Jihomoravské firmy budou přidávat, ale méně než v loňském roce

  7:02aktualizováno  7:02
Na více peněz na výplatní pásce po Novém roce se můžou těšit zaměstnanci z jihomoravských firem. Řada oslovených společností hodlá dál zvyšovat mzdy. Výjimkou je zřejmě pouze brněnský Zetor, který v prosinci oznámil, že propustí do letošního března 260 lidí, což je zhruba 40 procent ze současného počtu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Legendární podnik se do potíží dostal kvůli nutným investicím do nových technologií. Ty jsou potřeba kvůli přísnějším normám, které stroje prodražují a ceny pak odrazují zákazníky.

Zda se ale navíc sníží i mzdy zaměstnancům, kteří ve firmě zůstanou, zatím není jisté. Původní zprávu, že se vedle propouštění plánuje i plošné snižování mezd, vedení firmy sice odmítlo, nová kolektivní smlouva však dosud není uzavřená a ta původní byla prodloužena do konce března. „Stále jednáme. Novou smlouvu je potřeba dopracovat právě ve mzdové části,“ sdělil šéf odborů v Zetoru Alois Kazelle. Podle něj by bylo nesmyslné snižovat mzdy, když jiné firmy přidávají a hledají nové lidi, a to i v podobném průmyslovém odvětví, kde působí Zetor.

Velkou investici letos v březnu například dokončí firma Lisi Automotive vyrábějící brzdové vodicí čepy a vytvoří pracovní místa pro čtyřicet lidí. O stejný počet se rozšíří i firma Stoba, jejíž výrobky lze také najít v automobilkách. Podle ředitele Petra Koutného plánují i přidávat, nicméně nepůjde o plošný růst mezd, ale individuální.

Že by i tyto firmy, které jsou dodavateli automobilek, postihly kvůli zpřísňujícím se normám v blízké době problémy, jako má Zetor, si šéf jihomoravské pobočky Hospodářské komory ČR Tomáš Psota nemyslí. „Tlak je sice na celé odvětví, ale u dodavatelů to rychlý efekt mít nebude,“ sdělil.

Při pohledu na jihomoravskou ekonomiku a místní firmy očekává podobný vývoj mezd jako loni, tedy růst. „Situace na trhu práce, další navyšování minimální mzdy a s ní související minimální zaručené mzdy ve všech skupinách povedou na jihu Moravy k dalšímu zvyšování platů,“ prohlásil Psota.

Ekonomika zřejmě zpomalí

Nicméně přidávání už nebude tak výrazné jako loni. Zaměstnavatelé jsou podle něj připraveni přidávat, avšak mnoho z nich vyčkává a chystá se reagovat až v průběhu roku na základě aktuálního vývoje. Mluví se totiž o tom, že ekonomika již dosáhla svého vrcholu a teď bude následovat postupné zpomalení. Na to reagují i oslovené firmy z jihu Moravy, které po loňském enormním přidávání většinou zvyšují mzdy o částku kolem čtyř až šesti procent.

Mzdy loni razantně stouply například ve firmě Elis, která má na jihu Moravy dvě průmyslové prádelny a zaměstnává v nich 160 lidí. Loňský nárůst mezd činil u některých míst i 15 procent. „Tento rok dál plánujeme zvyšovat. Pro dělnické i administrativní pozice to bude v průměru čtyři až pět procent,“ nastínila ředitelka firmy Jana Puškáčová. Podobnou zkušenost měli i ve Strojírně Oslavany. „Loni jsme reagovali na kritický stav na trhu pracovních sil navýšením mezd o více než 14 procent. Letos plánujeme v průměru zvyšovat o pět až šest procent,“ popsala Alena Kubasová, šéfka podniku, v němž si 190 zaměstnanců v průměru vydělá necelých 28 tisíc.

Sedm procent k současné průměrné mzdě 25 tisíc korun přidají v Kordárně ve Velké nad Veličkou, v průměru o čtyři procenta pak porostou mzdy v brněnské i drásovské pobočce firmy Siemens. „V Brně porostou minimálně o 2,5 procenta,“ doplnila mluvčí společnosti Mariana Kellerová.

