Soukromé firmě Lords, na kterou byl napojen přes anonymní akcie na majitele, Svoboda podle televize zařídil výhodné podmínky při koupi městských pozemků na stavbu luxusního bytového domu Nové Semilasso v Brně-Králově Poli.
V bytovém komplexu, kde se za metr čtvereční bytu platilo až 65 tisíc korun, následně jeho manželka výhodně koupila byt. A nejen to. Ve firmě, která nyní luxusní dům za dvě stě milionů korun zprostředkovaně vlastní, má podle televize senátorova rodina nadále podíl.
Informace o napojení Richarda Svobody na firmu, která Nové Semilasso stavěla, potvrdila v pořadu Na vlastní oči bývalá členka představenstva firmy Věra Křížová. Podle ní byl Svoboda jedním z lidí, kteří byli v roce 2001 u vzniku firmy.
V obchodním rejstříku se však jeho jméno neobjevuje, vliv na firmu si totiž udržoval díky akciím na majitele.
"S jídlem roste chuť a moc se mlaská"
Jenže zatímco zpočátku se podle svědectví Křížové držel Svoboda spíše v pozadí, později začal veřejně vystupovat jako jeden z majitelů Nového Semilassa.
Nové SemilassoLukrativní pozemky v Králově Poli prodalo Brno v roce 2005 soukromé firmě Lords za 2060 korun za metr čtvereční. Firma zde poté postavila luxusní bytový dům Nové Semilasso, kde je dvaačtyřicet bytů. Metr čtvereční se v domě prodával i za 65 tisíc korun. Komplex za 200 milionů korun se otvíral v roce 2009, na jeho střeše je bazén a vířivky, uvnitř například anglický klub. |
"S jídlem roste chuť a když někdo začne mlaskat tak, že je to slyšet z Brna až na Barrandov, tak ať se pak nediví, že se na to přijde," komentovala Svobodovo chování v reportáži Křížová, která se s firmou Lords rozešla ve zlém.
To, že bývalý brněnský primátor vystupoval jako majitel Nového Semilassa, potvrzují v reportáži i další svědkové. A o dobrém vztahu s firmou Lords svědčí i to, že právě tato firma platila podle TV Nova část rekonstrukce Svobodova soukromého domu v Králově Poli.
"Někdo to mohl interpretovat tak, že jednám jako majitel firmy. Ale to jsem jen pomáhal manželce," vysvětluje Svoboda.
Chvíli před tím ale na kameru tvrdil, že on ani nikdo z jeho rodiny s firmou Lords nikdy nic společného neměl. "Moje manželka si v domě posléze koupila byt za jeden a půl milionu korun, protože v té společnosti zadarmo pracovala a dávala ji do pořádku po paní Křížové," upřesňuje následně politik své vysvětlení.
"Je to lež, žádnou roli jsem ve firmě nehrál," tvrdí Svoboda
Firmě Lords přitom zřejmě bývalý primátor pomohl už v době, kdy jí město v roce 2005 prodalo potřebný pozemek. Za metr čtvereční totiž tehdy Brno požadovalo 2060 korun, přestože v cenové mapě města má pozemek o třetinu vyšší cenu a podle několika realitních makléřů se mohl prodat dokonce pětkrát dráž.
Richard SvobodaVlivný politik ODS je nyní senátorem a předsedou senátorského klubu této strany. V letošních volbách post senátora obhajuje. Kromě toho je také členem grémia ODS a chtěl kandidovat na jihomoravského hejtmana, strana ho však nepodpořila. Primátorem Brna byl od října 2004 do listopadu 2006. V této době město například kontroverzní směnou získalo pasáž Jalta či opravilo náměstí Svobody. Dříve byl také zastupitelem v Brně-Králově Poli - tedy městské části, kde stojí bytový dům Nové Semilasso. |
"Je lež, že je to smlouva výhodná pro Lords. Prokažte to. To je cena, kterou si řeklo Brno, já jsem v tom žádnou roli nesehrál," hájí se Svoboda, který je jako tehdejší primátor pod smlouvou podepsaný.
"Jsem si jistý, že když se o prodeji hlasovalo, nic o vztahu Richarda Svobody k této firmě nezaznělo. Dovodil jsem si to však v poslední době v souvislosti s třenicemi, které jsou na úrovni radnice Králova Pole kvůli parkování v okolí tohoto domu," vzpomíná na podmínky prodeje bývalý opoziční zastupitel a současný náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil (ČSSD).
V každém případě nyní v kontroverzním domě bydlí Svobodova dcera s přítelem a jeden z jeho senátorských asistentů. Druhý z nich tam vede kavárnu.
A manželka Eva Svobodová tam nejen vlastní levně koupený byt, ale figuruje i ve firmě Ewa Wessik, která má opět neprůhlednou vlastnickou strukturu a na kterou nyní údajně přešel majetek původního investora.