ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Nerušte Folkloriku, žádají tisíce diváků. Hnutí chce Moravskou televizi

  • 12
Česká televize už nechce natáčet další díly Folkloriky, jediného publicisticko-dokumentárního pořadu věnovaného tradiční kultuře a jejímu vývoji. Za zachování pořadu se prostřednictvím petice postavilo už pět tisíc lidí.

Autorem petice je hudebník a publicista Jiří Plocek z Brna, který byl v roce 2003 u vzniku Folkloriky. Od té doby bylo vyrobeno 390 dílů, čímž vznikla unikátní vizuální encyklopedie tradiční kultury. 

„Je do budoucna nedocenitelným archivem o důležitých jevech a lidech. Je opravdovým kulturním bohatstvím dneška i zítřka,“ píše mimo jiné v petici Plocek, jenž zároveň chápe ekonomickou argumentaci.

„Ale v případě zrušení Folkloriky jde o zásah do samé podstaty veřejnoprávního obsahu, který rozpočtové problémy nevyřeší,“ myslí si.

Za tyto argumenty se postavilo i mnoho politiků. „Nová rada Jihomoravského kraje jednomyslně podpořila petici za zachování pořadu Folklorika,“ potvrdil třeba krajský zastupitel a náměstek hejtmana František Lukl (STAN).

Zpráva o rušení pořadu přitom přichází nedlouho po jiné podobné zprávě. A tou je snížení rozpočtu Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů (BROLN) na vlnách veřejnoprávního Českého rozhlasu.

„Folklor si prostě pražské vedení nepřeje,“ má jasno například Moravské zemské hnutí, jež do budoucna vidí jediné řešení – vznik samostatných moravských médií.

„Na Moravské televizi by Folklorika měla své trvalé místo. Na Moravě si totiž své tradiční kultury vážíme,“ uvádí.

Už jen staré díly

Podle mluvčí České televize Karolínky Blinkové se Folklorika neruší. „Z programu České televize nemizí. Máme natočeny stovky dílů, které jsou nadčasové a které se ve vysílání budou i nadále objevovat,“ uvedla.

Pro Plocka však vysílání dílů z archivu znamená totéž, co zrušení.

„Publicistickodokumentární formát má smysl především tehdy, když je v kontaktu se životem. Když zrcadlí kulturní aktivitu lidí, odchody významných a symbolických osobností či objevení lidské kulturní tvořivosti v nových aspektech života. Když to posunu na hranu, tak by ČT také mohla z úsporných důvodů zastavit výrobu pořadu Reportéři a vysílat jej z archivu,“ napsal Plocek.

Nejsou to přitom jen politici, kteří za Folkloriku bojují. „Ráda sleduji nové díly. Je škoda přestat seznamovat lidi s naším kulturním bohatstvím touto formou,“ míní studentka etnologie Anna Minksová z Velké nad Veličkou.

„Právě v dnešní ‚postfaktické‘ době informační přesycenosti sehrávají takové programy zásadní roli,“ říká i další ze signatářek petice, Jana Ambrózová z katedry etnologie a folkloristiky FF UKF v Nitře.

„Pro veřejnoprávní médium je klíčové zachovat ve své programové struktuře relaci, která zodpovědným a poučeným způsobem referuje o tradiční a hudební kultuře a jejích současných podobách,“ míní.

Petici dostane na vědomí i kulturní výbory Sněmovny, Senátu a ministr kultury. Pokud už skutečně nové díly Folkloriky nevzniknou, posledním zůstane medailon rázovitého folkloristy Jaroslava Smutného z Veselí nad Moravou z 31. října.