

Ověřit si, že nejsou HIV pozitivní, mohou lidé od čtvrtka 28. listopadu v novém centru v Brně. V bohunické nemocnici...

Dům seniorů ve Strážnici církvi nepatří. Nejvyšší soud zamítl žalobu

Řád zbožných škol už nezíská zpátky budovu domova seniorů ve Strážnici na Hodonínsku. Takzvaní piaristé totiž neuspěli...

Brněnské vánoční trhy letos potrvají rekordně dlouho, začnou už v pátek

Přes šest týdnů letos potrvají adventní trhy v Brně. Na Zelném trhu a Moravském náměstí začnou už tento pátek, hlavní...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz