Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. dubna 2020 Hugo

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

  17:57aktualizováno  17:57
Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních podmínkách, aby našli odolnější odrůdy. Díky jejich zjištění by se tak mohlo pěstovat více žita či hybridní obiloviny tritikále. Ne všechny náhradní varianty jsou ale vhodné.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Na pomoc zemědělcům, kterým dlouhá období vedra a sucha ničí například úrodu obilovin, přispěchali vědci. Hledají rostliny a jejich odrůdy, kterým takové podmínky tolik nevadí a vyplatí se je pěstovat. Různé druhy obilí proto v extrémním suchu testují odborníci z Drásova.

„Vyvíjíme přístroje, které zkoumají rostliny bez toho, abychom je ovlivňovali. Rostlina neví, že je analyzována, používáme neinvazivní metody. Jsme schopni rozpoznat, v jakém fyziologickém stavu je, jak se cítí, jak je happy. Jaké množství pigmentu a různých látek obsahuje a jak pracuje ve svém těle s vodou a jak daný stres ovlivnil její vývoj a růst,“ vysvětluje ředitel a majitel společnosti PSI (Photon Systems Instruments) Martin Trtílek.

Vědci rostliny nechávají růst a vystavují je různému stresu – například suchu – a pak vybírají jedince, kteří jsou odolnější v celém cyklu vývoje. Ti se dají namnožit a pěstovat ve velkém.

Momentálně takto PSI testuje obiloviny, především ječmen a oves s českým genotypem, ale také třeba rýži v Thajsku a Koreji.

Kromě výběru fenotypu, tedy rostlin s přirozenými vlastnostmi s vyšší odolností vůči různým typům stresu, jako je třeba sucho, firma zjišťuje i to, které geny jsou za jakou vlastnost odpovědné. Na základě toho je možné rostliny cíleně geneticky upravovat.

A ukazuje se, že některé nové odrůdy odolné skutečně jsou. „Momentálně děláme jednu publikaci společně s univerzitou ve Švýcarsku, kde dokazujeme významnou roli škrobů v odolnosti vůči suchu,“ poukazuje Trtílek.

Extrémní teploty samy o sobě nevadí

Šestým rokem se zkoumání toho, jaké druhy plodin vydrží extrémní sucho, věnuje i brněnský Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Testují vliv zvýšené koncentrace CO 2, sucha a také ozónu na obilniny. Prakticky současně se zaměřili i na sledování odolnosti pšenice vůči vysokým teplotám a suchu a jejich kombinaci.

„Jedním ze zásadních výstupů je zjištění, že vysoká teplota ani v tak citlivé fázi, jako je kvetení, není pro současné odrůdy zásadní problém. Tím je jen tehdy, pokud se zkombinuje se suchem. To dost výrazně mění pohled na riziko vysokých teplot,“ vysvětluje Mirek Trnka z Ústavu výzkumu globální změny a profesor Mendelovy univerzity v Brně.

Vědcům se potvrdila odolnost žita a také tritikále, což je kříženec žita a pšenice. Je tak možné, že se dočkáme renesance obou druhů, zvláště v suchých podmínkách.

O tom, jak je rostlina tolerantní k suchu, rozhoduje hloubka, délka a velikost kořenů a průduchů. Jenže i když je v tomto ohledu rostlina pro zemědělce ideální, nadělá potíže zase jinak. Třeba proto, že u ní nejsou zvládnuté pěstitelské technologie nebo neexistují přípravky na její ochranu. Typickým příkladem je merlík čilský, známý také jako quinoa. Ten má navíc i nižší výnos i zisk z hektaru.

„Cestou, která se tak v praxi logicky nabízí, je obměna pěstitelských technologií. Již se osvědčilo setí do čerstvě naorané půdy u řepky nebo dřívější setí kukuřice pro zachycení zimní vláhy. Samozřejmě nelze opomenout význam organické hmoty pro půdu a její vododržnost,“ nastínil proděkan Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Radim Cerkal.

Někteří hospodáři také nahrazují kukuřici čirokem. Plodinou s hlubokým kořenovým systémem je třeba vojtěška, ta se ale používá hlavně jako krmivo pro hospodářská zvířata. „Bohužel většina rostlin se schopnostmi tolerovat nedostatek vody v půdě nepatří mezi kulturní plodiny,“ poukazuje Cerkal.

Univerzální radou je tak hlavně to, aby se zemědělec zamyslel, jaká plodina se hodí do lokálních podmínek, ve kterých hospodaří.

„Musím vědět, zda je pro mě větším rizikem krátkodobé sucho spíše v ranější fázi růstu, nebo jestli nejvíce škod páchá sucho na počátku léta. Současně bych měl volit spíše několik odrůd s dobrou odolností, než vše vsadit na jednu kartu,“ radí Trnka.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

S rouškami, ale bez ohledů. Brňané mířili do přírody, dostávali pokuty

Roušku přes obličej a batoh na záda. Tisíce Brňanů vyrazily o víkendu do přírody. Někteří i na kole. Zamířili do...

Karanténa odřízla narkomany od drog. Bez náhražek mohou umřít, varují experti

Opatření proti šíření nákazy koronaviru zasáhla i do života lidí závislých na drogách. Kvůli uzavření hranic vyschly...

Firma nabízí lék na COVID-19. Není otestovaný, odmítá ho ministerstvo

Národní centrum tkání a buněk nabídlo ministerstvu zdravotnictví lék pro boj s koronavirem. Resort zdravotnictví však o...

Na jihu Moravy se testuje chytrá karanténa, projekt řídí armáda

Na jižní Moravě začalo testování takzvané chytré karantény, která má pomoci v boji proti šíření nemoci COVID-19....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Koronavirus může způsobovat záněty varlat a neplodnost, upozorňuje biolog

Už v únoru s neuvěřitelnou přesností předpověděl koronavirový vývoj v Itálii a upozorňoval na to, co se řítí do Česka....

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Domovy pro seniory se mění v pevnosti. Samy si nařizují karanténu

Jihomoravský kraj řeší, jak před virem ochránit přes šest tisíc lidí v domovech pro seniory a postižené v ústavech....

Premium

Místo stojanů vyrábí ochranné štíty. Firmy krizi pojaly jako novou příležitost

Koronavirová krize drtí nespočet firem, některé už začaly propouštět, dalším hrozí krach. Najdou se však i takové,...

Muž převážel na Slovensko dezinfekci, maskoval ji jako destilovanou vodu

Víc než sto litrů dezinfekce odhalili policisté v dodávce, jejíž řidič se pokusil přejet z Hodonína na Slovensko. Vývoz...

Polární vědce z Brna zdržela porucha lodi, teď jim hrozí karanténa v Chile

Návrat vědců z letošní expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy se kvůli koronavirovým opatřením komplikuje. Nyní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz