Neděle 20. června 2021, svátek má Květa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 20. června 2021 Květa

Vědkyně zkoumaly 200 let starou píseň o vraždě. Zjistily, že je pravdivá

  13:22
Na začátku je oslovil pěvecký soubor, jestli by šlo najít takzvané kramářské písně. Vědkyně z Vlastivědného muzea Kyjov se pustily do práce a narazily na 200 let starou skladbu o vraždě. Zjistily, že příběh o ženě, která manželovi rozťala hlavu, je pravdivý. Vznikl hraný dokument i výstava.

Historička Ester Vratislavská a etnografka Věra Colledani z Vlastivědného muzea Kyjov narazily na starou píseň o vraždě. Rozhodly se, že si informace zpívané na jarmarcích ověří. Vznikl tak hraný dokument i výstava. | foto: archiv Věry Colledani

Mohla žena na vesnici ukrývat mrtvolu svého manžela rok doma v komoře? A opravdu se zločin odehrál na jihu Moravy? Takové otázky hlodaly v badatelkách z Kyjova na Hodonínsku, když si prostudovaly kramářskou píseň Poslechněte mord ukrutný. A tak se pustily do detektivní práce, která je zavedla dvě století do minulosti.

Na samém začátku byla prosba pěveckého souboru o vyhledání kramářských písní pro jejich repertoár. O dva roky později je na světě doložené historické bádání, hraný dokument, kolekce moderních obrazů a také výstava, která mapuje kramářské písně jižní Moravy.

Historička Ester Vratislavská a etnografka Věra Colledani z Vlastivědného muzea Kyjov narazily na starou píseň o vraždě. Rozhodly se, že si informace zpívané na jarmarcích ověří. Vznikl tak hraný dokument i výstava.

Nic z toho by se však nestalo, kdyby historička Ester Vratislavská a etnografka Věra Colledani z Vlastivědného muzea Kyjov nenarazily na píseň o vraždě, jejíž hrůzný čin vyšel najevo až po roce. A nerozhodly se, že si informace zpívané na jarmarcích ověří.

„Jmenuje se Poslechněte mord ukrutný. Vypráví o pokrývači Viktorínovi Reichovi a jeho ženě Anně, kteří se po svatbě odstěhovali do Svatobořic na milotické panství. Jejich manželství nebylo šťastné, Anna měla milence. Osudného dne, 13. prosince 1818, se pohádali, on ji uhodil a ona mu potom pantokem (sekerou, pozn. red.) rozťala hlavu,“ líčí děj historička Vratislavská.

Podle písně pak Anna mrtvolu pohřbila v komoře a ostatním namluvila, že Viktorín odešel do Uher za prací. Peníze jí moc dlouho nevydržely, začala krást.

Název obce zaměnili zpěváci kvůli rýmu

„Právě to byla osudová chyba, protože při krádeži ji chytli a nakonec musela vše přiznat. Annu odvedli do Hradiště, kde pak čekala na útrpné právo. Ke konci písně Anna lituje toho, co udělala, Viktorína zpětně prosí o odpuštění,“ shrnuje Vratislavská.

Obě ženy zatoužily poznat pravdu a také to, jestli se příběh vůbec odehrál. Vyrazily pátrat po archivech, nejdřív byly neúspěšné, ale v Moravském zemském archivu v Brně se objevila první stopa.

„Bylo to povolení z roku 1804 pro Annu přestěhovat se z Kozlan do milotického panství. Kdežto v písni se zpívá Kozlovany, písničkáři si tak museli přidat slabiku, asi aby se jim to lépe rýmovalo. Potvrzuje se Viktorínovo povolání i že spolu žili patnáct let,“ vyjmenovala historička s tím, že mezi oběma snoubenci byl rozdíl devíti let.

I další prameny jako matriční zápisy či kriminální podací protokol z Uherského Hradiště potvrzovaly většinu obsahu písně. „Co se nám nepodařilo ověřit, je lítost Anny nad jejím činem. Protože výslech a samotný trest zaznamenány nejsou. Ale nejspíš skončila na šibenici. Také není zcela jasné, proč nepracovala,“ podotýká Colledani.