Mzdy nezvyšují jen výrobní firmy, ale i společnosti pohybující se v oblasti IT, kde jsou platy vysoce nadprůměrné. Příkladem je i brněnská firma Y Soft, kde zaměstnanci berou v průměru kolem 60 tisíc korun. Další peníze k tomu ještě dostávají v odměnách a bonusech. „V minulých letech, kdy firma i trh značně rostly, se mzdy navyšovaly plošně dvakrát za rok, vždy zhruba o čtyři procenta. Tento rok počítáme s podobným tempem růstu,“ poznamenal HR ředitel firmy Jaroslav Bělehrad.

Přidáno dostanou i řidiči

Ještě více než loni však přidá svým zaměstnancům břeclavská Fosfa. Loni lidé na dělnických pozicích dostali navíc zhruba osm procent, letos to bude 10. Průměrná mzda ve firmě je 36 tisíc, u dělnických profesí o devět méně.

Není zatím jasné, kolik dostanou přidáno v brněnském dopravním podniku, kde pracuje 2 600 lidí a poslední vyjednávání o mzdách byla velmi bouřlivá. Město pak muselo na zvýšení mezd uvolnit z rozpočtu 120 milionů korun. „Nedokážu zatím říct, kolik přidáme, od města jsme ovšem peníze na zvýšení mezd nedostali. Jednání by však ani tak neměla být vypjatá,“ dodal generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Vůbec největším zaměstnavatelem v Jihomoravském kraji je Fakultní nemocnice Brno. Jejích zhruba 5 800 zaměstnanců bere platy dané státními tabulkami. Podle informací z ministerstva zdravotnictví například absolventi medicíny nastupující do fakultní nemocnice v Bohunicích dostanou o 2 500 korun více. Dnes přitom berou zhruba 30 tisíc. Výrazněji stát přidá zdravotním sestrám – v průměru sedm tisíc korun, což je nárůst o 22 procent.

Autor:

Nejčtenější

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hokejové Brno hlásí posilu, přivábilo zkušeného obránce Michálka

Obránce Zbyněk Michálek při tréninku českých hokejistů  v Praze před Channel...

Hokejisty Komety Brno posílil šestatřicetiletý obránce Zbyněk Michálek. Dlouholetý hráč NHL a držitel dvou medailí z...

Brno otevře na dolním nádraží další čekárnu, vytvoří ji osm kontejnerů

Novou čekárnu na brněnském dolním nádraží má tvořit osm mobilních kontejnerů.

Okolí dolního vlakového nádraží v Brně, které nyní používají tisíce lidí denně kvůli roční výluce hlavního nádraží,...

Brzký konec elegána. Ale splnil jsem si všechno, tvrdí Holek

Mario Holek

Z Brna, které jej před jedenácti lety vystřelilo do fotbalového světa, to Mario Holek dotáhl až do národního týmu. Ve...

Další z rubriky

Otisky prstů jdou napodobit snadno, těžší je to u sítnice, popisuje expert

Umělé prsty s falešnými otisky pomáhají expertům jako Martin Drahanský...

Když zjišťujeme, zda se dá snímač otisků či přístroj na rozpoznávání obličeje oklamat, musíme přemýšlet jako zločinci,...

Profíkům jsme vyfoukli objev století, vzpomíná průzkumník Amatérské jeskyně

Mezi dvanáctkou amatérských speleologů, kteří v roce 1969 objevili Amatérskou...

Uplynulo přesně 50 let od okamžiku, kdy se skupina dvanácti amatérských speleologů prokopala v Moravském krasu do...

Kuřim nabobtná o třetinu, developer musí postavit také školku

V nové čtvrti Kuřimi má najít bydlení téměř 3 500 lidí. První práce developer...

Díky nové čtvrti vzroste počet obyvatel v Kuřimi o třetinu. V dojezdové vzdálenosti od Brna vznikne tisícovka bytů a...

Najdete na iDNES.cz