Brněnský exprimátor Vokřál cílí na post hejtmana, pro ANO má vyhrát volby

  10:44aktualizováno  10:44
Nevýrazného jihomoravského hejtmana Bohumila Šimka vytlačí silný brněnský exprimátor Petr Vokřál. Tak alespoň vypadá ideální scénář hnutí ANO pro krajské volby, které se konají příští podzim. Nemusí však vyjít, upozorňuje politolog.

Bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (vlevo) si připíjí se současným jihomoravským hejtmanem Bohumilem Šimkem, jehož by po příštích krajských volbách mohl nahradit. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Když loni na podzim vyhrálo ANO v Brně komunální volby, ve štábu hnutí na Zelném trhu se slavilo. Petr Vokřál si ještě jako primátor připíjel s hejtmanem Bohumilem Šimkem. V té chvíli totiž netušili, že na magistrátu nakonec zbudou na ANO pouze lavice pro opoziční zastupitele.

Přestože někteří členové hnutí nečekaný direkt snášeli jen těžce a určitý podíl viny přisuzovali i Vokřálovi, který podle nich měl mít při vyjednávání o nové koalici „ostřejší“ lokty, nyní si ho většina přeje vidět jako lídra v příštích krajských volbách. A tedy i jako silného nástupce nevýrazného Šimka.

Schválení plánu je podle zdrojů MF DNES prakticky jen formalitou. „Oficiálně kandidátku vyřešíme až na podzim, ale už nyní se počítá s tím, že Petr Vokřál se stane naším lídrem. Je to nejvýraznější osobnost ANO v kraji a dokáže nám vyhrát volby. Vsázíme na něj,“ uvedl jeden z členů brněnské buňky.

Kam směřuje Vokřálova politická kariéra, naznačuje také fakt, jakým způsobem se již nyní angažuje na hejtmanství. V uplynulých měsících – coby řadový městský a krajský zastupitel – řešil budoucnost MotoGP v Brně nejen na centrální úrovni, ale i s promotérskou společností Dorna, jež prestižní závody zastřešuje.

Aktuálně vyjednává o nákupu polovičního podílu Technologického parku, který kraj může získat za více než půl miliardy korun. A dohlíží také na projekt u Pasohlávek, kde mají vyrůst obří čínské lázně i krajské rehabilitační centrum.

Nedávno se exprimátor navíc stal předsedou klubu krajských zastupitelů ANO. „Jde o jistý druh strategie, díky níž si Vokřál buduje pozici na kraji. Netají se tím, že má zájem stát v čele hejtmanství,“ poznamenal další z členů ANO.

Chci pomoct uspět, říká Vokřál

Sám Vokřál otevřeně přiznává, že na hejtmanství cílí svou pozornost. „Snažím se být i v mezidobí svého neaktivního působení užitečný. Uvidíme, jak dopadne vyjednávání o kandidátce. Rád bych aktivně pomohl k dobrému výsledku v krajských volbách,“ podotkl Vokřál.

Vokřálovy placené funkce

  • Zastupitel města Brna: 11 100 Kč 
  • Zastupitel Jihomoravského kraje: 7 600 Kč 
  • Člen dozorčí rady městské společnosti Veletrhy Brno: 15 000 Kč 
  • Předseda dozorčí rady krajské akciové společnosti Thermal Pasohlávky: 7 000 Kč 
  • Celkem: 40 700 Kč

Pozn. red.: Jedná se o hrubé částky, tedy před zdaněním a jinými odpočty.

Vysněný plán na obsazení pozice kandidáta na hejtmana mohou zhatit snad jen dvě věci – kdyby premiér Andrej Babiš povolal Vokřála do Prahy na některý z ministerských postů, nebo by se stávající první muž kraje Šimek rozhodl obhajovat funkci a získal podporu spolustraníků. To však podle zdrojů MF DNES není příliš pravděpodobné.

