V centru Brna vyhloubí garáže, sousedé se bojí podzemního potoka

  10:22aktualizováno  10:22
Na stavebním úřadě městské části Brno-střed se v pátek projednávala stavba první etapy Janáčkova kulturního centra, který má být velkým hudebním sálem pro Brněnskou filharmonii. První etapou stavby však radnice zamýšlí jen podzemní garáže ve Veselé ulici. Odpůrci stavby však tvrdí, že v tomto místě v podzemí stavět nelze.

Brno nedávno otevřelo podzemní garáže pod Janáčkovým divadlem. Další mají vzniknout ve Veselé ulici. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vášnivá debata za zavřenými dveřmi se v pátek dopoledne strhla v sále radnice Brno-střed. Projednával se tam projekt podzemních garáží mezi ulicemi Veselá a Besední, nad nimiž možná někdy v budoucnu vyroste Janáčkovo kulturní centrum.

Proto také Brno, respektive jeho akciová společnost Brněnské komunikace jako investor stavby, nazývá garáže první etapou centra. Jenže na stavbu jeho koncertní nadzemní části nejsou peníze. Jak už MF DNES popsala, garáže tak mohou být to jediné, co se nyní postaví.

"Garáže budeme stavět tak univerzálně, aby na nich mohl sál vyrůst později. A pokud ne sál, tak jiná stavba," vysvětluje šéf Brněnských komunikací Petr Kratochvíl.

Protestuje i bývalý rektor VUT

Lidé z okolních domů, kterých se stavba dotkne, ovšem upozorňují na řadu problematických okolností projektu. Poslanec a bývalý rektor VUT v Brně Karel Rais (ANO), který má v domě sousedícím s budoucími garážemi byt, například upozorňuje, že územní povolení pro stavbu vydal úřad nezákonně.

"Projektant totiž počítá s tím, že jde o zástavbu proluky. Dle platných norem ale jde o dostavbu městského bloku. A v takovém případě se například jinak vyhodnocuje zastínění okolních budov," vysvětluje Rais.

Kvůli tomu také územní povolení zpochybnil na magistrátu. Pokud by kvůli tomu magistrát územní rozhodnutí opravdu zrušil, nemůže úřad vydat stavební povolení. Zatím ale magistrát nerozhodl. A stavební úřad má tedy nyní běžnou šedesátidenní lhůtu na vyřízení námitek, které zazněly v pátek.

"Je evidentní, že je velký tlak na zahájení velké stavební zakázky ještě před volbami, kdy vše může ovlivnit stávající vedení města," kritizuje například advokát Dalibor Lorenc z dalšího domu na Veselé ulici. A k jeho názoru se přidává i Rais.

Stavba přehradí podzemní potok, bojí se sousedé

Stavba navíc může být problematická i kvůli písčitému podloží a podzemnímu potoku, který místem protéká z Kraví hory směrem na náměstí Svobody a Kobližnou.

"Když tomuto proudu postaví do cesty přehradu, bude to zajisté dělat velké problémy kvůli spodní vodě," popisuje Karel Ellinger, který také bydlí v sousedním domě a který kromě jiného jako soudní znalec v oboru stavebnictví viděl i základy sousedního nedalekého hotelu International. 

Nespokojené obyvatele jednoho z domů přitom stavební úřad vyřadil ze seznamu účastníků řízení. Stavba se jejich domu prý nedotkne navzdory tomu, že osmnáct metrů dlouhé piloty ukotvující garáže v podloží povedou i pod ním. 

"To samozřejmě může ohrozit jeho statiku. Rozhodnutí o tom, že nejsme účastníky stavebního řízení, se proto pokoušíme zpochybnit," popisuje advokát Lorenc.

O tom, co na námitky lidí stavební úřad říká, nechtějí úředníci mluvit. "Jednání bylo neveřejné, tudíž to není možné sdělovat. Nyní běží lhůta na vypořádání připomínek," uvedl mluvčí radnice Brno-střed Roman Burián.

Plánovaná cena třípatrového podzemního parkoviště je přibližně dvě stě milionů korun, za něž vznikne 191 nových parkovacích míst. Stávajících devadesát míst na povrchovém parkovišti ale zanikne, oproti současnosti tak přibude jen stovka míst.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

VIDEO: Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu, poté zkusil utéct

Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu

V divokou honičku se minulý čtvrtek změnila policejní kontrola na Břeclavsku. Řidič před hlídkou začal zběsile ujíždět...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Totemy i sošky. V Brně vystavují předměty ze zemí, kudy cestovali H+Z

V brněnském Paláci šlechtičen se koná výstava Tamtamy času, která návštěvníky...

Nedávné sté narozeniny Miroslava Zikmunda si připomínají i v Brně. V Paláci šlechtičen cestovateli skládá hold výstava...

Najdete na iDNES.cz