Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Vědkyně zkoumaly 200 let starou píseň o vraždě. Zjistily, že je pravdivá

  13:22
Na začátku je oslovil pěvecký soubor, jestli by šlo najít takzvané kramářské písně. Vědkyně z Vlastivědného muzea Kyjov se pustily do práce a narazily na 200 let starou skladbu o vraždě. Zjistily, že příběh o ženě, která manželovi rozťala hlavu, je pravdivý. Vznikl hraný dokument i výstava.

Historička Ester Vratislavská a etnografka Věra Colledani z Vlastivědného muzea Kyjov narazily na starou píseň o vraždě. Rozhodly se, že si informace zpívané na jarmarcích ověří. Vznikl tak hraný dokument i výstava. | foto: archiv Věry Colledani

Mohla žena na vesnici ukrývat mrtvolu svého manžela rok doma v komoře? A opravdu se zločin odehrál na jihu Moravy? Takové otázky hlodaly v badatelkách z Kyjova na Hodonínsku, když si prostudovaly kramářskou píseň Poslechněte mord ukrutný. A tak se pustily do detektivní práce, která je zavedla dvě století do minulosti.

Na samém začátku byla prosba pěveckého souboru o vyhledání kramářských písní pro jejich repertoár. O dva roky později je na světě doložené historické bádání, hraný dokument, kolekce moderních obrazů a také výstava, která mapuje kramářské písně jižní Moravy.

Historička Ester Vratislavská a etnografka Věra Colledani z Vlastivědného muzea Kyjov narazily na starou píseň o vraždě. Rozhodly se, že si informace zpívané na jarmarcích ověří. Vznikl tak hraný dokument i výstava.

Nic z toho by se však nestalo, kdyby historička Ester Vratislavská a etnografka Věra Colledani z Vlastivědného muzea Kyjov nenarazily na píseň o vraždě, jejíž hrůzný čin vyšel najevo až po roce. A nerozhodly se, že si informace zpívané na jarmarcích ověří.

„Jmenuje se Poslechněte mord ukrutný. Vypráví o pokrývači Viktorínovi Reichovi a jeho ženě Anně, kteří se po svatbě odstěhovali do Svatobořic na milotické panství. Jejich manželství nebylo šťastné, Anna měla milence. Osudného dne, 13. prosince 1818, se pohádali, on ji uhodil a ona mu potom pantokem (sekerou, pozn. red.) rozťala hlavu,“ líčí děj historička Vratislavská.

Podle písně pak Anna mrtvolu pohřbila v komoře a ostatním namluvila, že Viktorín odešel do Uher za prací. Peníze jí moc dlouho nevydržely, začala krást.

Název obce zaměnili zpěváci kvůli rýmu

„Právě to byla osudová chyba, protože při krádeži ji chytli a nakonec musela vše přiznat. Annu odvedli do Hradiště, kde pak čekala na útrpné právo. Ke konci písně Anna lituje toho, co udělala, Viktorína zpětně prosí o odpuštění,“ shrnuje Vratislavská.

Obě ženy zatoužily poznat pravdu a také to, jestli se příběh vůbec odehrál. Vyrazily pátrat po archivech, nejdřív byly neúspěšné, ale v Moravském zemském archivu v Brně se objevila první stopa.

„Bylo to povolení z roku 1804 pro Annu přestěhovat se z Kozlan do milotického panství. Kdežto v písni se zpívá Kozlovany, písničkáři si tak museli přidat slabiku, asi aby se jim to lépe rýmovalo. Potvrzuje se Viktorínovo povolání i že spolu žili patnáct let,“ vyjmenovala historička s tím, že mezi oběma snoubenci byl rozdíl devíti let.

I další prameny jako matriční zápisy či kriminální podací protokol z Uherského Hradiště potvrzovaly většinu obsahu písně. „Co se nám nepodařilo ověřit, je lítost Anny nad jejím činem. Protože výslech a samotný trest zaznamenány nejsou. Ale nejspíš skončila na šibenici. Také není zcela jasné, proč nepracovala,“ podotýká Colledani.

Ženy se vypravily i do Kozlan, kde našly potomky Annina rodu. „Její praprasynovec dokonce vede rodinnou kroniku, ale Annu ze záznamu vymazali,“ lituje Colledani.

Podle písně vznikl dokument

Jak se nořily do příběhu stále hlouběji, rozhodly se píseň zpracovat jako dokument. Ve strážnickém skanzenu i na zámku v Miloticích tak v dobových krojích zinscenovali s dalšími amatérskými herci celý příběh.

„Celá dvouletá práce pro nás měla ale i další rozměr. Já jsem se dozvěděla spoustu detailů ze života Jihomoravanů začátku 19. století. Třeba o zvyklostech oblékání. Kolegyně zase zjistila zajímavé okolnosti, které se týkaly poměrů na milotickém panství, případně to, kolik si pokrývač mohl tehdy vydělat. Viktorín si totiž v několika dopisech, které byly adresované hraběti, stěžoval na finanční nouzi,“ říká Colledani.

Ten a také pouťové zboží, svazky kramářských písní či hudební nástroje z jarmarků budou od pondělí 17. května k vidění na výstavě ve Vlastivědném muzeu Kyjov.

Badatelky nechaly 13. prosince 2019, tedy 200 let poté, co se na vraždu přišlo, odsloužit za Annu a její rodinu mši ve svatobořickém kostele. „Je to o nás nejenom příběh z tehdejší Černé kroniky, ale také svědectví o nešťastné lásce, osudu mladé ženy, kterou provdali za staršího a chudšího muže snad jenom proto, že se scházela se svým milým,“ shrnuje Vratislavská.

Obě badatelky už plánují, že se vydají po stopách dalších písní, třeba těch, v nichž se zpívá o povodních.

  • Nejčtenější

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Na Vyškovsku naboural autobus z Litvy, nevešel se pod most

V neděli dopoledne narazil do mostu v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku autobus z Litvy. Nikomu z 44 cestujících se nic...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mafiánské chování, hodnotí soudce kroky policie při vyšetřování politiků ODS

Premium Městský soud v Brně řeší maření vyšetřování politiků ODS, které se týká i ministra spravedlnosti Pavla Blažka....

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé energie dostaly pekařství na dno, to teď po třiceti letech končí

Letos mohli v pekařství v Boskovicích slavit třicet let provozu, místo toho však visí na dveřích oznámení, že výroba...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Deník Ukrajinky: Včelařství sice nevyšlo, ale budu pracovat jako učitelka

Oksana Černij pochází z Volyňské oblasti. Do Česka přijela se svou maminkou, synem, dcerou a dvěma vnuky 4. března. Je...

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Pozor na sluchátka a mobily, upozorňovali brněnští policisté chodce

Mladý člověk se sluchátky v uších a pohledem zavrtaným do mobilního telefonu. Tak vypadá nejčastější oběť srážky s...

Advantage Consulting, s.r.o.
SHOWROOM MANAGER - INTERIÉRY (40.-60.000 Kč + provize)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...