Brněnská kostnice dostala schody, scházet se po nich začne za půl roku

  18:10aktualizováno  18:10
Do brněnské kostnice pod kostelem svatého Jakuba se už dá pohodlně vstoupit po schodech z Jakubského náměstí. Stavbaři nyní dokončují zpřístupnění unikátní atrakce. První návštěvníci tam vstoupí před letními prázdninami.

V podzemí kostela svatého Jakuba v Brně leží lebky a kosti více než padesáti tisíců lidí. (30. leden 2012) | foto: Filip FojtíkMF DNES

"Zbývá dokončit vyzdívky, podlahy a rozvody vzduchotechniky a elektriky. Pak přijdou na řadu expozice, kde budou instalovány restaurované rakve a tak dále," popsal stavbyvedoucí Stanislav Pecl z firmy Imos.

Kostnice měla být podle původního plánu zpřístupněna už na přelomu loňského a letošního roku, otevření ovšem zbrzdily archeologické nálezy.

"Místo odhadované padesátky bylo objeveno asi pět set hrobů. Nalezli jsme také čtrnáct náhrobních kamenů z původního hřbitova nebo 24 barokních rakví," popsal znalec brněnského podzemí Aleš Svoboda.

Podle něho si místo uchová pietu i v budoucnu. "Kostnice nemá být žádnou turistickou atrakcí číslo jedna. Chceme ji zachovat jako duchovní prostor. Vstup bude časově omezený, celá expozice bude doplněna o výtvory brněnských výtvarníku. Při prohlídce zde bude znít skladba od Miloše Štědroně," dodal Svoboda.

Třetí podzemí otevřené pro veřejnost

Kostnice byla objevena v roce 2001, když se zkoumalo Jakubské náměstí před plánovanými opravami. Práce na zpřístupnění kostnice začaly loni na jaře, stavba bude stát 33 milionů korun.

Kostnice u sv. Jakuba v Brně

"Kostnice pod kostelem svatého Jakuba bude po Mincmistrovském sklepě a Labyrintu pod Zelným trhem, třetím podzemním prostorem, který brněnská radnice zpřístupní veřejnosti," uvedl primátor Brna Roman Onderka.

Z dosud provedených antropologických rozborů nalezených ostatků vyplynulo, že jsou na místě pochovány oběti středověkých morových a cholerových ran, třicetileté války a švédského obléhání.

"Po statickém zajištění části kostnice pod náměstím a její technické úpravě sem byly za pomoci studentů archeologie znovu uloženy vyzvednuté ostatky. Lebky a dlouhé kosti leží na pyramidách," popsal úpravy prostor Onderka.

Jakubská kostnice je největší v Česku a je druhou největší svého druhu v Evropě hned po pařížských katakombách. Nacházejí se tam ostatky asi padesáti tisíc lidí.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Modré pruhy se v Brně do konce roku rozrostou do dvojnásobku oblastí

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Už jen přibližně pět týdnů zbývá do startu nového systému rezidentního parkování v Brně. Ještě do konce roku se modré...

Univerzita chce turisty do periferií jižní Moravy, zapojí i vědce z Izraele

Bukovanský mlýn

Krásný region, tak proč o něj mezi turisty není větší zájem? I na tuhle otázku se pokusí odpovědět vědci z Mendelovy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz