Nejsem životně závislý na politice, říká končící primátor Brna

  12:11aktualizováno  12:11
Dosluhující brněnský primátor Petr Vokřál z hnutí ANO už může počítat svoje působení ve funkci na dny. Pokud ustavující zastupitelstvo svolá na 20. listopadu, předá svoji kancelář nové primátorce Markétě Vaňkové z ODS.

Končící primátor města Brna Petr Vokřál z hnutí ANO. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

I když Vokřálovo hnutí ANO volby v Brně vyhrálo, jde do opozice. A to přestože se původně ústně dohodlo s ODS, lidovci a ČSSD. Ti se však poté spojili s Piráty.

Už jste překonal zklamání?
Pro mě to bylo hlavně lidské zklamání, protože si myslím, že když si s někým podám ruku a na něčem se dohodnu, tak by se takové věci neměly dít. Alespoň ne takovým způsobem, jakým to proběhlo. Ale jsem poměrně pragmatický člověk, takže vím, že s některými věcmi se dá dost těžko něco udělat. Pořád to považuji za podraz. Pokud by to měl být v politice standard, tak se nedivím, že klesá volební účast.

Kdyby bylo dnes po volbách, jednal byste jinak?
Jestli jsem někde udělal chybu, tak v tom, že jsme nevytvářeli další tři scénáře, ale drželi se jednoho. Počítali jsme, že se to z hodiny na hodinu nezvrtne. Na druhou stranu považuju za korektní, že když s někým jednám, nejednám s nikým dalším. Před dvěma lety, když se ustavovala koalice na kraji, se nás snažili vydírat lidovci. Nakonec jsme museli přejít k sociálním demokratům, ale až poté, co jsme je na to několikrát upozornili.

Takže byste zvažovali i jiné varianty koalice?
Je těžké na to odpovědět. Říkali jsme si, že ODS byla druhá na pásce a že naši společnou koalici rozšíříme ještě o dva subjekty s jasným vedením v městských částech. Byla to správně nastavená koalice. Zvažovali jsme i spolupráci s Piráty. Umím si ji představit, ale neoslovili jsme je na základě postoje ODS. To je věc, která mě z dnešního pohledu mrzí.

Když se nedávné hlasování Pirátů přehouplo k souhlasu s koalicí s ODS, uvedl jste, že vás to vzhledem k vzájemným vyjádřením z poslední doby překvapilo. Jak jste to myslel?
Nemyslím poslední dny, ale poslední měsíce a roky. Když byla koaliční krize před dvěma lety a bavili jsme se o možnosti rekonstrukce koalice se sociální demokracií a ODS, vyjádření Pirátů bylo negativní. A když jsme se bavili před volbami, vyjádření mi přišla obdobná, alespoň z toho, co jsem slyšel. Ale je to o politickém pragmatismu a časem uvidíme, jestli budou strany s tak rozdílným přístupem k věcem spolu komunikovat.

V pondělí byla podepsána koaliční smlouva. Co jí říkáte?
Přestože si nová koalice říká „koalice změny“, tak ve smlouvě není nic nového. Je tam řada projektů, které jsme připravili, a jsem zvědavý, jak dopadnou. Třeba Grand Prix, dopravní projekty, koncertní sál. Uvidíme, jak je budou realizovat a financovat. Pokud si na ně bude chtít město půjčit, budeme bedlivě sledovat, jestli nepůjde sehnat peníze z evropských nebo centrálních zdrojů. Víme, na co jsme byli schopní peníze vyjednat.

Minulý týden rada kraje oddálila platbu 25 milionů korun na nový koncertní sál. Nemůže to být první signál toho, že to bude mezi krajem a městem drhnout?
Kraj určitě nechce poškodit město, ale byla to rekce na výroky některých zástupců nové koalice, že se musí zvážit peníze, které do kraje dáváme v rámci některých projektů. Jestli se však dostaneme do situace my vám, vy nám, bude to stejné jako za posledních patnáct let. Jsem rád, že se situace s krajem za poslední dva roky vyčistila a jsme schopní dělat vzájemně výhodné majetkové transakce. Poprvé v historii byl kraj ochotný přispět 50 milionů na kulturu. Pokud se vrátíme do fáze, kdy se hejtman Michal Hašek s primátorem Romanem Onderkou, přestože byli z jedné strany, nebyli schopní domluvit, bude to pro Brno zase jen prohra.

Co jste jako opozice ochotní podpořit?
Budeme konstruktivní opozicí. Pokud budou projekty dávat smysl, podpoříme je. Ale budeme také sledovat, aby nešly do ztracena.

Máte obavu, že to hrozí?
Je tam několik projektů s formulací typu budeme zvažovat. Není to: zrealizujeme to a to. Mrzí mě, že všichni s výjimkou ČSSD hlasovali pro centrální objekt magistrátních služeb, což považuji za velké zefektivnění chodu magistrátu. V koaliční smlouvě o něm není ani zmínka.

Ale mají ho v hlavních tezích programového prohlášení.
Z mého pohledu o tom, co koalice opravdu chce, vypovídá koaliční smlouva. Mrzí mě i to, že je to přesně 65 let, co se hrál první zápas na fotbalovém stadionu za Lužánkami a bylo tam 50 tisíc lidí, a v koaliční smlouvě o něm není ani zmínka. Myslím si, že je to trochu plivnutí do obličeje fanouškům, kteří v roce 2014 až 2015 stadion uklidili, aby se tam mohl v červnu 2015 odehrát památný zápas (rozlučka Petra Švancary, pozn. red.), na který přišlo 30 tisíc lidí. Minimálně naznačit, co si o tom koalice myslí, by si zasloužili.

Budete žádat o funkce ve výborech a komisích?
Počítáme s tím, že budeme mít předsedu kontrolního výboru. Zatím nás však nikdo neoslovil. Jmenujeme i zástupce do komisí.

Už dříve jste řekl, že nemáte problém se uživit. Co budete dělat?
Nejsem životně závislý na politice, abych začal shánět nějakou placenou funkci. Dostal jsem nějaké nabídky od firem, abych se vrátil do byznysu. Ale čtyři roky, co jsem v politice, jsou poměrně krátká doba, aby si člověk uvědomil, že by měl změnit klima. Takže zatím nevím.

Reakce Petra Vokřála na zvrat v jednání o brněnské koalici:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Další z rubriky

Mahenova sebevražda byla kapitulací jen jeho, ne národa, říká znalec

Slavný básník, novinář, dramaturg, knihovník, režisér i divadelní kritik Jiří...

Když se 22. května 1939 vrátily manželka, sestra a tchyně Jiřího Mahena z divadla, našly jej bez známek života....

V obci na Hodonínsku se hádají, zda opravit silnici. Rozhodne referendum

Ilustrační snímek

V mnoha obcích si lidé stěžují na rozbité cesty a apelují na Správu a údržbu silnic, aby hlavní tahy co nejdříve...

OBRAZEM: Pipi gril i bufet Sputnik. Podívejte, jak se změnily ikony Brna

Oblečení se v osmdesátých letech v Brně nakupovalo v Luxusu a v Domě moderní...

Dům moderní Brňanky, kino Moskva nebo bufet Sputnik bývaly za předchozího režimu ikonami Brna. Některá známá místa...

Najdete na iDNES.cz