Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. května 2022 Maxmilián, Maxim

Vše pod jednou střechou, v Brně znovu ožívá plán na spojení nemocnic

  12:07
V Brně se znovu uvažuje o sloučení Nemocnice Milosrdných bratří a úrazové nemocnice. Lékaři by se tak o pacienty s různými zdravotními problémy postarali pod jednou střechou velké městské nemocnice.

V Brně se znovu vracejí k plánu spojit Nemocnici Milosrdných bratří s úrazovou nemocnicí, která sídlí nedaleko. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Před dvěma týdny bez udání důvodu rezignoval ředitel Nemocnice Milosrdných bratří v Brně Josef Drbal (TOP 09), který ji za devět let svého působení vyvedl z červených čísel.

Město nyní hledá jeho nástupce a radní dnes projednají vyhlášení výběrového řízení na nového ředitele, který má přijít s plány do budoucna.

V souvislosti s tím mezi zdravotnickými odborníky a politiky opět ožívá myšlenka na zřízení velké městské nemocnice, která má podle plánů vzniknout sloučením Milosrdných bratří v Polní ulici s úrazovou nemocnicí na Ponávce, jež jsou od sebe vzdálené jen necelé čtyři kilometry. Pacienti s úrazy či kardiologickými problémy by tak časem mohli chodit do jednoho společného zařízení.

Stejně uvažuje i Drbal, který zůstává poradcem hejtmana pro zdravotnictví. A právě na kraji nyní dokončili strategický dokument, jenž určuje, jakým směrem se má ubírat péče o pacienty na jižní Moravě.

„Musíme najít citlivé řešení, abychom do budoucna vytvořili model zajišťující efektivní fungování městských nemocnic, který zaručí kvalitu péče a bude mít pozitivní dopad i na frekvenci vyšetření. Kdybychom v Brně neměli ani jednu nemocnici, asi bychom uvažovali, jak ji zřídit. Pokud ale máme takových zařízení více, logicky naopak musíme řešit, jak zefektivnit provozy, aby se vzájemně nedublovaly,“ tvrdí Drbal, který se nově stal ředitelem Hospice sv. Alžběty v Brně.

Je to nejlepší i pro pacienty, je přesvědčen poslanec

V praxi to může vypadat například tak, že se v první fázi obě zařízení spojí administrativně a v následujících letech se sestěhují do jednoho z areálů, který se rozšíří.

„Z dlouhodobého hlediska je ideální vytvořit jeden zdravotnický komplex. Aby byl jeden člověk na rentgen, druhý v laboratoři a vše fungovalo pod jednou střechou. To je nejlepší i pro pacienty, kteří dostanou péči v jednom zařízení,“ souhlasí s Drbalem i jeho stranický kolega a poslanec Vlastimil Válek, který je zároveň náměstkem ředitele Fakultní nemocnice Brno.

Brněnské zdravotnictví má už přes tři roky na starost náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Na dotaz MF DNES, zda sloučení obou nemocnic figuruje v plánech města, odmítl přímo odpovědět. „Teď řešíme nového ředitele. Až budeme řešit brněnské zdravotnictví, tak to zavčas řeknu a dozvíte se to,“ reagoval stroze Hladík.

Nicméně další náměstek primátorky Robert Kerndl (ODS) přiznal, že vedení Brna se situací v městských nemocnicích zabývá a sloučení je jednou z možných variant.

„Vytvoření jednoho velkého zdravotnického zařízení si do budoucna dokážu představit. Je to jeden z možných modelů. Abychom však k něčemu podobnému mohli opravdu přistoupit, musíme mít dostatek podkladů, například podrobnou ekonomickou analýzu,“ podotkl Kerndl.

Řád ladí s městem smlouvu

O sloučení městských nemocnic se přitom v Brně mluví dlouho. Když před čtyřmi lety „oprášenou“ úvahu prezentoval tehdejší náměstek primátora Matěj Hollan (Žít Brno), proti plánu se postavil řád sv. Jana z Boha, který městu pronajímá pozemky pod Nemocnicí Milosrdných bratří v Polní ulici i její budovy.

Zástupcům řádu se nelíbilo propojení s dlouhodobě zadluženou úrazovou nemocnicí, ale také fakt, že Hollan s nimi o možné fúzi nejednal a rovnou svůj záměr zveřejnil. Dokonce kvůli tomu uvažovali, že po uplynutí nájemní smlouvy s městem bude řád nemocnici provozovat sám.

To se však nestane. Spory totiž urovnal bývalý primátor Petr Vokřál (ANO), který sloučení nemocnic považoval za vhodnou variantu. V roce 2017 tak vyjednal prodloužení nájmu s tím, že na oplátku město postaví řádu v areálu nemocnice za 300 milionů korun novou léčebnu pro dlouhodobě nemocné se stovkou míst.

„Léčebnu budeme provozovat sami, chod nemocnice zůstane v rukou města. Aktuálně ladíme novou dlouhodobou smlouvu na pronájem areálu i budov, kterou bychom měli podepsat na podzim. Pokud se Brno rozhodne nemocnice spojit, rozhodně chceme vidět nějakou koncepci,“ prohlásil provinční delegát řádu Martin Macek, který dříve sloučení striktně odmítal.

  • Nejčtenější

Kolemjdoucí našel v brněnském lese mrtvou dvacetiletou ženu

Téměř tři měsíce pohřešovanou dvacetiletou ženu z Brna našel kolemjdoucí mrtvou v lese mezi brněnskými Pisárkami a...

Archeologové našli pod silnicí stovky koster, kruhové objezdy musejí počkat

Zhruba stovku hrobů odkryli archeologové při průzkumu pod silnicí, který předcházel stavbě kruhových křižovatek ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z pískovny vznikne největší brněnský park, připomene těžební krajinu

Areál pískovny v brněnských Černovicích protkaný stezkami bude dvakrát větší než Lužánky. Vznikat má postupně několik...

Je ta socha bronzová, nebo živá? Performeři nadchli návštěvníky Slavkova

Přes třicet živých soch, tedy umělců nabarvených speciální barvou tak, že působí jako socha, nadchlo návštěvníky...

Bitva o národní park u soutoku. Vláda couvá, mohutné duby zatím trpí suchem

Premium Unikátním lužním lesům kolem Dyje a Moravy na Břeclavsku hrozí zánik. Třináct tisíc lidí proto v petici žádá okamžitou...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Soláry do sadů i vinohradů. Agrovoltaika je příležitostí pro soběstačnost

Přímo nad řádky vinohradů by za pár let mohly ve velkém stát úzké pásy fotovoltaických panelů. Alespoň tak si to...

Brno láká návštěvníky festivalovou šňůrou, zacílí i na zdravotní turisty

Brno chce v létě přitáhnout turisty do města permanentní festivalovou šňůrou. Vrchol nastane třetí červencový víkend,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Komáří kalamita nehrozí, kvůli vyschlým tůním se nemají kde množit

Možná jedinou pozitivní zprávou související se současným suchem je, že jižní Moravu netrápí komáři. V lužních lesích...

Po půlstoletí se v Podyjí zabydlel sysel, za měsíc se očekávají mláďata

Dobrou zprávu potvrdil letošní jarní monitoring, který v Národním parku Podyjí pravidelně provádí Agentura ochrany...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....