Sanitní aplikační vůz je speciální zařízení, do kterého si lidé užívající drogy mohou látku přinést a pod dohledem odborného personálu a zdravotníka si svoji dávku dopřát. Injekční stříkačku a další potřebný materiál dostane zdarma. Informace společnosti Podané ruce mluví o tom, že takových zařízení úspěšně funguje zhruba stovka ve třinácti zemích Evropy a také v Austrálii, v Indii, v Kanadě či ve Spojených státech.
Brněnskou čtvrť okupují narkomani, stříkačky se válejí v parku i u škol |
Od září má takovou službu jako první v České republice i Brno. Za přísných podmínek vyplnění osobních údajů a souhlasu s pravidly služby (jednou z nich je zkušenost s injekční aplikací) mohou zájemci navštívit vůz zaparkovaný v Plynárenské ulici denně mezi 16 a 18 hodinou. V budoucnu by společnost Podané ruce chtěla jeho provoz rozšířit na čtyři až šest hodin denně a případně ho instalovat do dalších městských částí.
Čtyřnásobný nárůstBrno aktuálně eviduje zhruba 2 200 lidí, které pravidelně a většinou injekčně užívají pervitin či opioidy. Od roku 2016 vzrostl počet nalezených použitých stříkaček na veřejnosti z 1 061 kusů na 4 086 kusů v roce 2022. |
Finančně projekt podporují Úřad vlády ČR a Rada vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí, společnost Gilead a nadace WEEPI. Pořizovací náklady programu včetně nákupu speciální sanitky přesahují milion korun, měsíční provoz pak vyjde zhruba na 150 tisíc.
Od letošního 19. září vůz navštívilo sedm uživatelů drog, kteří si na místě dávku aplikovali. Další návštěvníci se přišli seznámit s jeho chodem.
„Mimo jiné musí být dodržován veřejný pořádek a jak v aplikační místnosti, tak v jejím okolí panuje přísný zákaz prodeje a nákupu návykových látek,“ popsal pravidla návštěvy ředitel Společnosti Podané ruce pro výzkum a inovace Viktor Mravčík. Je zakázaná jakákoliv asistence při aplikaci drogy nebo předávání drog mezi klienty v blízkosti vozu.
Umístění speciální sanitky v Plynárenské ulici není náhodné. Největší problém s užíváním drog na veřejnosti a odhazováním použitých stříkaček ve veřejném prostoru registrují městské části Brno-Střed a Brno-Sever, zejména ulice Bratislavská, Cejl a Francouzská. Ty jsou od Plynárenské ulice nadosah.
„Dlouhodobě se potýkáme s velkým problémem aplikace drog v ulicích. V některých oblastech městské části bylo posbíráno od počátku letošního roku skoro tři tisíce stříkaček s jehlami. A jsou lokality a veřejné prostory městské části, kde se lidé necítí bezpečně a kam ani nechtějí chodit,“ uvedl starosta městské části Brno-sever Martin Maleček.
Hlavním cílem projektu je předcházení smrtelným předávkováním a snižování rizika přenosu infekčních onemocnění, jako jsou HIV nebo infekční hepatitida. Projekt se také zasazuje o zmírňování dopadů užívání drog na veřejnosti a omezování výskytu pohozených injekčních stříkaček ve veřejném prostoru. „Máme k dispozici dost vědeckých důkazů, které ukazují, že aplikační místnosti pomáhají zlepšit zdraví a sociální situaci klientů a pozitivně působí na úrovni komunity i celé společnosti,“ sdělil ředitel společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil.