Další podzemní parkoviště v centru Brna. Místo současného stání bude park

  9:04aktualizováno  9:04
Místo parkoviště za Besedním domem v Brně má vyrůst park a nový podzemní parking. Brněnské komunikace věří, že se v nejbližších měsících podaří stavbu zahájit. Sousedé z okolí však naopak doufají, že projekt pozdrží podzimní volby. Nevadí jim stavba samotná, ale způsob, jakým s nimi o ní jedná současné vedení městské firmy.

Nové vizualizace ukazují, jak bude místo mezi ulicemi Veselá a Besední vypadat bez koncertního sálu. | foto: Atelier M1.architekti

Jeden nový parkovací dům s 88 místy se v centru Brna otvírá na Kopečné v pondělí. Další parkoviště chce město zanedlouho začít stavět. V podzemních parkovacích garážích mezi ulicemi Veselá a Besední má přibýt necelých 200 míst.

Kvůli nim ale řidiči přijdou o devět desítek parkovacích míst, která využívají na současném povrchovém parkovišti.

Fotogalerie

Garáže se mají stavět v místě, které je zatím vymezeno pro Janáčkovo kulturní centrum. Na stavbu koncertního sálu se totiž zatím nenašly peníze. Vedení města se tak rozhodlo projekt rozdělit na dvě části a nyní postavit alespoň garáže.

"V této první etapě dostaneme auta pod zem a na místě současného parkoviště vytvoříme veřejný prostor s parkovou úpravou," popisuje Pavel Joba z Atelieru M1 architekti, který navrhoval jak zamýšlenou podobu Janáčkova kulturního centra, tak úpravu projektu na podzemní garáže.

Projekt nyní už několik týdnů leží na stole pracovníkům stavebního úřadu, kteří rozhodují o vydání stavebního povolení. "Garáže budeme stavět tak univerzálně, aby na nich mohl sál vyrůst později. A pokud ne sál, tak jiná stavba," vysvětluje předseda představenstva městské akciové společnosti Brněnské komunikace (Bkom) Petr Kratochvíl (ODS).

Jenže sousedé budoucí stavby na rozdíl od investora věří, že se vše pozdrží. A že o definitivním zahájení stavby bude rozhodovat až nové vedení Brna po podzimních volbách.

Lidem vadí přístup Bkomu

"Nejsme proti stavění na této parcele, je nám jasné, že by neměla zůstat prázdná. Vadí nám však přístup města a Bkomu k lidem v okolních domech, kterých se stavba bezpochyby dotkne," popisuje Monika Rychlíková z bloku domů v ulici Veselá.

Ona i další vlastníci jednoho z domů byli původně účastníky stavebního řízení. Jenže když chtěli po Bkomu upravit podmínky stavby kvůli strachu z poškození statiky svého domu, dozvěděli se, že stavba se jich už netýká. Účastníky stavebního řízení už nejsou.

Bkom to vysvětluje tak, že projektanti místo dohody raději změnili projekt, aby se potížím s majiteli jedné nemovitosti vyhnuli. "Pod dům, s jehož majiteli se nepodařilo dohodnout, nyní nezasahují podzemní kotvy, kterými bude stavební jáma zajištěna. Projekt ani jeho bezpečnost to nijak neohrozí," popisuje architekt Joba.

Vše je podle něj připraveno a propočítáno tak, aby podzemní garáže neohrozily ani statiku, ani kvalitu bydlení v sousedních domech.

"Na veřejném projednávání na stavebním úřadě nám ale na žádné naše dotazy pořádně neodpověděli a nic nevysvětlili," zlobí se Karel Ellinger, který bydlí v dalším dotčeném domě a pracoval jako soudní znalec v oboru stavebnictví.

Vadí mu také to, že projekt stále využívá jména koncertního sálu. "Na stavebním úřadě zaznělo, že na stavbu Janáčkova kulturního centra nebudou peníze nejméně dalších dvacet let. Vůbec není jasné, zda na parcele nakonec nevyroste něco jiného. Jenže garáže se stále odvolávají na Janáčkovo jméno," zlobí se Ellinger.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Hromadné nehody aut u Brna ucpaly oba směry D1, zranili se dva lidé

Hromadná nehoda pěti aut na západním okraji Brna zastavila v úterý ráno provoz...

Dvě hromadné nehody dopoledne omezily provoz v obou směrech na dálnici D1 poblíž Brna. Nejprve se na západním okraji...

Nový stadion pro brněnskou Kometu vyroste na výstavišti za pavilonem Z

Dominantou areálu brněnského výstaviště je pavilon Z.

Na místě velodromu se nakonec nový hokejový stánek pro Kometu stavět nebude. Radní rozhodli, že ho posunou o několik...

Z garáže vyrostli v lídra trhu, podnikatelům roku pomohl i krizový rok

Manželé František Fabičovic a Radka Prokopová z břeclavské firmy Alca plast se...

Začínali v garáži, dnes mají obrat přes miliardu korun a zaměstnávají stovky lidí. Manželé František Fabičovic a Radka...

Najdete na iDNES.cz