„Současný hejtman Šimek není moc průbojný. Když se jde jednat na kraj, říká se, že za paní hejtmankou. Tedy za radní Taťánou Malou (ANO), která nově získala mandát vyjednávat o zájmech hejtmanství na celostátní úrovni v Praze. Babiš potřeboval mít nějakou spojku na kraji, se kterou lze komunikovat,“ přiblížil současné poměry člen brněnského ANO, který má blízko právě k Malé i Vokřálovi.

Že Šimkova pozice není příliš silná, naznačují i dlouhodobé průzkumy, které ho prakticky pasovaly do role „neviditelného“ hejtmana.

Na otázky MF DNES, zda chce být znovu lídrem kandidátky, nebo bude v případě úspěchu hnutí spíše usilovat o nějakou z uvolněných funkcí v radě nebo zastupitelstvu, Šimek neodpověděl. Ani nenaznačil, zda uvažuje o návratu na místo ředitele Městské policie Brno, kde pracoval před vstupem do politiky.

„O záležitostech spojených s krajskými volbami zatím diskutujeme na klubu ANO. Předpokládám, že toto téma budu s novináři a veřejností komunikovat letos na podzim,“ vzkázal pouze Šimek.

Napoví i situace kolem Babiše

Podle politologa Otto Eibla z Masarykovy univerzity ani osobnost Petra Vokřála, který byl vnímán jako úspěšný primátor, nemusí hnutí přinést očekávaný výsledek.

„Může se opakovat situace jako po komunálních volbách v Brně, kde se mezi sebou dohodly tradiční strany jako ODS či KDU-ČSL s Piráty. Už v té době měl Vokřál jako člověk z ANO omezený koaliční potenciál, což je dáno politickou situací na centrální úrovni. Logicky se to promítá i jinam. Když v Praze mají zmíněné strany nějaký postoj, tak pak prostě nevypadá dobře, když uzavírají ‚nežádoucí‘ koalice na nižších úrovních. Voliči to vnímají jako zradu,“ tvrdí politolog.

Značka ANO, která v roce 2014 pomohla Vokřálovi do křesla primátora, se tak pro oceňovaného politika stává spíše přítěží ve vyjednávání o koalicích na všech úrovních.

Ostatně na kraji v roli zastupitelky sedí i současná brněnská primátorka Markéta Vaňková za ODS, které na městě koalici s hnutím nepřipustilo. Postup spolustraníků z Brna tenkrát chválil i celostátní šéf občanských demokratů Petr Fiala, jenž patří mezi největší kritiky ANO.

„Bude záležet také na samotném Babišovi, jakou bude mít v době voleb pozici a jak se situace kolem něj vyvine. ANO má sice celorepublikově dobré preference, ale to se může změnit,“ poznamenal Eibl.

Předvolební klip Petra Vokřála pro komunální volby (září 2018):


Nejčtenější

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Při srážce tří aut v Kyjově zemřela řidička, dva muži jsou těžce zranění

Při srážce tří aut v Kyjově na Hodonínsku zemřela řidička, další dva šoféři...

Při střetu tří vozidel v Kyjově na Hodonínsku dopoledne zemřela řidička, šoféři dalších dvou aut utrpěli těžká zranění.

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Houbařící policista našel batoh, pes pak vyčenichal vysíleného seniora

Policejní pes Majk vypátral v lese u slovenské hranice vyčerpaného seniora.

Šťastná souhra okolností pomohla k nalezení ztraceného seniora, který se ze Slovenska přesunul za českou hranici. Jeho...

Další z rubriky

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Soud odmítl žalobu Dětí Země na stavbu nového nádraží v Brně

Současná podoba části největšího brněnského vlakového nádraží.

Krajský soud v Brně odmítl žalobu spolku Děti Země proti územnímu rozhodnutí na stavbu brněnského nádraží v odsunuté...

Koňka pro bohaté i parní tramvaj, před 150 lety v Brně poprvé vyjela MHD

Nově zrekonstruovaná historická tramvaj 4MT k výročí MHD v Brně

Brno si připomíná 150 let od začátku provozu městské hromadné dopravy. Úplně první trať fungovala jen v létě, protože...

Najdete na iDNES.cz