Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Z pískovny vznikne největší brněnský park, připomene těžební krajinu

  6:21
Areál pískovny v brněnských Černovicích protkaný stezkami bude dvakrát větší než Lužánky. Vznikat má postupně několik desetiletí. Vítězný návrh počítá s amfiteátrem i ptačí rezervací.

Reliéf po těžbě jako na brněnských Hádech, různé prohlubně a naopak kopce s unikátními výhledy na Brno budou postupně v příštích letech vznikat v místě černovické pískovny.

Tento nový park protkaný pěšinami a cyklostezkami nabídne víc než dvojnásobnou rozlohu proti dnešním Lužánkám, jež dosud ve velikosti drží první místo.

O budoucí podobu pískovny, ve které se dnes stále těží, mezi sebou od začátku roku soutěžili krajinářští architekti. Jako vítěze nakonec odborná porota nedávno vybrala tým pod vedením architekta Radka Prokeše.

Nynější pískovna v Černovicích se má během příštích desetiletí proměnit v největší park Brna.

„Výjimečná je snaha o propojení přírodních procesů a hodnot s fenoménem těžební krajiny. Navržené úpravy terénu umožní vnímání prostoru v detailu pískovny i neobvyklé pohledy na celé město. Zároveň autorský tým nabízí alternativní postupy dotěžení, což dále pomůže s postupným vznikem nového parku,“ ocenil vítězný návrh městský architekt Michal Sedláček, jenž byl členem odborné poroty a jehož kancelář soutěž organizovala.

Autoři tak nepočítají s tím, že by se po vytěžení lom znovu zcela zavezl a srovnal do původní úrovně. Tým architektů si naopak kladl za cíl zdůraznit, jak se krajina i zásahem člověka měnila, tím, že ponechal odhalenou pískovcovou stěnu. Jak doplnil Sedláček, architekti „autenticky pracují s terénem i přírodním bohatstvím“.

Bez zavážky nebudou peníze

Aby se tímto směrem mohlo postupovat, musí se ale nejdříve změnit rekultivační plán pocházející z 80. let, což bude znamenat, že pískovna přijde o část tržeb. I za uložení zeminy se totiž platí, a pokud tak do lomu nebudou jezdit auta s hlínou, peníze na účet přicházet nebudou.

Vedení brněnských Černovic, které pískovnu provozují a mají díky ní zisky do rozpočtu, se tak plán příliš nezamlouvá. Ostatně místní starostka Petra Quittová (STAN), která v porotě seděla také, hlasovala pro jiný návrh. „Musíme myslet i na fungování naší společnosti,“ poznamenala.

Náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) s ní proto o celé záležitosti jednal a nakonec se dohodli na kompromisu, respektive vedení Brna akceptovalo podmínky městské části, aby se zavezla i část, která podle vítězného návrhu neměla, nebo aby park respektoval i hranici zeleně v územním plánu a nezasahoval do částí určených pro výstavbu.

„V navazujících jednáních s architekty budeme požadovat výpočet, s jakým množstvím zeminy se počítá, protože v části jsou sice ponechané prohlubně, ale jinde jsou menší vyvýšená navezená místa. Chceme vědět, jak se to liší oproti původnímu plánu rekultivace. O tomto tak ještě budeme diskutovat,“ vysvětlil Hladík.

Myslel tím i pískovcovou stěnu na severu celého dotčeného území, která podle něj nakonec nemusí mít takové rozměry, jak teď navrhli architekti.

Nynější pískovna v Černovicích se má během příštích desetiletí proměnit v...

Nedaleko od ní by pak mělo vyrůst centrum pro setkávání a venkovní hry. Za pomoci navezených pískových dun tady vznikne neformální dětské hřiště. Dále se počítá s amfiteátrem, grilovacím pláckem nebo je tady navržený dokonce třešňový sad. Na východní straně je pak v plánu sportovní areál.

To je však dnes spíš věc vzdálené budoucnosti, protože těžit se v této severní lokalitě bude ještě desítky let. Proměna pískovny na park tak bude dlouhodobá a rozdělená na řadu etap. V té první se počítá s proměnou jižní části, kde už se dnes netěží a kde by měla vzniknout ptačí rezervace. Bude hned v sousedství stávajícího recyklačního centra, které ji zároveň oddělí od nedaleké dálnice. „Tato část by mohla být realizována v horizontu tří až čtyř let,“ prohlásil náměstek.

Hodně pozemků patří soukromníkům

Stavební zásah v této první etapě podle Hladíka nebude nijak velký, spíš ho nazval decentním. „Příroda zůstane, jak tam dnes je. Vzniknou nové pěšinky, které propojí jednotlivé městské části, a dále jsou v plánu i různé pozorovatelny,“ přiblížil náměstek výhled na nejbližší roky.

Ptačí rezervaci, o niž by se podle něj staral ornitologický spolek, pak připodobnil k Lamacentru u brněnského lomu Hády.

Zda se prvních proměn pískovny lidé dočkají v Hladíkem avizovaném termínu, ovšem závisí i na tom, zda se městu podaří zcelit pozemky. Nemálo parcel je totiž v rukou soukromníků, a to právě i v oblasti plánované ptačí rezervace.

Odborná porota pro budoucí podobu černovického parku v Brně vybrala návrh...

„Minulý týden jsem měl zrovna schůzku a na majetkoprávním vypořádání se dnes opravdu intenzivně pracuje. To bych ještě před měsícem neřekl,“ popsal předseda spolku vlastníků pozemků v pískovně Lukáš Málek. I pro soukromníky je zásadní, aby se dodržely podmínky, které si stanovily Černovice.

Park totiž nebude v celé ploše, v návrhu má spíš podobu jakési hokejky. Na východní straně, ale i částečně uprostřed totiž návrh nového územního plánu počítá s už zmiňovanou zástavbou. Na východě by se na druhou stranu silnice mohla rozšiřovat tamní průmyslová zóna, severně od ptačí rezervace jsou plochy určené pro komerci.

Zvlášť jejich zachování pro tento účel je důležité pro soukromé vlastníky. Taková parcela má totiž hned jinou cenu než „obyčejná“ zeleň.

Autor:
  • Nejčtenější

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Na Vyškovsku naboural autobus z Litvy, nevešel se pod most

V neděli dopoledne narazil do mostu v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku autobus z Litvy. Nikomu z 44 cestujících se nic...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mafiánské chování, hodnotí soudce kroky policie při vyšetřování politiků ODS

Premium Městský soud v Brně řeší maření vyšetřování politiků ODS, které se týká i ministra spravedlnosti Pavla Blažka....

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Radnici vadí rušná hospoda, její provozovatel si stěžuje na šikanu

Až ve fyzické napadení místního obyvatele údajně přerostl spor okolo hospody U Vodičků v brněnských Černých Polích....

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Na Vyškovsku naboural autobus z Litvy, nevešel se pod most

V neděli dopoledne narazil do mostu v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku autobus z Litvy. Nikomu z 44 cestujících se nic...

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Propojení brněnských nemocnic provází stížnosti, nejistota i strach

Propojení městských nemocnic v Brně silně pokulhává. Značná část zaměstnanců špitálu u Milosrdných bratří kritizuje...

Na čtyřech místech v Brně praskl vodovod, na vině může být i vedro

Dopravní komplikace způsobila série poruch vodovodních potrubí na několika místech Brna. Nejhorší byla situace v...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...