Ženy se vypravily i do Kozlan, kde našly potomky Annina rodu. „Její praprasynovec dokonce vede rodinnou kroniku, ale Annu ze záznamu vymazali,“ lituje Colledani.

Podle písně vznikl dokument

Jak se nořily do příběhu stále hlouběji, rozhodly se píseň zpracovat jako dokument. Ve strážnickém skanzenu i na zámku v Miloticích tak v dobových krojích zinscenovali s dalšími amatérskými herci celý příběh.

„Celá dvouletá práce pro nás měla ale i další rozměr. Já jsem se dozvěděla spoustu detailů ze života Jihomoravanů začátku 19. století. Třeba o zvyklostech oblékání. Kolegyně zase zjistila zajímavé okolnosti, které se týkaly poměrů na milotickém panství, případně to, kolik si pokrývač mohl tehdy vydělat. Viktorín si totiž v několika dopisech, které byly adresované hraběti, stěžoval na finanční nouzi,“ říká Colledani.

Ten a také pouťové zboží, svazky kramářských písní či hudební nástroje z jarmarků budou od pondělí 17. května k vidění na výstavě ve Vlastivědném muzeu Kyjov.

Badatelky nechaly 13. prosince 2019, tedy 200 let poté, co se na vraždu přišlo, odsloužit za Annu a její rodinu mši ve svatobořickém kostele. „Je to o nás nejenom příběh z tehdejší Černé kroniky, ale také svědectví o nešťastné lásce, osudu mladé ženy, kterou provdali za staršího a chudšího muže snad jenom proto, že se scházela se svým milým,“ shrnuje Vratislavská.

Obě badatelky už plánují, že se vydají po stopách dalších písní, třeba těch, v nichž se zpívá o povodních.

  • Nejčtenější

VIDEO: Aktivisté v Brně blokovali dopravu, jeden z nich se přilepil k silnici

Kuriózní událost řešili v Brně strážníci a hasiči, když aktivisté z hnutí Extinction Rebellion na několika místech...

Libuška už jako děvčátko skvěle recitovala, vzpomíná přítel Šafránkových

Své pověstné hnědé prstýnky měla Libuše Šafránková už jako malé děvčátko, když se dostala do společnosti ochotníků...

V Brně auto narazilo do lavičky, na které seděla žena. Zemřela na místě

K tragické nehodě došlo v sobotu dopoledne v Brně, kde auto vjelo na chodník. Narazilo do lavičky na zastávce, kde...

Válka s nutriemi. Roztomilí hlodavci byli atrakcí, teď obtěžují celé město

Premium Vypadá trochu jako bobr, trochu jako králík. Má však mnohem přívětivější výraz ve tváři. Rozhodně víc než přezdívku,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidiči vyhlížejí spojku na jihu Brna. Odkloní kamiony, místní ale dráždí

Dálniční propojku a rozšíření D2 na šest pruhů roky vyhlíží desetitíce řidičů. Podle odhadů Ředitelství silnic a dálnic...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Stíhač RAF Stehlík operoval na třech frontách, zemřel před třiceti lety

Stíhač Josef Stehlík se zapsal vysoko do hodnoticích tabulek Royal Air Force (RAF) a v jeho vojenské kariéře je několik...

Přežil pád letadla i věznění v Brémách. Zachránila ho stará fotka s knírem

Premium Přidal se k britským letcům Royal Air Force (RAF) a přežil pád vlastního letounu. Když se Karel Batelka dostal do...

Pašeráky zradilo, že vydávali řepu za brambory. Vezli za ní palety cigaret

Pašované cigarety za více než 38 milionů korun zabavili celníci na dálnici D2. Stovky kartonů byly ukryté za řepou....

Vychovají hudebníky pro Hollywood. V brněnské škole pro dýdžeje

Elektronická hudba se až donedávna nedala nikde studovat. Profesionální školu nově otevřeli v Brně. Mezi instruktory se...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR FRÉZKY A SOUSTRUHU i pro absolventy

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 43 000 Kč

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...