Vokřálova velká hra o Brno. Koalici udrží, na Hollana nepřestává tlačit

  9:54aktualizováno  9:54
Osm měsíců před komunálními volbami rozjel primátor Petr Vokřál (ANO) na brněnské politické scéně nevšední šachovou partii. A zdá se, že vítěznou.

Brněnský primátor Petr Vokřál. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Nejen že mu i přes původní ostré protesty koaličních partnerů ze Strany zelených, Žít Brno a Pirátů projde na dnešním zastupitelstvu varianta odsunutého nádraží u řeky, ale dál prosazuje i odchod náměstka Matěje Hollana (Žít Brno) z resortu dopravy. A bonus navíc? Navzdory krizi současná koalice vydrží.

Výzvu k Hollanově rezignaci na klíčovou dopravu přitom zveřejnil večer před pondělním dohodovacím řízením o budoucnosti koalice. Do už tak vypjaté situace po radě, která v minulém týdnu odsouhlasila variantu nádraží u řeky Svratky a část partnerů kvůli tomu zcela vážně hrozila odchodem, přidal ještě další rozměr – údajnou Hollanovu neschopnost.

„Napsal jsem to právě proto, aby pokud by přece jen došlo k rozpadu koalice, to nevypadalo, že je všechno kvůli nádraží, které pohřbilo koalici. Teď cítím, že řada lidí to vnímá úplně jinak, než jsem to myslel,“ poznamenal ke své výzvě Petr Vokřál s tím, že o problémech v resortu mluvil už loni v listopadu.

Nakonec ale žádný „pohřeb“ řešit nemusí. Koalice vydrží, přestože v otázce nádraží jednotná nebude. Členy Žít Brno a Piráty usmířil fakt, že do návrhu usnesení pro dnešní mimořádné jednání zastupitelů přijde zpřesnění ohledně takzvaného severojižního kolejového diametru, tedy brněnského „metra“.

Odchod z koalice by nepomohl, usoudili Zelení

„Dohodli jsme se na zpřesnění návrhu usnesení, který považujeme za přijatelný,“ uvedl v pondělí po jednání Hollan.

Dodatek podle něj konkretizuje, že město nepostaví novou městskou třídu v rozsahu trolejbusové či automobilové dálnice namalované v územním plánu, a hlavně fakt, že stavba metra je pro modernizaci brněnského nádraží podmínkou.

„Chceme, aby se k ní stát přihlásil a bral to jako jednotnou investici. V této podobě to nepovažujeme za porušení koaliční smlouvy. Žít Brno ale bude dál navrhovat, aby preferovanou variantou byl Petrov, který také bude potřebovat kolejový diametr,“ upřesnil Hollan.

Smíření jsou i Piráti. Jejich zástupce hlasoval pro Řeku s metrem už v minulém týdnu.

Ještě větší otočku udělali Zelení, kteří nejhlasitěji vyhrožovali odchodem z koalice. „Nadále budeme prosazovat nádraží pod Petrovem. Z dikce koaliční smlouvy jsme neuhnuli, takže nevidíme důvod ji zpochybňovat. Navíc ze strany zastupitelstva bude vydané pouze doporučení pro vládu, nikoli konečné řešení,“ uvedl náměstek primátora Martin Ander.

Podle něj by k lepšímu prosazení nádraží v centru odchod z koalice nepomohl. „Další kroky představíme po zastupitelstvu,“ doplnil Ander.

Rezidentní parkování běží, jak jsme se dohodli, brání se Hollan

Nebezpečí pádu koalice je tedy zažehnané, ale otázka setrvání Hollana v čele resortu dopravy zůstává otevřená. A Vokřál na jeho odstoupení trvá. „Nikdo ho však nechce odvolávat z postu náměstka primátora,“ upozornil Vokřál.

Hollan se ale nevzdává. „Dohodli jsme se, že se (v úterý) budeme bavit o tom, v čem konkrétně je odbor řízený špatně a v čem naopak dobře a co by znamenalo to, kdybychom se dopravy vzdali. Dnes ANO neuvedlo žádné konkrétní věci kromě rezidentního parkování, ale to podle mě běží tak, jak jsme se dohodli před Vánoci,“ řekl Hollan, který v pondělí zaútočil na investičního náměstka primátora Richarda Mrázka (ANO).

Ten odbor dopravy spravoval dříve a mohl by být tím, kdo ho opět převezme. Odmítá ale Hollanovu výtku, že by koncepci rezidentního parkování předal ve špatném stavu.

„Původně jsme měli vypsané řízení na závory, jež by omezily parkování v historickém centru, ale pak jsme se dohodli, že technologie pokročily a že by bylo dobré to řešit jinak. Navíc nám ministerstvo dopravy řeklo, že v podobě, jak jsme měli parkovací systém řešený, nám rezidentní parkování neschválí. Takže jsme se rozhodli systém přepracovat,“ vysvětlil Mrázek.

A na výtkách vůči Hollanovi trvá i primátor. „Musíme se pobavit o tom, jak by to mohlo fungovat, kdybychom gesci dopravy převzali my. Předpokládám, že Žít Brno bude chtít nějaké garance v dopravních projektech a také ve věcech, které pan Hollan spravuje,“ poznamenal Vokřál.

Zatímco ostatní strany se hádají, spokojení můžou být lidovci. Právě oni v minulém týdnu přišli s nápadem, aby nádraží u řeky doplnilo „metro“, které zjednoduší dopravu ve městě. A výtky mají také k Hollanovi. „Máme občas jiné představy, ale bavíme se o nich. To, že se však o výhradách vůči jeho práci dozvídám z Facebooku, nepovažuji za šťastné,“ poznamenal náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Zapomenutý atentát. V Brně na konci války zastřelili esesáckého účetního

August Gölzer byl jedním z velitelů a účetním XXXIX. úseku SS v Brně. Zemřel na...

Byl to večer jako každý jiný. V ulicích Brna jezdila auta a tramvaje, lidé spěchali domů. Do historie se 7. únor 1945...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Osobní vlak poblíž Brna srazil nezletilou dívku, na místě zemřela

Ilustrační foto

Střet s osobním vlakem u Tetčic nedaleko Brna nepřežila nezletilá dívka. Příčiny neštěstí na místě vyšetřují policisté,...

Další z rubriky

Na vesnicích vybudují společné zahrady. Poslouží k výuce i setkávání

Ilustrační snímek

Na jižní Moravě vzniknou sdílené zahrady. Poslouží dětem k výuce i k příjemnému posezení. Takovou cestou jdou zatím tři...

Souzený podnikatel Zadeh viní justici ze spiknutí. Brzy padne rozsudek

Íránec Shahram Abdullah Zadeh veřejně obvinil státní zástupce a soudce, že...

Jeden z nejspletitějších případů, jakými se nyní zabývají české soudy, se chýlí k prvnímu rozsudku. Podnikatel Shahram...

Vstupenky pověsili ve foyeru divadla, rozebraly si je děti z chudých rodin

„Padělání vstupenky je trestné. Budou-li předloženy při kontrole dvě vstupenky...

Více než devadesát vstupenek už zavěsili návštěvníci brněnského divadla Polárka ve foyeru. Udělali tak radost dětem z...

Najdete na iDNES.cz