Na Mars poletí píseň z Hodonína, jsou v ní zachycené i gravitační vlny

  10:16aktualizováno  10:16
V roce 2021 možná bude z povrchu planety Mars směrem k Zemi znít píseň od hodonínské hardcoreové kapely Exit Empire. Nahrávku doručí na rudou planetu sonda ExoMars, pak bude záležet na hlasování veřejnosti, jestli právě tuto skladbu vybere. Píseň poslouží ke zkoumání bouří na Marsu.

Timmy Růžička, Rafael Eimut a Přemysl Růžička (zleva) spolu jako kapela Exit Empire hrají tři roky a vydali jedno album. Proslavit se teď mohou i díky „marsovské“ nahrávce. | foto: www.exitempire.com

Skladba hudebníků z Hodonína překoná letem ve vesmíru asi 590 milionů kilometrů. Půlminutových hudebních vzkazů bude na palubě sondy ExoMars jedenáct.

Ze zhruba šesti stovek nahrávek z 53 zemí světa je vybírala odborná porota, v níž zasedli lidé z Evropské kosmické agentury, ale třeba i spisovatel Simon Mawer. „Některé nahrávky ve mně vytvářely obrazy a velmi mne dojímaly,“ uvedl Mawer.

Vítězné nahrávky pocházejí také z Francie, Hongkongu, Itálie, Kolumbie, Nizozemska, Norska či Ruska (viz článek Na Mars letí jedenáct zvuků. Vyberte, který se vrátí zpět.)

Kapela Exit Empire složila svou píseň k oslavě vědy a výzkumu vesmíru. Do písně zařadila třeba skutečné nahrávky marsovského větru nebo první zachycené gravitační vlny. Zakomponovala do ní také fotku přistávací lokace na Marsu nebo nedávno zveřejněný snímek černé díry. Obrázky přetvořila na audiozáznam.

„Máme takový digitální syntezátor, do kterého se snímek vloží a ten ho převede na jedničky a nuly. Vytvoří se tak základ zvuku, který se dá dál zpracovat. Výsledkem může být všechno od zvuku v pozadí až po melodii,“ říká kytarista Tomáš „Timmy“ Růžička.

Ve skladbě zazní také cimbál

Podobně do zvuku přetvořili snímek Elona Muska, amerického podnikatele, který chce dobýt vesmír, ale také polibek, západ slunce či fotku svých přátel. Do skladby zakomponovali i ryze české nástroje. Třeba cimbál nebo varhany.

„Cimbál používáme na našem druhém albu. Nicméně to rozhodně nezní jako lidové písničky. Je to moderní rock. Ale konkrétně v této písni jsme cimbál použili záměrně, abychom ukázali náš patriotismus. Protože i modul, jehož paměť písničky na Mars ponese, je český,“ popisuje Timmy Růžička.

Český modul bude na Marsu měřit změny elektromagnetického pole v pásmu slyšitelných kmitočtů a hledat odpověď na otázku, jestli na čtvrté planetě sluneční soustavy existují blesky.

Jedna z jedenácti písní, které modul ponese v paměti, bude z Marsu odvysílána k Zemi. Vědci tak prověří, jestli jejich přístroj správně funguje. Navíc porovnáním nahrávky zaslané z Marsu s kopií, která neopustí zemský povrch, zjistí, jaká je kvalita přenosového kanálu z Marsu.

Jestli to bude ta od Exit Empire, rozhodne veřejnost. Vítěznou nahrávku vybírá v hlasování na webu mars.vesmir.cz, kde je možné hlasovat o vítězi až do jara 2021.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Za brutální kopance do hlavy kvůli jogurtům dostal násilník čtyři roky

Muž brutálně napadl jiného kvůli jogurtům

Čtyřletý trest dostal Pavel Major za to, že v únoru v Brně zkopal jiného muže do bezvědomí. Brutálního útoku se...

Vepřo knedlo zelo ve formě zmrzliny neprošlo, ale plísňový sýr boduje

Alžběta Floriánová a Aneli Mrázová (na snímku) nabízí své Brnuky na Zelném...

Lidé na jižní Moravě zaplatí za originální zmrzlinu i 55 korun. Zákazníky lákají hlavně kvalitní suroviny a neobvyklé...

Mladík se probudil až na konečné, tak rozkopal zastávku. Pak se šel udat

Mladík ve vzteku prokopl výplň zastávky

Neobvyklý případ řešili o víkendu brněnští strážníci. Třiadvacetiletý mladík ve vzteku poničil zastávku, posléze se k...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz