Dluží státu miliony. I tak buduje podnikatel Zeman byznys s důchodci

  12:40aktualizováno  12:40
Firma Martina Zemana dluží státu dvacet milionů korun. Přesto ten samý podnikatel na jižní Moravě provozuje už dva domovy důchodců a od státu kasíruje příspěvky. A plánuje další zařízení, mělo by vzniknout v Rosicích u Brna.
Firma Martina Zemana chtěla školit jihomoravské pečovatele. Místo toho dluží státu miliony a skončila v konkurzu, Zeman však podniká dál. Ilustrační snímek

Firma Martina Zemana chtěla školit jihomoravské pečovatele. Místo toho dluží státu miliony a skončila v konkurzu, Zeman však podniká dál. Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Podnikatel Martin Zeman měl velkolepý plán. Přeškolit v kraji tisícovku nezaměstnaných na pečovatele. A na záměr za podivných okolností získal miliony korun dotací od jihomoravského úřadu práce.

Výsledek? Nesmyslný projekt stoplo až ministerstvo a ředitelka krajské pobočky úřadu práce Marie Cacková, která už mezitím "stihla" vyplatit podnikateli dvacet milionů korun, rezignovala.

Kam se miliony z firmy, která mezitím zkrachovala, ztratily, teď vyšetřuje policie a úřad práce je vymáhá zpět (více najdete zde).

Martin Zeman přesto podniká dále. Jeho další firma Seniorprojekt v kraji provozuje hned dva domovy důchodců. A jak nyní zjistila MF DNES, další zařízení má vzniknout v Rosicích u Brna.

V budově ale sídlí penzion pro matky s dětmi či sociálně slabé místního družstva Profes. Majitel budovy, kterým je Svaz českých a moravských výrobních družstev (SČMVD), tak dal nájemci výpověď. Důvod? Prý neplacení nájmu.

Sociálně slabým nájemníkům vypnuli proud

"Už jsme se smířili s tím, že firma končí. Ale že bude padesát lidí bez střechy nad hlavou kvůli takovému pochybnému záměru, to nemůžu přenést přes srdce. Bydlí tu i lidé, kteří přišli o práci, zadlužené matky s dětmi," popsala předsedkyně družstva Věra Šmídová.

Přiznává, že u majitele budovy má družstvo starý dluh více než milion. "Snažili jsme se dohodnout na splátkovém kalendáři. Výpověď jsme ale nedostali kvůli starému dluhu, ale kvůli dalším účelovým nedoplatkům, které byly uměle vyvolané. Nevěděli jsme, proč je na nás takový tlak. Teď už je nám to jasné," dodala Šmídová.

V budově je podle jejího majitele družstvo nyní protiprávně. "Nelze zvyšovat bezprecedentně dluh a to, že se Profes zaštiťuje sociálními byty a svými podnájemníky, vnímáme jako velmi účelové a neslušné," konstatovala ředitelka majetkového odboru SČMVD Zdeňka Šopová.

Zemana se MF DNES i přes opakované pokusy kontaktovat nepodařilo. Podle Šopové má v budově bývalého internátu, kde je celkem na tři stovky lůžek, zatím pronajatá dvě patra. Šopová ale připouští, že s ním jednala o zřízení domova důchodců.

V penzionu zatím bydlí s dvanáctiletým synem i zadlužená žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. "Tohle bydlení mě vyloženě zachránilo před Vánocemi. Jsem tu pátý měsíc. Máme všichni strach. Když se budu muset vystěhovat, dítě skončí v dětském domově, sama budu spát někde po známých," popsala. Na chodbě vídá letáky, které avizují, že v budově bydlí nelegálně a věci jí budou vystěhovány do skladu.

SČMVD také vypnulo v budově elektřinu, než to soud zakázal předběžným opatřením. "Elektřinu jsme vypnuli proto, aby se ještě dále nezvyšoval celkový dluh Profesu," dodala Šopová. Navzdory soudnímu příkazu v sedmipatrové budově přesto doteď nefungují výtahy. SČMVD je ze dne na den vypnul - podle Šopové kvůli špatnému technickému stavu.

"Penzion jsme částečně využívali k ubytování sociálně slabších rodin, které neměly kam jít. Spolupráce byla dobrá. Sociální odbor ale teď postupně našel lidem ubytování mimo Rosice. Z města se jim příliš nechtělo, ale co se dá dělat," uvedl starosta Rosic Jaroslav Světlík (TOP 09).

Po zmizelých milionech pátrá policie

Jihomoravští policisté se mezitím snaží zjistit, kam ze Zemanovy původní firmy Místní sociální služby zmizely miliony, které dostala mimo jiné na výplaty. Ty bývalým zaměstnancům Zeman dodnes dluží.

"Případ stále vyšetřujeme. Vzhledem k velkému množství materiálů ale nejde říci, kdy bude mít záležitost nějaké výsledky," dodala jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová.

V dozorčí radě MSS přitom paradoxně ještě nedávno seděla i nynější ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD), která je nejvyšší nadřízenou úřadu práce (podrobnosti čtěte zde).

"Řešení tohoto problému musí probíhat transparentně a podle všech pravidel mezi zakladatelem projektu Martinem Zemanem a úřadem práce. Nehodlám do toho nijak zasahovat," dušovala se Marksová Tominová v lednu poté, co MF DNES na střet zájmů političky upozornila.

Dnes už ve firmě podle obchodního rejstříku nefiguruje.

"Pokud vím, firma je v konkurzu a úřad práce postupuje podle zákona. Výsledek nelze předjímat, a to ani z časového hlediska. Jinak mě osobně jako bývalou členku správní rady nikdo nekontaktoval," uvedla nyní ministryně na dotaz, zda jejímu resortu Zeman někdy dlužné miliony vrátí.

Stát přesto paradoxně vyplácí Martinu Zemanovi další peníze - příspěvky na péči o důchodce, kteří žijí v už fungujících domovech jeho firmy Seniorprojekt v Jevišovce a Vranovicích. Měsíčně jde až o 12 tisíc korun za osobu.

Nejčtenější

Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

Drop velký

Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Další z rubriky

Výzdoba v jeskyni na Mikulovsku je unikátní. Připomíná třpytivé korály

Jiří Kolařík stál u znovuzpřístupnění jeskyně Na Turoldu a dnes vede její...

Složitý sedmipatrový labyrint chodeb, síní a dómů tvoří jeskyni Na Turoldu na okraji Mikulova. Právě ona dala jméno...

Chovatelka nechala psy v rozpáleném autě. Jeden z nich přehřátí nepřežil

Chovatelka nechala psy v rozpáleném autě. Jeden z nich nepřežil

Dva psi doplatili na to, že je jejich majitelka o víkendu zamkla v černém autě, které stálo na přímém slunci. Jeden z...

Brňan měl v těle smrtelnou dávku alkoholu, nadýchal 5,5 promile

Opilec měl lehká zranění, záchranáři ho převezli do Úrazové nemocnice.

Apatického muže polehávajícího na chodníku u nákupního centra v Bednaříkově ulici v brněnské části Líšeň si v sobotu...

Najdete na iDNES.cz